Proton Office

Czy Polska jest ekologiczna?

Polska znajduje się na trzydziestym miejscu pod względem ekologii. Wyprzedza ona takie kraje jak USA, Rosja oraz Chiny – takie wnioski płyną z rankingu najbardziej ekologicznych państw świata.

Ranking Environmental Performance Index, który jest tworzony przez ośrodki badawcze uniwersytetów Yale i Columbia, bierze pod uwagę kwestie związane z czystością oraz jakością środowiska naturalnego. W tegorocznym rankingu wzięło udział 178 państw ocenianych w 100-punktowej skali w zakresie efektywności ekologicznych działań.

 

Polska na trzydziestym miejscu

 

W najnowszy zestawieniu Polska uplasowała się na 30 miejscu ze współczynnikiem równym 69,53. Została ona wyprzedzona głównie przez kraje europejskie oraz m.in. Australię, Singapur, Nową Zelandię czy Kanadę. Liderem rankingu jest Szwajcaria, która w tegorocznej edycji otrzymała 87,67 punktów, przy czym jej wynik nigdy nie spadł poniżej 85. Drugie miejsce należało do Luksemburga (83,29), a trzecie do Australii (82,40).
 

Liczba punktów otrzymana przez Polskę jest lepsza niż 140 innych uczestników zestawienia. Wśród nich znajdują się m.in. Stany Zjednoczone (33 miejsce, współczynnik 67,52), Rosja (73 miejsce, współczynnik 53,45), czy Chiny (118 miejsce, współczynnik 43). Ranking zamyka Somalia ze względu na wysoką śmiertelność dzieci oraz brak dostępu do wody pitnej.    

 

Coraz bardziej eko

 

Polski wynik w porównaniu do sytuacji sprzed 10 lat jest wyższy o 2,46 punkty, co oznacza, że na rodzimym rynku odnotowuje się regularne postępy. Polacy coraz chętniej dbają o ekologię oraz są bardzie świadomi korzyści jakie niesie troska o środowisko o czym świadczy używanie wielorazowych toreb, nabywanie ekologicznych produktów, stosowanie energooszczędnych żarówek oraz segregacja śmieci. Jednak dla rodaków duży problem stanowią nadal wysokie ceny eko rozwiązań oraz produktów.

 

W Polsce zmiany w zakresie zachowań proekologicznych są coraz bardziej widoczne. Pomimo znacznych postępów, rodzimy rynek czeka jeszcze długa droga, aby stać się w pełni świadomym krajem, w którym dbałość o środowiska jest jedną z ważniejszych wartości. 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz