Kinnarps nowy

Udany rok dla branży outsourcingu

Podczas Gali Outsourcing Stars zostali nagrodzeni najlepsi dostawcy usług outsourcingowych oraz instytucje z ich bezpośredniego otoczenia biznesowego
Podczas Gali Outsourcing Stars zostali nagrodzeni najlepsi dostawcy usług outsourcingowych oraz instytucje z ich bezpośredniego otoczenia biznesowego
Rodzimy rynek outsourcingu powiększał się w tempie 18-20 proc. zarówno pod względem zatrudnienia, jak i pojawiania się nowych podmiotów działających w branży – wynika z rocznego raportu Fundacji Pro Progressio.

Jak wynika z rocznego raportu Fundacji Pro Progressio, rodzimy rynek outsourcingu powiększał się w tempie 18-20 proc. zarówno pod względem zatrudnienia, jak i pojawiania się nowych podmiotów działających w branży. Najpopularniejszą, a także najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną outsourcingu jest outsourcing procesów biznesowych (BPO). Cała branża odnotowała znaczący wzrost zarówno w roku 2015, jak i w ostatniej dekadzie. Według raportu na koniec ubiegłego roku w na rodzimym rynku funkcjonowało 700 firm BPO/SSC, w których pracowało ok. 170 000 pracowników.

 

W 2015 r. organizacje z sektora BPO/SSC, które jako pierwsze zdecydowały się na lokalizacje swoich centrów operacyjnych na terenie Krakowa, coraz częściej rozwijały działalność również w innych miastach. W tym przypadku liderem jest Trójmiasto, a także mniejsze lokalizacje biznesowe. Jak podkreślił Romek Lubaczewski, ekspert PwC na Gali Outsourcing Stars 2015, która odbyła się 28 stycznia w Warszawie, branża BPO odnotowała tak znaczny wzrost nie tylko dzięki lokowaniu nowych inwestycji, ale także rozwojowi już istniejących centrów usług wspólnych.

 

Co ciekawe na rynku jest widoczny rozwój firm BPO i ITO z kapitałem ukraińskim. Część z tych podmiotów już działała w kraju od dłuższego czasu, inne z kolei były aktywne w zakresie budowy i rozwoju centrów operacyjnych. W ubiegłym roku zwiększyło się również zainteresowanie Polską inwestorów z Niemiec.

 

Sektor outsourcingu rok rocznie się rozwija, obejmując coraz to nowsze dziedziny, w których część działalności operacyjnej można zostać przekazana w zarządzanie podmiotów zewnętrznych. Najpopularniejszymi formami outsourcingu w kraju są obecnie: usługi finansowe (księgowość, kadry i płace), Call Contact Center, usługi HR (leasing pracowniczy i rekrutacja). Jednak coraz większe zainteresowanie zyskuje archiwizacja dokumentów, z której w ubiegłym roku najchętniej korzystały m.in.: administracja publiczna, placówki medyczne, sektor finansowo-bankowy czy firmy HR. Znaczny wzrost odnotował również obszar Car Fleet Management. Według danych Polskiego Związku Leasingu i Wynajmu Pojazdów, całkowita ilość aut służbowych firm zrzeszonych w Związku wzrosła w ostatniej dekadzie przeszło 4-krotnie – z 33 tys. samochodów do ponad 138 tys. na koniec III kw. 2015 r. Rozwija się także IT Contracting – jak podają szacunki firm rekrutacyjnych, w ubiegłym roku brakowało ok. 30 000 osób do pracy w IT.

 

Roczny raport Fundacji Pro Progressio, który ma na celu podsumowanie branży outsourcingu, został zaprezentowany na Gali Outsourcing Stars. Podczas wydarzenia zostali nagrodzeni również najlepsi dostawcy usług outsourcingowych oraz instytucje z ich bezpośredniego otoczenia biznesowego.

 

Laureatami tegorocznych nagród zostali:

 • Archiwizacja Dokumentów – OEX Archidoc  
 • BPO – Capita
 • Call/Contact Center – Transcom
 • Car Fleet Management – ALD Automotiv
 • Deweloper – Skanska
 • HR / Leasing Pracowniczy – Grupa Progres
 • HR / Rekrutacja – Leasing Team Group
 • IT Contracting – Sii
 • Księgowość / Kadry / Płace – Extor
 • Miasto – Poznań
 • Outsourcing Sił Sprzedaży – Sales Group
 • Real Estate (Konsulting dot. Rynku Nieruchomości) – JLL 

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz