FYI Commercial Consulting logoLC Corp S.A. logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoOlivia Business Centre logoBusiness House logoSpectra Development logoVantage Development S.A. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoGhelamco Poland logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoPorto Office A Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoNowy Styl Group logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoTétris Poland logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoEcho Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKontor logoGTV Lighting logoINTER-BUD logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAluprof S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zaha Hadid nie żyje

Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
Zaha Hadid, portret wykonany przez Brigitte Lacombe
31 marca br. w wieku 65 lat zmarła słynna architektka Zaha Hadid. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

Nie żyje znana na całym świecie architektka Zaha Hadid. Zmarła 31 marca br. we wczesnych godzinach porannych w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli. Powodem jej nagłej śmierci był zawał serca.

 

Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 r. Studiowała matematykę na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczęła w 1972 r. na Architectural Association w Londynie. Międzynarodową sławę zyskała dzięki pracom teoretycznym tj. The Peak w Hong Kong (1983), Kurfürstendamm w Berlinie (1986) oraz Cardiff Bay Opera House w Walli (1994). Wśród jej najsłynniejszych prac znajdują się m.in. Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Guangzhou Opera House w Chinach, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku czy MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie. Z kolei jej polskim projektem jest budynek Lilium Tower – wieżowiec, który miał stanąć w warszawskim Śródmieściu na rogu ulicy Chałubińskiego i Alej Jerozolimskich, obok Hotelu Marriott.

 

Zaha Hadid była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Pritzkera – otrzymała ją w 2004 r. Dwukrotnie została również uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą w Wielkiej Brytanii, RIBA Stirling Prize (za MAXXI w Rzymie oraz Evelyn Grace Academy).

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra