Park Project II

Czy i komu to się opłaci?

Do 2020 r. liczniki energii mają być wymienione na nowe urządzenia. Opłacalność inwestowania w systemy inteligentne, których koszt oszacowano nawet na 10 mld zł, nie została poparta żadną analizą ekonomiczną.

Zgodnie z projektem nowej ustawy prawo energetyczne, do 2020 r. liczniki energii mają być wymienione na nowe urządzenia. Opłacalność inwestowania w systemy inteligentne, których koszt oszacowano nawet na 10 mld zł, nie została poparta żadną analizą ekonomiczną – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Zgodnie z unijną dyrektywą każdy kraj członkowski powinien przeanalizować efektywność ekonomiczną nowych rozwiązań do września 2012 r.

Nowe prawo energetyczne przygotowywane jest przez Ministerstwo Gospodarki. W uzasadnieniu planowanych zmian można wyczytać, że dzięki wprowadzeniu inteligentnych liczników odbiorcy energii zaoszczędzą ok. 4,8 mld zł. Wyliczenia te opierają się tylko na założeniach teoretycznych.

Pierwsze programy pilotażowe, które pozwoliłyby realnie ocenić racjonalność zmian, mają zostać wprowadzone m.in. przez Energę, jedną z czterech grup energetycznych działających na terenie kraju. Spółka ogłosiła już, że wymienione zostaną wszystkie stare liczniki na nowe. W grudniu 2011 r. rozpoczęła instalowanie pierwszych urządzeń.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
ADAC
mantra