Aluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTétris Poland logoUNIMOR Development S.A. logoCity Space logoINTER-BUD logoGTV Lighting logoCOTEX Office Centre logoDEVCO Sp. z.o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoFYI Commercial Consulting logoGhelamco Poland logoSpectra Development logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoKontor logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoTorus logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLC Corp S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPodium Investment logoBusiness House logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcho Investment logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoOlivia Business Centre logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Milionerów jest więcej, ale wciąż nie jesteśmy bogaci

W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
W Polsce przybywa milionerów, ale wciąż nie jesteśmy bardzo bogatym narodem. (fot.pixabay.com)
Jak wynika z danych izb skarbowych więcej niż milion złotych w zeszłym roku zarobiło niemal 20 tys. osób. Najwięcej bogatych jest na Mazowszu.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że w ubiegłym roku niemal 20 tys. osób zarobiło w Polsce więcej niż milion złotych. Dane te wynikają z informacji zebranych przez izby skarbowe po rozliczeniach PIT za 2015 r.

Najwięcej bogatych osób w Polsce rozlicza się w urzędach skarbowych dużych miast. Najwięcej milionerów, bo niemal 5,4 tys. jest w regionie Mazowsza. Do innych zamożnych rejonów należą także Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.

Mimo wszystko, grono najbogatszych osób nie wydaje się liczne jeśli jako punkt odniesienia potraktuje się grupę podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli ludzi z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł). Do drugiego przedziału skali podatkowej zalicza się rocznie około 660 tys. osób. Z kolei w rocznych deklaracjach PIT roczny dochód przekraczający mln złotych wpisało ponad 19,5 tys. podatników.

Stale rosnąca liczba milionerów to wg ekonomistów pochodna wzrostu gospodarczego i trend ten nie powinien dziwić. Jednakże wg danych, które zebrała firma doradcza KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce ciągle jest niewielka w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce zauważa, że majątek przeciętnego Polaka porównać można z dochodami mieszkańców Słowacji, Węgier czy Litwy, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi – Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Podium Park banner duży
mantra