Proton Office

Silne ożywienie na rynku najmu

Sektor bankowy umacnia swoją pozycję w Europie.

Silne ożywienie na rynku najmu powierzchni biurowych w sektorze bankowym w całej Europie

 Poziom najmu powierzchni biurowych przez banki w Europie 20 proc. powyżej średniej z pięciu lat

  • Szczególnie duża aktywność na rynku najmu w Pradze i Warszawie
  • Chińskie banki kontynuują ekspansję na terenie całej Europy
  • Większa aktywność banków europejskich i amerykańskich na rynkach Azji i Pacyfiku

Z raportu firmy Cushman & Wakefield wynika, że sektor bankowy umacnia swoją pozycję w Europie, o czym świadczy wysoki poziom aktywności na rynku najmu powierzchni biurowych w ostatnich 12 miesiącach. W okresie od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. popyt banków na powierzchnię biurową w Europie kształtował się na poziomie o 20 proc. wyższym od średniej z pięciu lat.

Wynajęto ponad milion mkw. powierzchni biurowej, tj. ponad dwukrotnie więcej niż w czasie spadku aktywności na rynku najmu w latach 2009-2010. W ostatnich sześciu miesiącach wzrosła liczba umów najmu powierzchni powyżej 5 000 mkw. w porównaniu z poprzednim półroczem.

Dominującą pozycję nadal zajmują najważniejsze ośrodki bankowości, tj. Londyn, Paryż i Frankfurt, na które przypadło ponad 55 proc. wszystkich umów najmu zawartych w minionym roku przez sektor bankowy w Europie. Największą aktywność na rynku najmu odnotowano w Londynie, w którym wynajęto prawie 300 000 m kw., co stanowiło 27 proc. łącznego popytu w Europie. Na tę wielkość w dużym stopniu wpłynęła umowa typu pre-let dotycząca najmu 65 000 m kw., którą UBS podpisał w III kw. 2010 r.

 Szczególnie silny wzrost aktywności na rynku najmu wystąpił w Warszawie i Pradze. Warszawa, która staje się regionalnym centrum bankowości w Europie Środkowo-Wschodniej, może się pochwalić wzrostem popytu o prawie 63 proc. w porównaniu ze średnią z pięciu lat. Poziom najmu w Pradze w ubiegłym roku wyniósł 25 proc. powyżej średniej.

Roczny popyt na powierzchnie biurowe w sektorze bankowym w porównaniu ze średnią z pięciu lat (mkw.)

Brak podaży wysokiej jakości w wielu lokalizacjach Europy spowodował utrzymanie się trendu polegającego na zajmowaniu powierzchni przez ich właścicieli. Jest to szczególnie widoczne w Londynie i Moskwie. Czynsze za najlepsze powierzchnie zaczynają rosnąć w wielu miastach europejskich i z tego względu najemcy nie są już w stanie uzyskać atrakcyjnej ceny w ramach umów pre-let, co było możliwe jeszcze 6-9 miesięcy wcześniej. W odróżnieniu od dwóch największych transakcji zawartych w połowie 2010 r. żadna z większych umów najmu podpisanych w okresie od października 2010 r. do marca 2011 r. nie była umową typu pre-let.

 Najważniejsze transakcje najmu w europejskim sektorze bankowym (od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.)

 

Miasto

Podrynek

Lokalizacja

Najemca

Rodzaj transakcji

Mkw.

Data

Londyn

City i Docklands

25 Bank Street

JP Morgan

Na potrzeby właściciela

97 545

IV kw. 2010

Frankfurt

Europaviertel/

Messe

Theodor-Heuss-Allee 2

ING Diba

Nowy najem

38 731

IV kw. 2010

Londyn

City i Docklands

Building B1, King's Cross Central

BNP Paribas

Na potrzeby właściciela

32 515

IV kw. 2010

Moskwa

ZAM

ul. Letnikowskaja 2, bud. 4

Bank Otkrytie

Na potrzeby właściciela

25 038

IV kw. 2010

Moskwa

CTY

1-й Красногвардейский Проезд, владение 15 (участок 13)

VTB

Na potrzeby właściciela

16 000

I kw. 2011

Mediolan

Obrzeża centrum

Ferrante Aporti - Block B

State Street Bank

Nowy najem

9 700

IV kw. 2010

Madryt

M-30

Isabel Colbrand, 4

BBVA

Nowy najem

8 900

I kw. 2011

                                                                                                                                   Źródło: Cushman & Wakefield 2011

Chińskie banki kontynuują ekspansję w Europie dostrzegając możliwości rozwoju na rynku kredytowym, który jest duży, ale obecnie cechuje się niewystarczającą podażą. Banki te wykorzystują ostrożność lokalnych podmiotów. Jedną z pierwszych chińskich instytucji finansowych na tym rynku był Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), który otworzył biura w Londynie, Moskwie, Luksemburgu i we Frankfurcie. ICBC planuje otwarcie kolejnych pięciu oddziałów w przyszłym roku w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Madrycie i Mediolanie.

Banki europejskie i amerykańskie wykazują z kolei odwrotny trend i zwiększają swoją obecność na rynkach Azji i Pacyfiku. JP Morgan wstępnie zapowiedział ekspansję w Sydney, a Lombard Odier i hiszpański bank BBVA niedawno wynajęły powierzchnię w Hongkongu. Barclays Capital, BNP Paribas oraz Bank of America podjęły decyzję o rozpoczęciu działalności w Singapurze. Natomiast w Indiach znaczną powierzchnię wynajęły Bank of America, RBS i HSBC. Największy bank Rosji Sberbank jako pierwsza rosyjska instytucja finansowa przystąpiła do ekspansji poza Europę, otwierając oddział w Indiach. Obecnie planuje wejść na rynek chiński.

Najważniejsze transakcje najmu zawarte przez banki europejskie i amerykańskie w krajach Azji i Pacyfiku (od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.)

 

Kraj

Miasto

Lokalizacja

Najemca

Rodzaj transakcji

Mkw.

Data

Chiny

Hongkong

2 International Finance Centre

BBVA

-

1 413

I kw. 2011

Chiny

Hongkong

Two Exchange Square

Lombard Odier

-

697

I kw. 2011

Singapur

Singapur

Marina Bay, Financial Centre, Tower 2

Barclays Capital

Relokacja/ ekspansja

23 222

I kw. 2010

Singapur

Singapur

Ocean Financial Centre

BNP Paribas

Relokacja/ ekspansja

13 935

I kw. 2011

Indie

Mumbai

Nirlon Knowledge Park

Citibank

Relokacja/ ekspansja

8 910

III kw. 2010

Indie

National Capital Region

Unitech Infospace

Bank of America

Relokacja/ ekspansja

11 148

III kw. 2010

                                                                                                                                   Źródło: Cushman & Wakefield 2011

 Matthew Knight, Associate z zespołu ds. sektora bankowego na kraje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W europejskim sektorze bankowym obserwujemy dalsze ożywienie przekładające się na wyraźnie lepsze nastroje na rynku najmu powierzchni biurowej. Jednak wiele kwestii nadal wpływa na sytuację banków, która jest w dużym stopniu niepewna. Potencjalna restrukturyzacja długu publicznego Grecji będzie mieć istotne konsekwencje zarówno dla banków greckich, jak i banków zagranicznych posiadających aktywa ulokowane w obligacjach tego kraju, szczególnie banków niemieckich, których potencjalne straty mogą wynieść prawie 20 mld euro. Może to w dalszej kolejności dotknąć także Irlandię i Portugalię”.

 

Czytaj więcej raportów

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz