Assa Abloy

Wzrosty na rynku nieruchomości zabytkowych

Ubiegły rok był dobrym okresem dla rodzimego rynku nieruchomości zabytkowych. Zawartych zostało przeszło 20 transakcji, których przedmiotem były zabytki. Wartość tych kontraktów wyniosła niemal 80 mln zł.

244 transakcji kupna i sprzedaży – tyle kontraktów zostało zawartych od 2004 r. na rynku nieruchomości zabytkowych (według bazy Cenatorium), którego średnia wartość w skali roku kształtuje się na poziomie ok. 75 mln zł. Do wyjątków należy rok 2013, w którym wyniosła ona ok. 90 mln zł. Sprzedano wtedy warszawski pałac Branickich za kwotę 40,5 mln zł.

 

Rok 2015 to kolejna transakcja – pałac Szaniawskich, również na ul. Miodowej. Wartość transakcji wyniosła delikatnie powyżej 21 mln zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium. W ubiegłym roku zawarto ponad 20 transakcji o wartości 75–80 mln zł, natomiast w 2014 r. o dwie mniej. Jak wskazują analitycy Cenatorium, br. także powinien być dobry.

 

Inwestorzy najbardziej interesują się pałacami i dworkami, w szczególności tymi znajdującymi się na Dolnym Śląsku i w okolicach Bydgoszczy. Z kolei zamki sprzedają się słabiej – od 2004 r. odnotowano zaledwie jedenaście transakcji, których przedmiotem były tego typu nieruchomości. Widać tu większe ryzyko. Często zamki są pod ochroną konserwatora, z którym trzeba blisko współpracować, więc i wydatki są zdecydowanie wyższe – mówi ekspert. Natomiast parki pałacowe z dobrym obiektem dają szansę na zwrot – dodaje.

 

Wśród inwestorów, decydujących się na zakup zabytkowych obiektów, znajdują się zamożne osoby prywatne oraz firmy i instytucje, które często wykorzystują fundusze unijne. Niektórzy kupują je, z jednej strony, dla przyjemności, a z drugiej, pogodzenia tego z biznesem hotelowym czy SPA. Hotelarstwo jest dzisiaj w lepszym stanie niż jeszcze parę lat temu, mówi się, że to dobry biznes – mówi Mariusz Kurzac.

 

W kraju znajduje się obecnie ok. 10 tys. nieruchomości zabytkowych. Wśród nich przeważają szlacheckie dworki. Ceny tego typu budynków wynoszą od kilkuset złotych za metr kwadratowy do nawet kilku tysięcy w zależności od ich stanu.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz