Giant

Awans Polski w prestiżowym rankingu

Polska awansowała w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, w jednym z najbardziej popularnych rankingów na świecie.

Polska awansowała w Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, w jednym z najbardziej popularnych rankingów na świecie. Wskaźnik wolności gospodarczej w kraju w tegorocznej edycji wyniósł 69,3 pkt, co dało Polsce 39. miejsce w rankingu światowym (w ubiegłym roku 42.), a także 18. pozycję w zestawieniu regionalnym. Podczas prezentacji wyników raportu obecny był wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Komentując pozycję Polski w rankingu, szef resortu podkreślił, iż w celu budowy konkurencyjnej gospodarki należy wybrać spójny model współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, zwłaszcza z sektora MŚP, a państwem. Płaszczyzną do tej współpracy jest Rada Dialogu Społecznego, forum łączące przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Miejsce, w którym mają być współtworzone rozwiązania regulacyjne, propracownicze i probiznesowe. Zachęcam, aby w ramach tego nowego mechanizmu zgłaszać pomysły działań, także na rzecz budowy środowiska przyjaznego przedsiębiorczości – mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

Wicepremier podkreślał także rolę MŚP w budowie innowacji. Chcemy włączyć sferę B+R w modele biznesowe poszczególnych branż. Dzięki temu środki – zarówno państwowe, jak i unijne – będą mogły być wydatkowane z punktu widzenia jak najlepszego wdrożenia nowych rozwiązań i ich rzeczywistego wpływu na perspektywy biznesowe. Warto z tego względu zrekonstruować proces przyznawania środków, aby jak najszerzej uwzględnić głos MŚP w polityce innowacyjnej – zaznaczył.

 

Pozycja Polski w tej edycji rankingu jest najlepsza w historii. Od 2012 r. wynik kraju poprawił się o 5,1 pkt. Szczególną uwagę w tegorocznym zestawieniu należy zwrócić na poprawę w zakresie praw własności (+5,0), poziomu korupcji (+1,0), warunków dla biznesu (+1,4), polityki monetarnej (+3,9) oraz wolności inwestycyjnej (+5,0).

 

Indeks Wolności Gospodarczej jest opracowywany przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal od ponad 20 lat. Celem rankingu jest katalogowanie państw według rozwiązań, polityk, które mają zwiększyć wolność gospodarczą. Indeks Wolności Gospodarczej analizuje rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji); wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne); efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

 


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Dobra zmiana! :
Dobra zmiana!
2 lutego 2016 17:32