Proton Office

Sektor BSS nie zwalnia tempa

Już 193 tys. rodaków jest zatrudnionych w sektorze BSS – wynika z najnowszego raportu PAIiIZ, śledzącego i analizującego trendy w zakresie rozwoju tej branży na rodzimym rynku.

Sektor BSS (Business Service Sector) jest jednym z najszybciej rozwijającym się, a także tworzącym najwięcej miejsc pracy elementem rodzimej gospodarki. Jak wynika z opracowania Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) „Raport BSS w Polsce 2016”, w 852 centrach BBS zatrudnionych jest już 193 tys. rodaków. Polska stała się ważnym graczem – i to w skali globalnej – sektora BSS –  komentował nowy szef PAIiIZ Bartłomiej Pawlak. Jesteśmy w tej branży równorzędnym partnerem dla międzynarodowych koncernów. To co zostanie wypracowane w Polsce, bardzo często jest kontynuowane na rynku międzynarodowym – dodał.

 

Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych i lider zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie raportu – Iwona Chojnowska-Haponik – podkreśla, iż źródła dynamicznego wzrostu rynku nowoczesnych usług dla biznesu na rodzimym rynku należy upatrywać w wysokiej klasy kadrach. Stoją za nim wyjątkowi ludzie – 90 proc. ma wyższe wykształcenie. Nikt nie przenosi do Polski prostych procesów. Polacy są zaangażowani w ambitne, międzynarodowe projekty – mówiła Iwona Chojnowska-Haponik. 

 

Średnie zatrudnienie w firmie działającej w branży BSS w Polsce wynosi 227 osób. W centrach tego typu świadczy się usługi aż w 40 językach, również w tych mniej popularnych, jak hebrajski, tajski, koreański, kataloński, kazachski i urdu. Obok wysokich kwalifikacji i wykształcenia, to właśnie znajomość języków obcych jest kolejnym czynnikiem, który świadczy o przewadze konkurencyjnej Polski jako miejsca do lokowania centrów usług dla biznesu. Można śmiało mówić, że w sektorze BSS nastały czasy rynku pracownika, a wręcz studenta. Firmy BSS rekrutują swoich przyszłych pracowników, zwłaszcza do centrów IT już na drugim, trzecim roku studiów – mówiła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych.

 

Najpopularniejszym procesem świadczonym przez centra BSS w Polsce jest rozwój oprogramowania (w 452 centrach). Drugie miejsce zajmuje zarządzanie aplikacjami/IT helpdesk (w 208 centrach), a trzecie – finanse i księgowość (w 205 centrach). Mamy aż 268 centrów usług biznesowych z polskim kapitałem, które realizują bardzo ambitne procesy – zaznaczyła Iwona Chojnowska-Haponik. Co ciekawe rodzime firmy stanowią aż 31 proc. wszystkich ośrodków BSS w Polsce, co oznacza, iż posiadają największy odsetek rynku. Na kolejnym miejscu lokują się centra amerykańskie (206), niemieckie (62), brytyjskie (61) i francuskie (53).

 

Centra BSS znajdują się w 27 miastach. Najwięcej z nich ulokowanych jest w Warszawie (160), Krakowie (119) i Trójmieście (109). Największe zatrudnienie w tego typu ośrodkach notuje stolica Małopolski, gdzie w branży pracuje aż 44,5 tys. osób. Raport PAIiIZ pokazuje, iż preferencje lokalizacyjne firm z branży zmieniają się. Powiększa się także lista miast, którymi interesują się przedsiębiorcy. Do grona wschodzących gwiazd na rynku BSS należy zaliczyć: Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Lublin, Bielsko-Biała, Kielce i Olsztyn.
 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz