Proton Office

Język obcy warunkiem koniecznym

W pierwszej połowie br. połowa ogłoszeń o pracę zawierała wymóg znajomości języka obcego. Język angielski był oceniany w 47 proc. ofert – wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Pracuj.pl.

Specjaliści ze znajomością języka angielskiego poszukiwani

 

Jak pokazuje analiza Pracuj.pl, pracodawcy najczęściej wymagali umiejętności posługiwania się językiem angielskim od specjalistów IT (ponad 75 proc. ogłoszeń z tej branży), specjalistów ds. finansów (ponad 69 proc.), specjalistów ds. administracji biurowej (ponad 66 proc. ogłoszeń), a także specjalistów ds. marketingu (ponad 66 proc. ofert pracy). Wśród ofert pracy skierowanych do branży IT, najczęściej znajomość języka angielskiego była wymagana od specjalistów administrującymi systemami oraz od programistów. W ogłoszeniach z dziedziny finansów/ekonomii wymóg ten dotyczył księgowych, specjalistów ds. analizy finansowej i biznesowej oraz ekspertów kontrolingu. Z kolei, w przypadku ofert skierowanych do kandydatów z zakresu administracji biurowej znajomość, języka angielskiego była kluczowa przy stanowiskach zajmujących się wsparciem administracyjnym, specjalistów od wprowadzania/przetwarzania danych, a także osób na stanowiskach asystenckich. W branży marketingowej posługiwanie się tym językiem było wymogiem dla kandydatów ubiegających się o pracę w marketingu handlowym, zarządzaniu produktem oraz zarządzaniu marką.

 

Jak wskazują dane przygotowane przez portal Pracuj.pl, umiejętność posługiwania się językiem angielskim była również konieczna w przypadku 54 proc. wszystkich ogłoszeń z zakresu stanowisk inżynieryjnych. Najczęściej oferty te dotyczyły specjalistów ds. elektroniki/elektryki, ekspertów zajmujących się konstrukcjami/technologiami oraz monterów/serwisantów.

 

Język niemiecki oraz francuski na topie?

 

W pierwszym półroczu br. drugim, najczęściej wymaganym od pracowników językiem był język niemiecki (9 proc. wszystkich ofert). Jeśli zaś chodzi o stanowiska, język ten był kluczowy w przypadku specjalistów ds. administracji (17 proc. wszystkich ofert dedykowanej tej grupie), inżynierów (15 proc.), specjalistów ds. finansów/ekonomii (15 proc.) oraz ekspertów ds. obsługi klienta (10 proc.). Innym językiem, którego znajomości oczekiwali potencjalni pracodawcy, był francuski – 3 proc. wszystkich ofert zawierało wymóg posługiwania się tym językiem. Z kolei język włoski, hiszpański oraz rosyjski były obecne w zaledwie 1 proc. wszystkich ogłoszeń.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz