Art-Deweloper Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLC Corp S.A. logoArchicom logoSpectra Development logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Office logoCOTEX Office Centre logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoPorto Office B Sp. z o.o. logoCity Space logoHAVRE Sp. z o.o. logoCHB14 logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoSchüco International Polska logoGłówka Pracuje logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFYI Commercial Consulting logoTétris Poland logoGTV Lighting logoNowy Styl Group logoTorus logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoLobos Nieruchomości logoAluprof S.A. logoPRO-INVEST S.A. logoKart Sp. z o.o. logoEcho Investment logoOnyx Business Point logoOlivia Business Centre logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoINTERBIURO logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Milionerów jest więcej, ale wciąż nie jesteśmy bogaci

W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
Jak wynika z danych izb skarbowych więcej niż milion złotych w zeszłym roku zarobiło niemal 20 tys. osób. Najwięcej bogatych jest na Mazowszu.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w ubiegłym roku niemal 20 tys. osób zarobiło w Polsce więcej niż milion złotych. Dane te wynikają z informacji zebranych przez izby skarbowe po rozliczeniach PIT za 2015 r.

Najwięcej bogatych osób w Polsce rozlicza się w urzędach skarbowych dużych miast. Najwięcej milionerów, bo niemal 5,4 tys. jest w regionie Mazowsza. Do innych zamożnych rejonów należą także Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.

Mimo wszystko, grono najbogatszych osób nie wydaje się liczne jeśli jako punkt odniesienia potraktuje się grupę podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli ludzi z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł). Do drugiego przedziału skali podatkowej zalicza się rocznie około 660 tys. osób. Z kolei w rocznych deklaracjach PIT roczny dochód przekraczający mln złotych wpisało ponad 19,5 tys. podatników.

Stale rosnąca liczba milionerów to wg ekonomistów pochodna wzrostu gospodarczego i trend ten nie powinien dziwić. Jednakże wg danych, które zebrała firma doradcza KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce ciągle jest niewielka w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce zauważa, że majątek przeciętnego Polaka porównać można z dochodami mieszkańców Słowacji, Węgier czy Litwy, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi – Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra