Park Project II

Pritzker dla Portugalczyka

Eduardo Souto de Moura został laureatem najważniejszej nagrody w dziedzinie architektury.

Eduardo Souto de Moura został laureatem najważniejszej nagrody w dziedzinie architektury.

Do znanych prac architekta należą m.in. stadion w Bradze, wyrastający niejako ze wzgórza; projekt przebudowy XII-wiecznego klasztoru Santa Maria do Bouro na hotel; czy Burgo Tower – kompleks dwóch biurowców, których lekko przysadziste proporcje zaprzeczają tradycyjnej strzelistości i lekkości wysokościowców.

Jury najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej świata, uzasadniło swój wybór, stwierdzając: Eduardo Souto de Moura otrzymuję tę nagrodę za architekturę pogodną i prostą, która wygląda, jakby powstała bez wysiłku (...), i jak poezja przekazuje emocje tym, którzy znajdą dla niej czas. Jury doceniło architekta za to, że swoje projekty nie dopasowuje za wszelką cenę do otoczenia, lecz stara się wejść w dialog z okolicą. De Moura zyskał uznanie również za autorską interpretację historii kraju.

Architekt obecnie przygotowuje prace na dwa konkursy w Szwajcarii, kończy projekt laboratoriów w Bazylei, krematorium w Belgii, dwupiętrowy budynek w Bordeaux oraz stację metra w Neapolu. Oprócz tego wykłada w szkołach architektury w rodzinnym Porto i w Lozannie.

Nagroda Pritzkera, uznawana za odpowiednik nagrody Nobla. została ustanowiona przez Jaya Pritzkera w 1979 r. Co rok przyznawana jest przez Fundację Hyatt architektom, którzy poprzez swoją sztukę, talent, a także wizjonerstwo wzbogacają otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane.
 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Inter-bud Fabryczna - duży
mantra