FYI Commercial Consulting logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoSpectra Development logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoVantage Development S.A. logoBusiness House logoINTERBIURO logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoForbo Flooring Systems Polska logoCOTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoAgrobex Sp. z o.o. logoCity Space logoOlivia Business Centre logoKontor logoArchicom logoINTER-BUD logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoTorus logoTétris Poland logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Umocnienie polskiego rynku biurowców

Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wzrasta przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów.

Rynek powierzchni biurowej w Polsce ewidentnie przyspiesza -tendencja ta jest szczególnie widoczna w Warszawie. Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wzrasta przy jednoczesnym spadku poziomu pustostanów – podają autorzy raportu ‘Rynek komercyjny w Polsce’ przygotowanego przez firmę CB Richard Ellis.

W pierwszym kwartale całkowita powierzchnia wynajęta w Warszawie wyniosła prawie 200.000 m kw., z zaledwie 24 proc. udziałem renegocjacji oraz 31proc. udziałem przedwstępnych umów najmu. Jest to rekordowy wysoki poziom w ujęciu kwartalnym. W związku z rozpoczęciem prac budowlanych, poziom powierzchni wynajętej w pierwszym kwartale 2011 uwzględnia również przedwstępną umowę najmu TP SA (43.700 m kw.) w Miasteczku TP, które budowane jest na zamówienie spółki.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wynosi obecnie 3,5 miliona m kw. W ciągu najbliższych 12 miesięcy niewiele projektów zostanie oddanych do użytku, jednak zakończenie budowy znacznej liczby istotnych inwestycji biurowych planowanych jest w roku 2013 (takich jak Warsaw Spire, o powierzchni 100.000 m kw). Obecnie budowanych jest około 405.000 m kw. biur, z których 32 proc. jest już wynajęta w ramach przedwstępnych umów najmu. Najpopularniejszymi lokalizacjami w Warszawie, zarówno w zakresie wynajmowanej powierzchni, jak i planowanych projektów deweloperskich, pozostają obrzeża Centrum Miasta, Mokotów oraz Aleje Jerozolimskie. Współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie zmniejszył się do poziomu 6,6 proc., z ponad 7 proc. w centrum i nieco poniżej 6 proc. w lokalizacjach poza centrum miasta. Wzrasta liczba zapytań ofertowych wśród potencjalnych najemców, a wzrost popytu na powierzchnię biurową powinien utrzymać się przynajmniej do końca 2012. Miasta regionalne również odnotowują wzrost zainteresowania zarówno deweloperów, jak i najemców.

Znaczna liczba inwestorów zagranicznych planuje nowe centra usług lub rozszerzenie działalności już istniejących. Poza Warszawą popyt na nowoczesną powierzchnię biurową wyniósł około 75.000 m kw. Do najpopularniejszych lokalizacji należały Kraków (nowa powierzchnia wynajęta na poziomie 18.500 m kw.) oraz Łódź (19.300 m kw wynajętych). Wzrost popytu oraz niewielka ilość dostępnych od zaraz powierzchni wpływa na obniżenie wskaźników powierzchni niewynajętych, w szczególności we Wrocławiu (3 proc.) oraz Krakowie (9 proc.). W wielu innych lokalizacjach dostępność wolnych powierzchni biurowych również spada, chociaż każde miasto cechuje się trochę inną specyfiką. Oczekujemy, że całkowity popyt na powierzchnię biurową w 2011 roku będzie równie wysoki jak w roku poprzednim, chociaż możemy oczekiwać nowych rekordowych umów najmu. W Warszawie odnotowujemy powolny wzrost stawek czynszu za najlepsze powierzchnie w najlepszych lokalizacjach – do 24-26 EUR za miesiąc w Centrum, oraz 15-16 EUR poza centrum. Należy jednak podkreślić, że gwałtownych wzrostów jeszcze nie widać – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w firmie CB Richard Ellis.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra