Ghelamco Poland logoUNIMOR Development S.A. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLC Corp S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoPartner Capital Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoArchicom logoPorto Office B Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoCity Space logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoKwiaty dla biura logoEcho Investment logoGTV Lighting logoPRO-INVEST S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoSpectra Development logoDorbud S.A. logoOlivia Business Centre logoINTERBIURO logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoTorus logoOmnitech Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCHB14 logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoKart Sp. z o.o. logoOnyx Business Point logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoLobos Nieruchomości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoSchüco International Polska logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoBusiness House logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo
raport wyd 2017

Łódzki rynek biurowy jest na „fali wznoszącej”

Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Przykładem łódzkiego biurowca jest obiekt Kopcińskiego 79 (wizualizacja)
Colliers International podsumował rynek biurowy w Łodzi. Z publikacji wynika, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi wynosi 350 000 mkw., a najemcy na koniec III kw. br. do swojej dyspozycji mają 67 nowoczesnych budynków.

Popyt na powierzchnię biurową od początku 2016 r. wyniósł 30 000 mkw. Ponad połowa z umów podpisanych w obecnym roku to nowe transakcje. Warto zauważyć, że poprzedni rok zakończył się z rekordowym poziomem wynajmu 63 500 mkw. 

 

Widać, że Łódź jest na „fali wznoszącej”. Od kilku lat obserwujemy ożywienie po stronie zarówno popytu jak i podaży powierzchni biurowych. Poprawa wizerunku Łodzi dzięki udanym inwestycjom miejskim i regionalnym, w połączeniu z dużym potencjałem ludzkim i świetnym położeniem przynoszą efekty w postaci nowych inwestorów, także w sektorze biurowym — mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi. 

 

Specjaliści Colliers International zauważają, że charakterystyczną cechą łódzkiego rynku biurowego jest stosunkowo wysoki udział projektów postindustrialnych dostosowanych do nowoczesnych standardów biurowych. 

 

Niemal 90 proc. istniejącej podaży zlokalizowanej jest w centralnej części miasta, wzdłuż korytarza Zachód-Wschód. Pozostała część powierzchni biurowej znajduje się poza Śródmieściem, w północno-zachodniej części miasta oraz w strefie południowo-wschodniej.

 

Pomimo dużej ilości powierzchni dostarczonej na łódzki rynek w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 115 000 mkw. stopa pustostanów utrzymuje się tu poniżej 10 proc.  

 

Łódzki rynek biurowy w porównaniu do pozostałych miast regionalnych nadal oferuje konkurencyjne warunki najmu. Wywoławcze czynsze w starszych budynkach osiągają poziom 8-11 EUR/ mkw/miesiąc, a w nowych projektach kształtują się na poziomie 12-13,5 EUR/mkw/miesiąc.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra