INTERBIURO logoGhelamco Poland logoKart Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoTétris Poland logoPRO-INVEST S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCOTEX Office Centre logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoSpectra Development logoAgrobex Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoCity Office logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoOlivia Business Centre logoArchicom logoGTV Lighting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOnyx Business Point logoSchüco International Polska logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoGłówka Pracuje logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoEcho Investment logoLC Corp S.A. logoKwiaty dla biura logoLobos Nieruchomości logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoCHB14 logoOmnitech Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zaha Hadid nie żyje

Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
31 marca br. w wieku 65 lat zmarła słynna architektka Zaha Hadid. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

Nie żyje znana na całym świecie architektka Zaha Hadid. Zmarła 31 marca br. we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

 

Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 r. Studiowała matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęła w 1972 r. na Architectural Association w Londynie. Międzynarodową sławę zyskała dzięki pracom teoretycznym tj. The Peak w Hong Kong (1983), Kurfürstendamm w Berlinie (1986) oraz Cardiff Bay Opera House w Walli (1994). Wśród jej najsłynniejszych prac znajdują się m.in. Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Guangzhou Opera House w Chinach, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku czy MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. Z kolei jej polskim projektem jest budynek Lilium Tower – wieżowiec, który miał stanąć w warszawskim Śródmieściu na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich, obok Hotelu Marriott.

 

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Pritzkera – otrzymała ją w 2004 r. Dwukrotnie została również uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, RIBA Stirling Prize (za MAXXI w Rzymie oraz Evelyn Grace Academy).

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra