AWIM Grupa Inwestycyjna logoLC Corp S.A. logoKart Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoPartner Capital Group logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoPorto Office B Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoGTV Lighting logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTorus logoNowy Styl Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoArchicom logoOnyx Business Point logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSpectra Development logoEcho Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoCHB14 logoKwiaty dla biura logoFYI Commercial Consulting logoAluprof S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoDorbud S.A. logoINTERBIURO logoHAVRE Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Afryka - kontynent z biznesowym potencjałem

W październiku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie ruszają studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia biznesu w Afryce. Inicjatorami projektu są Jan Kulczyk oraz SWPS.

To pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej studia podyplomowe dotyczące prowadzenie biznesu w Afryce. Projekt powstał z inicjatywy Jana Kulczyka – największego polskiego inwestora na tym kontynencie, we współpracy z Piotrem Voelkelem, współzałożycielem SWPS.

 

Unikalny plan studiów oparty jest na dostępie do praktycznej wiedzy, którą dzielić się będą czołowi przedsiębiorcy odnoszący sukcesy w Afryce, doświadczeni dyplomaci oraz cenieni wykładowcy. Merytorycznym partnerem studiów został Uniwersytet Stellenbosch, czołowy ośrodek akademicki z RPA.

 

Europa ma historię, doświadczenie, wiedzę i technologię, ale to Afryka jest kontynentem przyszłości. Dzisiaj mieszka tam już miliard ludzi, a za 25 lat będą to 2 mld ludzi. Potencjał jest ogromny, zwłaszcza że nie jest tak, jak nam się wydaje, że to są biedni ludzie. To są w gruncie rzeczy bardzo bogaci ludzie, tylko oni tych swoich skarbów jeszcze nie wyciągnęli z sejfu, który nazywa się ziemia – przekonuje Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments.

 

„Africa: Business and Beyond”, bo tak będą nazywać się roczne studia podyplomowe, ma przygotować studentów do prowadzenia inwestycji w Afryce tak, by wykorzystać maksymalnie potencjału kontynentu. Z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że już za pięć lat połowa z dwudziestu najszybciej rozwijających się krajów na świecie będzie znajdowała się w Afryce Subsaharyjskiej. Według Kulczyka istnieje wielki potencjał synergii między Europą a Afryką, a Polska może być pierwszym krajem, który na dużą skalę wykorzysta tę współpracę.

 

Pomysłem na prowadzenie rozpoczynających się w październiku br. studiów na SWPS, jest łączenie teorii z praktyką. Odbywać się to będzie m.in. poprzez analizę studiów przypadku. Ich autorami będą polscy przedsiębiorcy oraz ambasadorzy biorący udział w przemianach gospodarczych Afryki. Partnerem inicjatywy została Rada Inwestorów w Afryce, której członkowie aktywnie włączą się w proces edukacyjny. Wśród wykładowców będą zarówno przedsiębiorcy, jak i eksperci rynku afrykańskiego. Jednym z nich będzie Horst Köhler, prezydent Niemiec w latach 2004-2010, a wcześniej dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Jan Kulczyk podkreśla, jak cenne są praktyczne doświadczenia inwestowania na afrykańskim rynku – tak różnym od innych kontynentów nie tylko geograficznie i kulturowo, ale także pod względem prowadzenia działalności. Dlatego właśnie swoją wiedzą ze studentami dzielić będą się ci, którym już udało się osiągnąć sukces w Afryce.

 

Jak mówi prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS, szkoła stawia sobie za cel wykształcenie kadr do zadań stojących przed Polską – W związku z tym wydaje nam się dosyć oczywiste, że rozwijanie współpracy z Afryką jest szalenie ważne – podkreśla Eliasz – Nie ma w tej chwili specjalistów tak dobrze przygotowanych interdyscyplinarnie, jak Ci, którzy opuszczą mury naszej uczelni, dlatego jestem przekonany, że absolwenci będą mieli zapewnione zatrudnienie.

 

Piotr Voelkel, przedsiębiorca i współzałożyciel SWPS dodaje, że bliska współpraca środowisk biznesowych i naukowych to coś, czego w Polsce wciąż brakuje. SWPS chce to zmienić, a jednym z przykładów jest właśnie program „Africa: Business and Beyond”. Uczelnia zapewni kadrę naukową, którą uzupełnią praktycy z doświadczeniem w Afryce.

 

Polski biznes, który do tej pory odnosił wielkie sukcesy dzięki elementarnej zaradności, musi wejść na poziom bardziej skutecznej współpracy z uczelniami wyższymi. To dotyczy zarówno badań naukowych, jak i edukacji, która będzie bardziej przygotowywała potencjalnych absolwentów do pracy w biznesie. Liczę na to, że przykład Jana Kulczyka da też sygnał innym ludziom biznesu – mówi Voelkel.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra