Proton Office

Polska najatrakcyjniejszym krajem pod względem inwestycji w EEC

Pod koniec 2011 r. blisko 1 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej znajdowało się w budowie.

Colliers international opublikował roczny raport na temat trendów, panujących w sektorze nieruchomości – „Przegląd rynku nieruchomości i prognozy na 2012”.

W 2011 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Polsce uległy tylko nieznacznym zmianom.  Najemcy przejawiali wysoką aktywność nie tylko w Warszawie, ale również w miastach regionalnych.

W 2012 r. Polska prawdopodobnie pozostanie liderem pod względem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysproporcje między stopami kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości a stopami kapitalizacji dla gorszych jakościowo nieruchomości powinny pozostać na podobnym poziomie co w roku ubiegłym.

Rok 2012 będzie sprzyjał nieruchomościom inwestycyjnym pod warunkiem, że strefa euro upora się z kryzysem zadłużenia, a sytuacja na rynkach finansowych nie ulegnie pogorszeniu.

W Anno domini 2012 należy spodziewać się znacznego przyrostu nowej powierzchni biurowej. Prawdopodobnie przybędzie dwa razy więcej biur niż w roku ubiegłym. W dwóch pierwszych kwartałach należy spodziewać się stabilnej sytuacji na rynku najmu,  jednakże druga połowa roku może przynieść osłabienie popytu – o tym zadecydują czynniki makroekonomiczne.

Spośród analizowanych miast (Warszawy i miast regionalnych) w roku 2011 współczynnik pustostanów najniższy był w Szczecinie (2,9 proc.), a najwyższy – w 24,2 proc.). W Warszawie wyniósł on 6,7 proc., w Krakowie – 8,5 proc. Na szczególną uwagę, jeśli chodzi o umowy najmu, zasługuje wynajęcie Green Horizon w Łodzi przez firmę Infosys BPO Poland.

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz