INTER-MAR Stanisław Marzec logoForbo Flooring Systems Polska logoArchicom logoPorto Office A Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoSpectra Development logoKontor logoPodium Investment logoTorus logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoINTER-BUD logoBusiness House logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Sposób na Blue Monday

Słońce na Q22
Słońce na Q22
Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, wypada w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Jak sobie z nim poradzić?

Pojęcie Blue Monday zostało stworzone 11 lat temu przez psychologa Cliffa Arnalla pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Określany tym mianem jest najbardziej depresyjny dzień w roku, wypadający w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. Przy wyliczaniu tej daty brytyjski psycholog korzystał z matematycznego algorytmu, które uwzględniał czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Wśród nich znajdują się m.in. brak światła słonecznego, zbyt krótkie dni czy świadomość, że nie dotrzymuje się postanowień noworocznych. Jest zimno, dopadają nas zobowiązania, szczególnie te poświąteczne, i różne płatności do uregulowania. Jesteśmy spragnieni ciepła, pozytywnej energii i to wszystko wpływa na obniżenie nastroju i na to, że jesteśmy tego dnia podobno najsmutniejsi – mówi agencji informacyjnej Newseria Maria Rotkiel, psycholog, ekspert projektu „Podaruj słońce”.

 

Czynniki meteorologiczne wpływają na organizm, a także psychikę człowieka. W rezultacie w okresie jesieni i zimy wiele osób doświadcza obniżenia nastroju. Jest to wynik przede wszystkim braku słońca – jego promienie stymulują wytwarzanie hormonów, które są odpowiedzialne za dobry nastrój. Słońce zwiększa również proces rozpadu melatoniny – hormonu ułatwiającego zasypianie. Jego nadmiar w organizmie za dnia przyczynia się do tego, iż człowiek staje się senny, a nawet powoduje u niego objawy depresyjne. Warto szukać i korzystać ze wszelkich słonecznych chwil albo innych „słonecznych” sposobów na poprawianie sobie nastroju. To są miłe gesty, miłe słowa, to są komplementy, drobne przyjemności, życzenia. Wszystko to, co sprawia, że robi nam się ciepło, mimo że tego słońca nam brakuje – mówi Maria Rotkiel. Sposobem na zimową chandrę jest również pomocna dieta bogata w witaminy i mikroelementy czy wysiłek fizyczny.

 

Aby pomóc Polakom przetrwać ten ciężki okres zimowy, uruchomiono projekt „Podaruj słońce". Na elewacji jednego z najwyższych biurowców w Warszawie – Q22 – pojawiło się słońce, które świeci codziennie między godziną 16 a 22.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra