Onyx Business Point logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoEcho Investment logoBusiness House logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoTorus logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logoCHB14 logoKwiaty dla biura logoGhelamco Poland logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoAluprof S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoGTV Lighting logoINTERBIURO logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKart Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoDorbud S.A. logoOlivia Business Centre logoSchüco International Polska logoSpectra Development logoOmnitech Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Umowa czasowa tylko przez trzy lata

W minionym tygodniu Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, zapobiegającą przedłużaniu umów czasowych przez okres dłuższy niż 33 miesiące.

Przyjęte przepisy zakładają, że umowy czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres nieprzekraczający trzech lat. Po trzech latach kontraktów umowa o pracę będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony. Poprawa sytuacji na rynku pracy pozwala nam na większą troskę o jakość zatrudnienia – komentuje wprowadzone zmiany minister Kosiniak-Kamysz. Ograniczenie stosowania umów czasowych jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy stabilności zatrudnienia.

 

Obecnie obowiązujące przepisy nakazywały pracownikom, by po dwóch umowach terminowych, trzecia umowa z tym samym pracownikiem była podpisywana na czas nieokreślony. Pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Nowelizacja kodeksu pracy powinna zapobiec takim praktykom. Umowa na czas określony zostanie ograniczona do 33 miesięcy, a dodatkowo będzie mogła obejmować maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny.

 

Umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być więcej niż trzy, czwarta stanie się umową na czas nieokreślony. Wyjątkiem będą umowy na zastępstwo czy na okres kadencji. Pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz. Na co najbardziej zasługują Polacy? Na godną prace. Godną stabilną pracę i dobrą płacę. I ta ustawa wzmocni pozycje pracowników – powiedział minister podczas wystąpienia w Sejmie.

 

W kodeksie pracy pozostaną trzy rodzaje umów: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny.

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra