Kart Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKwiaty dla biura logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoLobos Nieruchomości logoArchicom logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoSawig Invest Group logoALLCON INVESTMENT logoSchüco International Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAluprof S.A. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoNowy Styl Group logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoDorbud S.A. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoTriGranit Corporation logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoHAVRE Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoVastint Poland Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoGhelamco Poland logoPartner Capital Group logoHexagon logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCHB14 logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoBusiness House logoEcho Investment logoWOMAK HOLDING logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoTorus logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Szklany biurowiec o finezyjnej bryle? Pora na „rewolucję 4.0”

Fasadowy system parametryczny Schüco Parametric wyróżniony został najwyższą nagrodą iF Design Gold Award 2016 (Fot.: Schüco)
Chociaż w architekturze przeszklonych biurowców dominującym trendem jest minimalizm to jednak architekci dążą do umieszczenia w projekcie indywidualnego akcentu. Na nieograniczoną wolność projektowania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa wykonawstwa pozwala im System Fasad Parametrycznych.

Era modernizmu to czas narodzin wysokich, szklanych biurowców. Przestrzenie miast zaczęły się na niespotykaną wcześniej skalę wypełniać szklanymi gigantami o prostej formie. Bardziej abstrakcyjne projekty zaczęły pojawiać się w europejskim krajobrazie z początkiem XXI w. Takim przykładem jest chociażby londyński 30 St Mary Axe, Turning Torso w Malmö czy DC Tower 1 w Wiedniu. Budynki te nawiązują do modernizmu, a jednak dzięki swojej charakterystycznej geometrii i ciekawym układom wypełnień fasadowych dziś traktowane są jako ikony szklanej architektury. 


Zrealizowanie tego typu nietypowych projektów do niedawna wiązało się z dużymi nakładami czasu i pracy. Co więcej proces wykonawstwa fasady nie wykluczał błędów oraz konieczności powtórzeń, a to z kolei skutkowało wydłużeniem czasu powstawania danej inwestycji.  Na szczęście z biegiem lat rozwój technologii pozwolił na zmiany w tym zakresie. Niezawodność na etapie planowania, jak i realizacji powłok o strukturze 3D daje np. cyfrowa platforma Schüco. Pozwala ona na przeniesienie pełnego klucza danych z projektu aluminiowej fasady parametrycznej wprost na jej produkcję.


System Fasad Parametrycznych Schüco został nazwany „rewolucją 4.0” w projektowaniu powłok. Pozwala on na łatwiejsze tworzenie finezyjnych brył o skomplikowanej strukturze na skalę przemysłową. Architekt podczas tworzenia projektu fasady może się skupić wyłącznie na stronie estetycznej i funkcjonalnej projektu, a program na bieżąco przeprowadza testy technicznej wykonalności fasady i ocenia jej właściwości fizyko-budowlane.


Umożliwia to biblioteka „inteligentnych” modeli BIM, stanowiących wtyczki do programów Revit i Rhino/Grasshopper. Gotowe elementy można łączyć w niemal dowolne moduły i konstrukcje, modyfikować je o przezierne lub nieprzezierne wypełnienia czy uzupełniać np. o instalacje modułów fotowoltaicznych. Poszczególne moduły mogą być parametryzowane indywidualnie lub globalnie – w skali całego modelu 3D fasady. Na dalszym etapie dane są wprowadzane do programów do ofertowania i kalkulacji. Program w czytelny sposób podsumowuje koszty produkcji i ewentualnych zmian w projekcie, dzięki czemu można monitorować efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia na każdym etapie. 

 

W trakcie procesu projektowania i realizacji fasady powstaje tak zwany „zamknięty łańcuch danych”. Skomplikowane rysunki techniczne zostają zastąpione kompletnymi modelami 3D fasad. Każdy z elementów już na samym początku ma przypisany indywidualny kod CNC maszyny produkcyjnej, dzięki czemu znika konieczność ręcznego programowania obróbek. W ten sposób ryzyko błędu na etapie produkcji zostaje zminimalizowane prawie do zera. Łańcuch danych jest przenoszony również na plac budowy. Każdy wyprodukowany komponent fasady ma swoje unikatowe oznaczenie informujące wykonawców, jak powinna być zmontowana konstrukcja. 

 

Tagi: Schuco
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra