Assa Abloy

Niemal pół miliona mkw. biur

Monopolis to przykład projektu rewitalizacyjnego
Monopolis to przykład projektu rewitalizacyjnego
Łódzki rynek biurowy rośnie bardzo szybko. Już wkrótce tutejsze całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej będą wynosić 500 000 mkw.

Ostatnie lata to czas, w którym na łódzki rynek biurowy trafia rekordowa ilość powierzchni biurowej. Jak zauważają eksperci firmy Walter Herz, całkiem niedawno, bo jeszcze w 2014 r. roczny przyrost podaży był na trzykrotnie niższym poziomie niż obecnie. Dziś Łódź znajduje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni biurowej. Jednak poprzez rozwój tego rynku już niedługo może ona wyprzedzić Poznań i Katowice.

Łódź w budowie

Na koniec ubiegłego roku całkowite zasoby biurowe w Łodzi wynosiły niemal 440 000 mkw. powierzchni. W samym tylko 2017 r. na tutejszy rynek trafiło 74 000 mkw. biur. Z prognoz firmy Walter Herz wynika, że do końca br. zostanie oddanych 45 000 mkw. powierzchni, a w następnych latach przyrostu nowej podaży powinien być jeszcze szybszy. Wg danych Walter Herz, w Łodzi w budowie jest obecnie ponad 124 000. mkw. powierzchni biurowej (większość ma zostać oddana w 2020 r.). 

Łódzkie huby biurowe

Wraz ze wzrostem dojrzałości łódzkiego rynku biurowego coraz bardziej na terenie miasta kształtują się huby biurowe. Najwięcej inwestycji zlokalizowanych jest w Centralnej Osi Łodzi. Znajduje się tu ok. jedna czwarta biur. Z szacunków firmy Walter Herz wynika, że do końca 2020 r. potencjał centralnej osi biznesowej miasta może zwiększyć się o ponad 100 000 mkw. powierzchni biurowej, bowiem w lokalizacji tej powstają takie inwestycje, jak np.: Imagine A&B, Hi Piotrkowska i OFF Piotrkowska Center oraz Textorial Park II i Monopolis. 

Rozbudowa Nowego Centrum Łodzi

Obszar biznesowy tworzy się też w strefie Nowego Centrum Łodzi w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna. W kwadracie ulic Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowskiej, 100 ha teren objęty jest procesem rewitalizacyjnym. Zlokalizowane tam budynki oferują ponad 40 000 mkw. powierzchni biurowej (np. obiekcie Nowa Fabryczna czy Przystanek mBank). Na tym obszarze w realizacji jest inwestycja Brama Miasta, a w przyszłości powinna rozpocząć się budowa Centrum Biurowego Fabryczna. Wg szacunków firmy Walter Herz, jeśli rozbudowa tej części miasta przebiegnie planowo, to NCŁ może wzbogacić się o ok. 150 000 mkw. powierzchni biurowej, ponieważ kilka firm deweloperskich zakupiło tam działki i zapowiedziało budowę swoich projektów. Nie bez znaczenia dla tego obszaru były starania Łodzi o organizację wystawy Expo w 2022 r. Wystawa odbędzie się jednak w Buenos Aires, ale dzięki koncepcji rewitalizacji Nowe Centrum Łodzi zyskało nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna, zmodernizowane zostały również budynki dawnej Elektrowni Łódzkiej (mieści się tu teraz EC1 Łódź – Miasto Kultury). 

Plany rewitalizacyjne

Plan rewitalizacji Łodzi sięga 2030 r. Zakłada on zmianę funkcji terenów poprzemysłowych i kolejowych, stworzenie ciągu przestrzeni publicznych, a także twórcze wykorzystanie zabytkowej zabudowy. Realizacja projektu rewitalizacji obszarowej miasta finansowana jest w połowie ze środków unijnych. Łączny budżet dla rozbudowy terenu NCŁ szacowany jest na blisko 3 mld złotych. 

Łódź wyróżnia się na tle innych miast dużą ilością inwestycji o charakterze rewitalizacyjnym. To właśnie dzięki udanemu połączeniu nowoczesnych obiektów z modernizowanymi zabudowaniami poprzemysłowymi oraz odrestaurowywanymi, zabytkowymi pałacami i kamienicami Łódź staje się coraz bardziej konkurencyjna w porównaniu z innymi miastami. Jednocześnie jest jednym z najbardziej zachęcających rynków biurowych pod względem wysokości stawek czynszowych za wynajem biur, które kształtują się na średnim poziomie 12-13 euro/mkw./m-c. O dużej atrakcyjności aglomeracji dla biznesu świadczyć może choćby relatywnie niski poziom niewynajętej powierzchni biurowej w porównaniu z innymi, krajowymi rynkami – zauważa Mateusz Strzelecki, partner w firmie Walter Herz.

Jak wynika z danych Walter Herz, w ubiegłym roku popyt na łódzkie biura (podobnie jak w dwóch poprzednich latach) kształtował się na poziomie około 60 000 mkw. powierzchni. Głównym najemcą powierzchni biurowej są firmy z branży BPO/SSC/IT. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz