INTER-MAR Stanisław Marzec logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKart Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCHB14 logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoArchicom logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPorto Office B Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoSchüco International Polska logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoOmnitech Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoDorbud S.A. logoCOTEX Office Centre logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoLC Corp S.A. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoPartner Capital Group logoUNIMOR Development S.A. logoGTV Lighting logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoEcho Investment logoSpectra Development logoBusiness House logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoLobos Nieruchomości logoTorus logoGhelamco Poland logoCity Space logoKwiaty dla biura logoPRO-INVEST S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Milionerów jest więcej, ale wciąż nie jesteśmy bogaci

W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
Jak wynika z danych izb skarbowych więcej niż milion złotych w zeszłym roku zarobiło niemal 20 tys. osób. Najwięcej bogatych jest na Mazowszu.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w ubiegłym roku niemal 20 tys. osób zarobiło w Polsce więcej niż milion złotych. Dane te wynikają z informacji zebranych przez izby skarbowe po rozliczeniach PIT za 2015 r.

Najwięcej bogatych osób w Polsce rozlicza się w urzędach skarbowych dużych miast. Najwięcej milionerów, bo niemal 5,4 tys. jest w regionie Mazowsza. Do innych zamożnych rejonów należą także Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.

Mimo wszystko, grono najbogatszych osób nie wydaje się liczne jeśli jako punkt odniesienia potraktuje się grupę podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli ludzi z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł). Do drugiego przedziału skali podatkowej zalicza się rocznie około 660 tys. osób. Z kolei w rocznych deklaracjach PIT roczny dochód przekraczający mln złotych wpisało ponad 19,5 tys. podatników.

Stale rosnąca liczba milionerów to wg ekonomistów pochodna wzrostu gospodarczego i trend ten nie powinien dziwić. Jednakże wg danych, które zebrała firma doradcza KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce ciągle jest niewielka w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce zauważa, że majątek przeciętnego Polaka porównać można z dochodami mieszkańców Słowacji, Węgier czy Litwy, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi – Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Hilton 750x140
mantra