Archicom logoSpectra Development logoOnyx Business Point logoNowy Styl Group logoSchüco International Polska logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoKart Sp. z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCOTEX Office Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoLC Corp S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoOlivia Business Centre logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoCHB14 logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoGłówka Pracuje logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPorto Office B Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoAluprof S.A. logoEcho Investment logoKwiaty dla biura logoGTV Lighting logoBusiness House logoOmnitech Sp. z o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCity Office logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoTétris Poland logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoLobos Nieruchomości logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Łódzki rynek biurowy jest na „fali wznoszącej”

Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Colliers International podsumował rynek biurowy w Łodzi. Z publikacji wynika, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi wynosi 350 000 mkw., a najemcy na koniec III kw. br. do swojej dyspozycji mają 67 nowoczesnych budynków.

Popyt na powierzchnię biurową od początku 2016 r. wyniósł 30 000 mkw. Ponad połowa z umów podpisanych w obecnym roku to nowe transakcje. Warto zauważyć, że poprzedni rok zakończył się z rekordowym poziomem wynajmu 63 500 mkw. 

 

Widać, że Łódź jest na „fali wznoszącej”. Od kilku lat obserwujemy ożywienie po stronie zarówno popytu jak i podaży powierzchni biurowych. Poprawa wizerunku Łodzi dzięki udanym inwestycjom miejskim i regionalnym, w połączeniu z dużym potencjałem ludzkim i świetnym położeniem przynoszą efekty w postaci nowych inwestorów, także w sektorze biurowym — mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi. 

 

Specjaliści Colliers International zauważają, że charakterystyczną cechą łódzkiego rynku biurowego jest stosunkowo wysoki udział projektów postindustrialnych dostosowanych do nowoczesnych standardów biurowych. 

 

Niemal 90 proc. istniejącej podaży zlokalizowanej jest w centralnej części miasta, wzdłuż korytarza Zachód-Wschód. Pozostała część powierzchni biurowej znajduje się poza Śródmieściem, w północno-zachodniej części miasta oraz w strefie południowo-wschodniej.

 

Pomimo dużej ilości powierzchni dostarczonej na łódzki rynek w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 115 000 mkw. stopa pustostanów utrzymuje się tu poniżej 10 proc.  

 

Łódzki rynek biurowy w porównaniu do pozostałych miast regionalnych nadal oferuje konkurencyjne warunki najmu. Wywoławcze czynsze w starszych budynkach osiągają poziom 8-11 EUR/ mkw/miesiąc, a w nowych projektach kształtują się na poziomie 12-13,5 EUR/mkw/miesiąc.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra