Podium Investment logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoARTSERVIS sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoAluprof S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoTorus logoArchicom logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoSpectra Development logoNowy Styl Group logoBusiness House logoVantage Development S.A. logoKontor logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoGTV Lighting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPorto Office A Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoEcho Investment logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoForbo Flooring Systems Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoCity Space logoDEVCO Sp. z.o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoCOTEX Office Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Umowa czasowa tylko przez trzy lata

W minionym tygodniu Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy, zapobiegającą przedłużaniu umów czasowych przez okres dłuższy niż 33 miesiące.

Przyjęte przepisy zakładają, że umowy czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres nieprzekraczający trzech lat. Po trzech latach kontraktów umowa o pracę będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony. Poprawa sytuacji na rynku pracy pozwala nam na większą troskę o jakość zatrudnienia – komentuje wprowadzone zmiany minister Kosiniak-Kamysz. Ograniczenie stosowania umów czasowych jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy stabilności zatrudnienia.

 

Obecnie obowiązujące przepisy nakazywały pracownikom, by po dwóch umowach terminowych, trzecia umowa z tym samym pracownikiem była podpisywana na czas nieokreślony. Pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Nowelizacja kodeksu pracy powinna zapobiec takim praktykom. Umowa na czas określony zostanie ograniczona do 33 miesięcy, a dodatkowo będzie mogła obejmować maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny.

 

Umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być więcej niż trzy, czwarta stanie się umową na czas nieokreślony. Wyjątkiem będą umowy na zastępstwo czy na okres kadencji. Pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz. Na co najbardziej zasługują Polacy? Na godną prace. Godną stabilną pracę i dobrą płacę. I ta ustawa wzmocni pozycje pracowników – powiedział minister podczas wystąpienia w Sejmie.

 

W kodeksie pracy pozostaną trzy rodzaje umów: umowa na czas nieokreślony, umowa na czas określony i umowa na okres próbny.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra