Proton Office

Rynek środkowoeuropejski na topie

Analitycy spodziewają się dalszych wzrostów w kolejnych miesiącach 2011 r.

Z końcem maja 2011 r. wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął wartość 4,4 biliona euro – poinformowali analitycy CBRE. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego stanowi to wzrost o 180 proc. Płynność wielu rynków zaczęła się poprawiać, przede wszystkim na skutek wzrostu ilości i wartości przeprowadzanych transakcji. Na popularność tej części Europy nie wpłynęły natomiast duże wahania płynności otwartych funduszy inwestycyjnych w Niemczech, które masowo zbywają posiadane aktywa.

Aktywność inwestycyjna rozprzestrzenia się na nowe lokalizacje w środkowej i wschodniej części Starego Kontynentu, ale najważniejsze transakcje koncentrują się na dominujących dotąd lokalizacjach – w Polsce, Czechach i Rosji. Szczególny wzrost zauważalny jest na rynku pierwotnym Republiki Czeskiej. Jest on wynikiem zamknięcia kilku znaczących transakcji. Co więcej, na wysokim poziomie pozostają bezpieczeństwo transakcji, gwarancje osiągania dochodu i jakość oferowanej na rynku pierwotnym powierzchni. W konsekwencji, rynek wtórny nie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Wysoką efektywnością charakteryzują się także Budapeszt i Bukareszt – pod koniec roku aktywność na tychże rynkach wzrośnie znacząco w porównaniu do popularnych Warszawy i Pragi.

Środkowa i wschodnia Europa stanowi obiekt zainteresowania inwestorów reprezentujących przede wszystkim kapitał austriacki i brytyjski. Poszukują oni lokalizacji cechującej się najlepszą relacją jakość-cena.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz