Archicom logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoUNIMOR Development S.A. logoBusiness House logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoINTER-BUD logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoHAVRE Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoTorus logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPodium Investment logoPorto Office A Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKontor logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Kredyty na biurowce

Nastąpił przełom, teraz dobre projekty nie powinny mieć problemów z uzyskaniem finansowania. Jednak wymagania banków są nadal wysokie.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu, uzyskanie przez dewelopera kredytu było niezwykle trudne – donosi „Rzeczpospolita”. Teraz otwierają się nowe możliwości. Z kredytowania będą mogły skorzystać te firmy, których projekty budowy biurowców czy centrów handlowych są rzetelnie przygotowane. Pieniądze otrzymają tylko projekty, które nie mają charakteru spekulacyjnego i nie powstają na rynku, gdzie jest dużą nadwyżka podaży – twierdzi prezes zarządu BRE Banku Hipotecznego.

Możliwe będzie również refinansowanie, choć banki są ostrożne i boją się problemów, które mogłyby przejąć w spadku po innym banku. Dlatego też wolą refinansować nowe projekty nieruchomościowe.

Także ubiegającym się o finansowanie, w celu zakupu już wynajętego biurowca (dobrze, żeby był wynajęty w całości) będzie łatwiej, gdyż da to gwarancję bankowi - że raty będą odprowadzane terminowo.

Potencjalnych kredytobiorców zniechęcają marże, które wciąż są wysokie. W 2008 r. wynosiły niewiele powyżej 1 proc. Teraz wahają się w granicach 2,5-3 proc. (plus wskaźnik WIBOR lub EURIBOR, w zależności od waluty kredytu).


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra