City Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoForbo Flooring Systems Polska logoARTSERVIS sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-BUD logoOlivia Business Centre logoArchicom logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoTorus logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoINTERBIURO logoTétris Poland logoPodium Investment logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKontor logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Pritzker dla Portugalczyka

Eduardo Souto de Moura został laureatem najważniejszej nagrody w dziedzinie architektury.

Eduardo Souto de Moura został laureatem najważniejszej nagrody w dziedzinie architektury.

Do znanych prac architekta należą m.in. stadion w Bradze, wyrastający niejako ze wzgórza; projekt przebudowy XII-wiecznego klasztoru Santa Maria do Bouro na hotel; czy Burgo Tower – kompleks dwóch biurowców, których lekko przysadziste proporcje zaprzeczają tradycyjnej strzelistości i lekkości wysokościowców.

Jury najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej świata, uzasadniło swój wybór, stwierdzając: Eduardo Souto de Moura otrzymuję tę nagrodę za architekturę pogodną i prostą, która wygląda, jakby powstała bez wysiłku (...), i jak poezja przekazuje emocje tym, którzy znajdą dla niej czas. Jury doceniło architekta za to, że swoje projekty nie dopasowuje za wszelką cenę do otoczenia, lecz stara się wejść w dialog z okolicą. De Moura zyskał uznanie również za autorską interpretację historii kraju.

Architekt obecnie przygotowuje prace na dwa konkursy w Szwajcarii, kończy projekt laboratoriów w Bazylei, krematorium w Belgii, dwupiętrowy budynek w Bordeaux oraz stację metra w Neapolu. Oprócz tego wykłada w szkołach architektury w rodzinnym Porto i w Lozannie.

Nagroda Pritzkera, uznawana za odpowiednik nagrody Nobla. została ustanowiona przez Jaya Pritzkera w 1979 r. Co rok przyznawana jest przez Fundację Hyatt architektom, którzy poprzez swoją sztukę, talent, a także wizjonerstwo wzbogacają otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane.
 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra