bcb wrzesień 2020

Pomoc publiczna przyciąga inwestorów na Warmię i Mazury

Port Lotniczy Olsztyn Mazury, fot. szymanyairport.pl
Port Lotniczy Olsztyn Mazury, fot. szymanyairport.pl
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna charakteryzuje się najwyższym poziomem pomocy publicznej udzielanej inwestorom w Polsce. Dofinansowanie oraz rozwinięta infrastruktura zachęcają do otwierania biznesu w tym rejonie.

Wysokie dofinansowanie prowadzenia działalności gospodarczej szczególnie ważne okaże się dla inwestorów w związku z nową perspektywą unijną, w ramach której trudniej będzie uzyskać wsparcie finansowe. Ta perspektywa finansowa zdecydowanie będzie się różniła od tej ubiegłej. Dofinansowania w dużej mierze będzie trudniej dostać i nie dla wszystkich firm będą one dostępne, więc strefa z najwyższym poziomem pomocy publicznej może się okazać jedyną formą pomocy i to na bardzo wysokim poziomie – uważa Marcin Kuchciński, dyrektor departamentu pozyskiwania inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

 

Spośród 14 działających w Polsce SSE Warmińsko-Mazurska, podobnie jak strefy znajdujące się na terenie województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego, charakteryzuje się najwyższym możliwym progiem pomocy publicznej – 50 proc. dla dużych firm, 60 dla średnich i 70  dla małych. W innych regionach przedsiębiorcy otrzymają znacznie niższe wsparcie, np. na Pomorzu będzie ono wynosiło 35 proc., na Śląsku – 25 proc., w Warszawie – 15 proc.

 

Inna przewaga dotyczy regionalnego programu operacyjnego i projektów, które są z tym związane. My, jako strefa, oferujemy pomoc publiczną w postaci zwolnienia dochodu z podatku dochodowego – dodaje Kuchciński i podkreśla inne walory regionu warmińsko-mazurskiego, w tym poprawiającą się jakość infrastruktury komunikacyjnej – coraz lepsze drogi wojewódzkie ułatwiające szybki dojazd do Gdańska czy Warszawy oraz lotnisko w Szymanach w pobliżu Szczytna, którego budowa ma zakończyć się jeszcze w tym roku, a pierwsze rejsy powinny odbyć się wiosną 2016 r.

 

Lotnisko jest kilka kilometrów od Szczytna, w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego – dodaje Kuchciński. Zwraca też uwagę na to, że dla inwestorów liczy się nie tylko ruch pasażerski: Myślę, że docelowo pojawi się strefa cargo. Widać to na przykładzie innych lotnisk regionalnych, gdzie tereny inwestycyjne wokół lotniska są dobrze postrzegane, jest duże zainteresowanie takimi terenami. Myślę, że to jest kolejna wartość dodana, a to przekonuje inwestorów, by zainwestowali w naszym regionie.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz