FYI Commercial Consulting logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoCOTEX Office Centre logoCity Space logoLobos Nieruchomości logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWOMAK HOLDING logoDorbud S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoALLCON INVESTMENT logoSawig Invest Group logoAgrobex Sp. z o.o. logoPartner Capital Group logoTorus logoArchicom logoKwiaty dla biura logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoKart Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoEcophon Saint-Gobain logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoOlivia Business Centre logoPRO-INVEST S.A. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoSchüco International Polska logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCHB14 logoHexagon logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoEcho Investment logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBusiness House logoUNIMOR Development S.A. logoTriGranit Corporation logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zaha Hadid nie żyje

Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
31 marca br. w wieku 65 lat zmarła słynna architektka Zaha Hadid. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

Nie żyje znana na całym świecie architektka Zaha Hadid. Zmarła 31 marca br. we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

 

Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 r. Studiowała matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęła w 1972 r. na Architectural Association w Londynie. Międzynarodową sławę zyskała dzięki pracom teoretycznym tj. The Peak w Hong Kong (1983), Kurfürstendamm w Berlinie (1986) oraz Cardiff Bay Opera House w Walli (1994). Wśród jej najsłynniejszych prac znajdują się m.in. Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Guangzhou Opera House w Chinach, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku czy MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. Z kolei jej polskim projektem jest budynek Lilium Tower – wieżowiec, który miał stanąć w warszawskim Śródmieściu na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich, obok Hotelu Marriott.

 

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Pritzkera – otrzymała ją w 2004 r. Dwukrotnie została również uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, RIBA Stirling Prize (za MAXXI w Rzymie oraz Evelyn Grace Academy).

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra