Giant

Dynamiczny rynek nieruchomości komercyjnych

W ubiegłym roku rynek nieruchomości komercyjnych rozwijał się w Polsce dynamicznie. Prognozy na kolejne lata również są optymistyczne.

Silna aktywność najemców oraz znaczna liczba realizowanych inwestycji potwierdza dynamiczny rozwój sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 roku. Powodem tej dobrej sytuacji są w znacznej mierze pozytywne perspektywy dla polskiej gospodarki. W ubiegłym roku systematycznie przyspieszało tempo wzrostu PKB, a poprawa koniunktury ma trwać w 2014 i 2015 roku.

 

Coraz więcej biur

 

Rynek biurowy przeżywa rozkwit. Ilość nowej powierzchni biurowej w Warszawie w 2013 roku wyniosła prawie 300 000 mkw. - tak dobrego wyniku nie odnotowano od 2000 roku. Jak podają eksperci DTZ, deweloperzy najbardziej aktywni byli w strefie Południa Górnego (głównie w rejonie Służewca Przemysłowego) oraz Południowego Zachodu (okolice Al. Jerozolimskich).

 

 

Rekordowy był również wolumen powierzchni podlegających transakcjom najmu, który wyniósł aż 630 000 mkw. 30 proc. wszystkich transakcji stanowiły renegocjacje i odnowienia (ok. 180 000 mkw.), natomiast udział nowych umów wzrósł o ponad 6 proc. w porównaniu z 2012 rokiem. Przekłada się to na ok. 450 000 mkw. powierzchni będących przedmiotem nowych transakcji.

 

Znaczna podaż wpłynęła jednak na poziom pustostanów, który pod koniec 2013 roku osiągnął poziom 11,8 proc., czyli o blisko 3 p.p. więcej niż w roku poprzednim.


 

Silna aktywność na rynku najmu powierzchni biurowej w 2013 roku była w dużej mierze wynikiem wykorzystania przez najemców swojej dobrej pozycji negocjacyjnej i niższych efektywnych stawek czynszów, a w mniejszym stopniu rezultatem rzeczywistej potrzeby powiększenia aktualnie zajmowanej powierzchni. Jest to odzwierciedlone w wartości absorpcji netto, która w 2013 roku znajdowała się na dużo niższym poziomie niż w latach 2006-2008 (mimo większego łącznego wolumenu transakcji) - mówi Kamila Wykrota, Dyrektor działu Analiz i Doradztwa, DTZ. Wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej, popyt na powierzchnie biurowe powinien pozostać stabilny, a wielkość absorpcji netto może wzrosnąć. Niemniej jednak w wyniku wysokiego poziomu nowej podaży w ciągu kolejnych 2-3 lat, można spodziewać się utrzymania silnej konkurencji wśród wynajmujących, co w niektórych lokalizacjach wywrze presję na spadek czynszów – wyjaśnia.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz