Ocean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoEcho Investment logoNowy Styl Group logoCity Space logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoCHB14 logoCOTEX Office Centre logoOlivia Business Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLobos Nieruchomości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLC Corp S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoBusiness House logoPartner Capital Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoTorus logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoArchicom logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoPRO-INVEST S.A. logoKwiaty dla biura logoGhelamco Poland logoPorto Office B Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGTV Lighting logoHAVRE Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Zaha Hadid nie żyje

Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
31 marca br. w wieku 65 lat zmarła słynna architektka Zaha Hadid. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

Nie żyje znana na całym świecie architektka Zaha Hadid. Zmarła 31 marca br. we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

 

Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 r. Studiowała matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęła w 1972 r. na Architectural Association w Londynie. Międzynarodową sławę zyskała dzięki pracom teoretycznym tj. The Peak w Hong Kong (1983), Kurfürstendamm w Berlinie (1986) oraz Cardiff Bay Opera House w Walli (1994). Wśród jej najsłynniejszych prac znajdują się m.in. Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Guangzhou Opera House w Chinach, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku czy MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. Z kolei jej polskim projektem jest budynek Lilium Tower – wieżowiec, który miał stanąć w warszawskim Śródmieściu na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich, obok Hotelu Marriott.

 

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Pritzkera – otrzymała ją w 2004 r. Dwukrotnie została również uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, RIBA Stirling Prize (za MAXXI w Rzymie oraz Evelyn Grace Academy).

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra