Giant

Nastroje pracowników sektora nieruchomości

European Property Market Remuneration Survey 2012
European Property Market Remuneration Survey 2012
14 marca RICS, światowa organizacja zrzeszająca profesjonalistów z branży nieruchomości i budownictwa oraz Macdonald & Company opublikowały wyniki badania, analizującego rynek wynagrodzeń w europejskim sektorze nieruchomości.

W badaniu „Europejski Rynek Nieruchomości Badanie Wynagrodzeń 2012” („European Property Market Remuneration Survey 2012”) wzięło udział 1203 specjalistów, z czego 33 proc. spodziewa się wyhamowania gospodarki w niedalekiej przyszłości. Dla porównania, rok temu przekonania te podzielało jedynie 11 proc. respondentów. 44 proc. badanych utrzymuje, że sytuacja rynkowa nie ulegnie zmianie.

Niestabilna sytuacja gospodarcza w Europie ma negatywny wpływ na nastroje pracowników sektora nieruchomości. Zaledwie 22 proc. badanych spodziewa się wzrostu aktywności gospodarczej w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jednakże większość jest zadowolona ze swojej obecnej pracy.

Cięcia płac wyniosły 8 proc., 31 proc. pracowników dostało podwyżkę. Średnia wysokość podwyżki spadła z 11,1 proc. w ur. do 8,4 proc. w br. Analitycy spodziewają się wzrostu wartości rocznych premii.

Profesjonaliści na rynku nieruchomości, zatrudnieni w Europie i Wielkiej Brytanii, mają najwyższy poziom satysfakcji z pracy na całym świecie. Aż 82 proc. specjalistów twierdzi, że jest dość zadowolonych albo bardzo zadowolonych ze swojej pracy. Świadczy to o wysokim poziomie zaangażowania pracowników przez pracodawców na europejskim rynku nieruchomości – powiedział Peter Moore MRICS, dyrektor zarządzający w Macdonald & Company Property Ltd.

W przeciwieństwie do zeszłorocznego badania, wiara w ożywienie gospodarcze w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest w Europie znikoma. Mimo to nadal większość specjalistów przejawia satysfakcję ze swojej obecnej pracy i systemu nagradzania, zwłaszcza ci, którzy posiadają tytuł RICS – przekonywała Liliane Van Cauwenbergh, dyrektor zarządzający w EMEA RICS.

Czynniki takie, jak zakres obowiązków, styl zarządzania i rozwój kariery zawodowej zaczynają odgrywać coraz większą rolę wśród pracowników sektora nieruchomości, biorąc górę nad takimi aspektami, jak wynagrodzenia czy premia. Jednocześnie wśród specjalistów zwiększyła się potrzeba bezpieczeństwa pracy, wzrastając prawie o 20 proc. od 2010 roku.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz