Giant

Miasto pod lupą ekspertów

Goście konferencji Miasto. Wizja. Przestrzeń publiczna
Uczestnicy panelu "Wielkie i miejskie"
Na początku lipca odbyła się konferencja Miasto. Wizja. Przestrzeń publiczna, zorganizowana przez Eurobuild Conferences.

Wielkie inwestycje wielofunkcyjne, miejscowe plany zagospodarowania, zrównoważona przestrzeń do pracy, inwestycje lokalizowane przy rzekach, zamknięte osiedla... te i wiele innych zagadnień poruszyli uczestnicy konferencji, która odbyła się 2 lipca br. w hotelu Marriott w Warszawie. Organizator, Eurobuild Conferences, zaprosił przedstawicieli środowisk uczestniczących w kreowaniu i zarządzaniu przestrzenią publiczną w Polsce, zachęcając ich do wspólnej dyskusji. W spotkali uczestniczyli reprezentanci zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego: przedstawiciele miast i samorządów, architekci, urbaniści, spółki deweloperskie, prawnicy, a także doradcy.

 

Konferencja Miasto. Wizja. Przestrzeń publiczna rozpoczęła się od panelu „Wielkie i miejskie”, podczas którego poruszono temat dużych inwestycji wielofunkcyjnych i ich roli w kreowaniu przestrzeni publicznych. Dyskusja, moderowana przez Annę Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań i Doradztwa z JLL, wzbudziła wiele emocji i sprzecznych opinii, zarówno wśród panelistów, jak i publiczności. W rozmowie nie pominięto znaczenia miejscowych planów zagospodarowania, a także roli miasta w rozwijaniu spójnej wizji architektonicznej i urbanistycznej Warszawy.

 

Drugi panel, pod hasłem „Latte kontra biurko”, dotyczył budownictwa zrównoważonego i zoptymalizowanej przestrzeni pracy. Moderatorem dyskusji był Jonathan Steer, Dyrektor Building Consultancy w CBRE Poland, który rozpoczął panel krótką prezentacją wprowadzającą w temat. Po tym panelu goście konferencji zostali zaproszeni na przerwę kawową.

 

Paneliści uczestniczący w kolejnej dyskusji podjęli temat wzbudzających coraz większe zainteresowanie inwestycji nadrzecznych. Omówili ich zalety i wady, a także zaprezentowali, na jakie korzyści mogą liczyć mieszkańcy miast, w których takie projekty są rozwijane. Moderatorem panelu „Płynie Wisła, płynie, a dopóki płynie...” była dr Dominika Muszyńska-Jeleszyńska, Adiunkt w Katedrze Rewitalizacji Dróg Wodnych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

 

Podczas przedostatniego panelu goście pozwolili sobie na wyprawę w sferę marzeń. Paneliści podjęli próbę zestawienia wizji urbanistycznych i architektonicznych z rzeczywistymi możliwościami finansowymi. Rozmowę poprowadziła Marta Żakowska, Redaktor Naczelna Magazynu Miasta.

 

Konferencję zakończyła dyskusja „Podejdź no do płota, jako i ja podchodzę”, moderowana przez Dziennikarza Eurobuild CEE, Tomasza Szpyt. Paneliści pochylili się nad tematyką osiedli zamkniętych, zastanawiając się, czemu mieszkańcy chcą grodzić swoje miejsca zamieszkania i czy można ten trend odwrócić, a także jaki wpływ na przestrzenie publiczne miałoby powstawanie osiedli otwartych. Po zakończeniu tych rozważań uczestnicy wydarzenia udali się na wspólny lunch.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz