Park Project II

Miasto sentymentów

Wpisanie do rejestru zabytków hotelu Cracovia stało się impulsem ze strony prezydenta Krakowa do wpisywania kolejnych budynków.

Wpisanie do rejestru zabytków hotelu Cracovia stało się impulsem ze strony prezydenta Krakowa do wpisywania kolejnych budynków, które warte są ochrony konserwatora. W ramach specjalnego komunikatu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wezwał mieszkańców, by skierowali do magistratu propozycje zakwalifikowania jako zabytki innych budowli, w szczególności tych wybudowanych w oparciu o zasady  modernizmu – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Lista, która powstanie po zebraniu propozycji mieszkańców miasta zostanie poddana konsultacjom z urbanistami, architektami, historykami sztuki i konserwatorami. Spośród współczesnych krakowskich obiektów w skład listy miejskiego konserwatora wchodzą oprócz hotelu Cracovia: kino Kijów, biurowiec dawnego Centralnego Zarządu Przemysłu Naftowego przy Lubicz 25, biurowiec Miastoprojektu przy ul. Kraszewskiego, mozaika na biurowcu Biprostal, kościół Arka Pana.
 
Miejski konserwator zabytków zwrócił się do konserwatora małopolskiego o wliczenie tych budynków do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Umieszczenie na liście wojewódzkiej pozwoli na wprowadzenie zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra