Proton Office

Wyższe wynagrodzenia i płace?

Według danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu br. wyniosło 4024,95 zł, czyli o 3,4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Jak pokazują dane GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło z 5534,6 tys. osób w sierpniu ubiegłego roku do 5588,4 tys. w tym samym okresie w br. Wzrost liczby zatrudnionych w Polsce nie jest wynikiem przypadku czy sezonowości, ale stabilnej i dobrej sytuacji gospodarczej naszego kraju. Jeśli światowe rynki nie zachwieją naszą gospodarką nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli doświadczyć wyhamowania popytu na pracę w najbliższych miesiącach. Potwierdzają to także badania Work Service, wedle których  77% pracodawców nie planuje w najbliższym czasie żadnych zwolnień, a blisko 15% zamierza zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych  trzech miesięcy. Co istotne obserwujemy popyt na pracowników z niższego i średniego szczebla, a to potwierdza silną koniunkturę w gospodarce – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service SA.

 

Wynagrodzenia rodaków w sierpniu br. również zwiększyły się, co jest zgodne z przewidywaniami analityków Work Service. Przeciętna miesięczna płaca w ubiegłym miesiącu osiągnęła poziom 4024,95 zł brutto, czyli więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Wtedy średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło blisko 3900 zł brutto. Rynek pracownika wyraźnie widać w obszarze rekrutacji i zatrudnienia. Kondycja gospodarki jest dziś na tyle dobra, że także wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracowników w zakresie podwyżek płac jest nieuniknione. Z naszego najnowszego raportu „Barometr Rynku Pracy” wynika, że już co drugi Polak oczekuje wzrostu płac.  Konieczność podwyżek podkreślają obecnie także politycy podczas składania Polakom obietnic przedwyborczych. Jedną z propozycji zmian jest wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej na poziomie 12 zł brutto. A już dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zarekomendowało podniesienie minimalnego wynagrodzenia na poziomie 1850 zł brutto, co będzie oznaczało wzrost o 5,7% r/r. Naturalnie wzrost płacy minimalnej oraz wprowadzenie stawki godzinowej będzie przekładało się również na pozostałe wynagrodzenia – wyjaśnia Tomasz Hanczarek. Według eksperta, realny jest średni wzrost płac na poziomie 5% w skali roku.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz