Interbiuro - duży

Aluminium jak szyte na miarę

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (fot. ALUPROF)
Nietuzinkowa koncepcja i aluminiowe profile o kształtach rombów i trapezów sprawiają, że Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu zaciekawia przechodniów.

Jego estetyka przypomina jaskinię lub prehistoryczny monument, a nietuzinkowa koncepcja i aluminiowe profile o kształtach rombów i trapezów sprawiają, że budynek zaciekawia przechodniów. Mowa o ... Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Centrum Jordanki to wielofunkcyjny obiekt, który pozwala na organizację koncertów, wystąpień teatralnych czy operowych, a nawet targów i konferencji. Elastyczność rozwiązań przewidziano już w samej konstrukcji budynku. Na potrzeby tej realizacji został specjalnie przygotowany system aluminiowy ALUPROF, który umożliwił gięcie profili ościeżnic, skrzydeł i przewiązek. Pozwoliło to na stworzenie nieprostokątnych konstrukcji łukowych, które dominują w architekturze bryły. 

 

Bryła Centrum Jordanki zdobyła tytuł najlepszego obiektu architektonicznego powstałego w Polsce w 2015 r. Znajduje się ona także w gronie 25 najznakomitszych polskich realizacji budowlanych ostatniego ćwierćwiecza. Koncepcja autorstwa hiszpańskiego architekta Fernando Menisa okazała się problematyczną w wykonaniu i to tak bardzo, że projektant musiał zmodyfikować swój pierwotny zamysł. W 90 proc. obiekt ma kształty nieprostokątne. Wykonanie takiego mariażu różnych figur geometrycznych od trapezów po romby, stało się możliwe przy użyciu nietypowych kształtów i form aluminiowych konstrukcji. Na potrzebę tej realizacji firma ALUPROF opracowała indywidualne rozwiązanie: system ściany słupowo-ryglowej MB-SR5ON.

 

Tworzenie nowego rozwiązania obiektowego, bez możliwości powołania się na produkty katalogowe, to dla naszych inżynierów ekscytujące i motywujące zadanie. Projektowanie w zgodzie z estetyką obiektu i przy zachowaniu jego pełnej funkcjonalności, doprowadziło nas do stworzenia systemu dedykowanego lekkim ścianom osłonowym oraz płaskim typu zawieszanego i wypełniającego – mówi Zbigniew Poraj, dyrektor sprzedaży obiektowej w ALUPROF

 

System MB-SR5ON charakteryzuje się dużym zakresem profili słupów (od 65 mm do 325 mm) i rygli (od 5 mm do 189,5 mm) oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie akcesoriów i łączników. Przy konstrukcji Centrum Jordanki umożliwiło to uzyskanie zwiększonych zakresów przenoszonych obciążeń, a wypełnienie modułu stałego fasady mogło osiągnąć nawet ciężar 450 kg. MB-SR5ON gwarantuje dużą swobodę w projektowaniu punktów mocowania fasady. Szeroki zakres szklenia umożliwia używanie szkła wielogabarytowego oraz szyb zespolonych dwukomorowych. Zastosowanie ciągłej przekładki termicznej wykonanej z izolującego materiału HPVC oraz profilowanych uszczelek przyszybowych z EPDM, ułatwia uzyskanie pożądanej klasy izolacyjności termicznej i znacznie minimalizuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na elementach aluminiowych. Na uwagę zasługuję tu również wersja o podwyższonej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI, w której zastosowano specjalne dwukomponentowe izolatory oraz wersja MB-SR50N HI+, o najwyższej izolacyjności termicznej potwierdzonej przez Instytut Domów Pasywnych PHI Darmstadt

 

Aluminium odgrywa ważną rolę w architekturze Centrum Jordanki. Surowiec kojarzy się z modnym obecnie minimalizmem i prostymi formami. Inżynierowie pracujący przy budowie bryły obawiali się, że lśniące powierzchnie i nowoczesny design aluminiowych elewacji zdominuje otoczenie. Aby temu zapobiec zdecydowano o przeznaczeniu połowy działki na park. 
 


0.0
Tagi: Aluprof
Napisz pierwszy komentarz