Giant

Kobiety w działach IT

Eksperci od rekrutacji przekonują, że w IT nie ma podziału na płeć, a liczy się jedynie doświadczenie i indywidualnie umiejętności kandydata. Branża IT nadal jest zdominowana przez mężczyzn, jednak coraz chętniej zwraca się ku kobietom.

Z danych Diverse Consulting Group, firmy specjalizującej się w prowadzeniu rekrutacji w branży IT, wynika, że mężczyźni dominują w kilku specjalizacjach IT i zdecydowanie częściej niż kobiety, zatrudniani są na stanowiskach technicznych. Przez panów zazwyczaj wykonywana jest praca programisty (89 proc. zatrudnionych), architekta/projektanta (91 proc.) czy konsultanta wdrożeniowego (76 proc.).

 

Mała liczba kobiet na tych stanowiskach jest związana z małą popularnością kierunków technicznych wśród młodych dziewczyn. Jednak pamiętajmy, że ten trend się zmienia. Uczelnie dostosowują swoje programy do wymagań branży, a rynek pracy – tak bogaty w atrakcyjne oferty, zweryfikował myślenie młodych ludzi – uważa Katarzyna Banaś z Diverse Consulting Group. – Rozwój techniki, nowe firmy oferujące ciekawe projekty i ciągle dostępne miejsca pracy spowodowały, że branża ta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych pod względem możliwego zatrudnienia, również dla kobiet – mówi.

 

Brak technicznego wykształcenia jest najczęstszym powodem, dla którego kobiety rzadko zatrudniane są na stanowiskach specjalistycznych w IT. Nie oznacza to jednak, że panie nie są w tej branży obecne. Zwykle pracują one jako: analitycy biznesowi (58 proc. zatrudnionych), specjaliści ds. testów (48 proc.) czy managerowie projektu (46 proc.). Coraz więcej pań zatrudnianych jest także jako konsultant wdrożeniowych – 24 proc.  Większość obsadzanych przez nie stanowisk wiąże się zatem  ze współpracą z innymi ludźmi, tworzeniem analiz i rozwiązywaniem problemów, zarządzaniem czy dbaniem o rozwój innych.

 

Kobiety często są bardziej skrupulatne, mają większą podzielność uwagi i są bardziej zmotywowane, co pomaga im w pracy na stanowiskach analitycznych czy kierowniczych.  Badania wskazują, że przez takie cechy, jak podejmowanie inicjatyw, dążenie do realizacji założonych celów, umiejętność budowania relacji oraz odpowiedniego delegowania i egzekwowania zadań, kobiety są skutecznymi menadżerami – komentuje Katarzyna Banaś.

 

Jeśli zaś chodzi o stanowiska bardziej techniczne, to wśród kobiet często wybieraną rolą jest tester systemów – tutaj panie wśród wyróżniają się m.in. cierpliwością oraz dokładnością.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz