Giant

Kameralny biurowiec na Podgórzu

|
Wizualizacja przedstawia biurowiec Dekerta 18
Elewacja biurowca Dekerta 18
Krakowskie podgórze, wzorem postindustrialnych obszarów wielkich miast, powoli przekształca się w dzielnicę biznesową. Południowa część Krakowa oferuje coraz więcej nowoczesnej powierzchni biurowej.

Południowa część Krakowa przeżywa inwestycyjny rozkwit i oferuje coraz więcej nowoczesnej powierzchni biurowej. W ciągu najbliższych miesięcy oddany do użytku zostanie I etap Enterprise Park oraz rozpocznie się budowa pierwszego biurowca wchodzącego w skład kompleksu Orange Office Park. Obok tak wielkich inwestycji południe Krakowa oferuje powierzchnie biurowe w mniejszych obiektach, takich jak Diamante Plaza czy powstający w jego sąsiedztwie biurowiec Dekerta 18.

Niewielki, ale dobrze położony

Biurowiec Dekerta 18 to inwestycja firmy Roan. Mimo niewielkiej powierzchni (1800 m kw. całkowitej powierzchni najmu) obiekt może poszczycić się wysokim standardem oraz bardzo dobrą lokalizacją. Budynek znajduje się w odległości 3 km od Rynku Głównego, 2 km od Galerii Kazimierz oraz 1 km od Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. Dodatkowo odległość do najbliższego przystanku tramwajowego to niewiele ponad 200 m.

Dekerta to jedna z ulic krakowskiego Zabłocia, będącego częścią dzielnicy Podgórze. Ulica ta odchodzi od ruchliwej arterii złożonej z ulic Herlinga-Grudzińskiego oraz Klimeckiego. U zbiegu wspomnianych ulic mieści się biurowiec Diamante Plaza, w którym oprócz powierzchni biurowych znajduje się elegancka restauracja oraz niepubliczne przedszkole.

Rozwój okolicy

Tuż przy biurowcu Dekerta 18 mieści się cieszące się bardzo dobrą opinią przedszkole publiczne. Poza tym naprzeciw budynku, na terenie gdzie obecnie znajduje się zaniedbane boisko, w najbliższym czasie powstać ma nowoczesny obiekt sportowy z małym stadionem, ogólnodostępną pływalnią, niewielkim hotelem i restauracją. Sąsiedztwo takiego obiektu to zdecydowany atut tej lokalizacji – zarówno ze względu na bliskość lokalu, w którym można zjeść lunch, jak i miejsc, które umożliwiają aktywność fizyczną (co jest bardzo ważne dla pracowników spędzających większą część dnia za biurkiem).

Standard budynku

Czterokondygnacyjny budynek firmy Roan oferuje 1800 m kw. powierzchni biurowej, zaś powierzchnia typowego piętra to 500 m kw. Wnętrze budynku zaprojektowane zostało z uwzględnieniem energooszczędnych rozwiązań – okna o zwiększonej termoizolacyjności, centrala rekuperacyjna (odzyskująca energię) oraz ogrzewanie miejskie MPEC. Poza tym w biurowcu zainstalowana zostanie klimatyzacja typu VRV, umożliwiająca indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych miejscach pomieszczenia.

Inwestor zadbał również o miejsca parkingowe dla pracowników budynku. Będą się one mieścić na dziedzińcu obiektu. Oprócz miejsc postojowych dla samochodów przewiduje się utworzenie zadaszonego schronienia dla rowerów oraz motocykli. Jest to zdecydowane udogodnienie dla potencjalnych najemców, w okolicy budynku znajdują się bowiem chętnie uczęszczane i dobrze skomunikowane z centrum miasta ścieżki rowerowe.

Dzielnica biznesu

W ciągu ostatnich kilku lat w Podgórzu, dotąd kojarzonym głównie z terenami poprzemysłowymi, zaczęło powstawać dużo nowoczesnych obiektów biurowych. Andrzej Włodarczyk, współwłaściciel firmy Roan, bliskość wielkich kompleksów komentuje następująco: Kiedy w 2008 r. rozpoczynała się budowa kompleksu Enterprise Park, w sąsiedztwie tak wielkich powierzchni biurowych widziałem szansę na rozwój dla tego obszaru, jak i dla własnej firmy. Teraz, kiedy te budynki już powstały, postrzegam to jako spory atut tego terenu. Jedna duża firma przyciąga wokół siebie następne i tak właśnie powstają centra biurowe.

Firma Roan od ok. 5 lat prowadzi działalność w branży deweloperskiej. Jest to druga inwestycja przedsiębiorstwa – pierwszą był biurowiec, powstały również na terenie Podgórza. Decyzja o budowie budynku Dekerta 18 zapadła mniej więcej 2 lata temu. Jak mówi Andrzej Włodarczyk: We wczesnych fazach projektowych charakter budynku był bardziej uniwersalny. Spodziewaliśmy się, że będziemy go dopasowywać do poszczególnych najemców. To rozwój dzielnicy, nakierunkowany na centra biznesowe, sprawił, że zmieniliśmy charakter inwestycji. Oczywiście parter budynku planujemy udostępnić firmom z branży handlowo-usługowej, jednak przeznaczenie obiektu, jako całości, to zdecydowanie działalność biurowa.

Jak widać, dzielnica Podgórze stawia na nowoczesny rynek biurowy, gdzie obok wielkich kompleksów znajdzie się miejsce i dla mniejszych biurowców. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Krakowie jest duży, co jest związane z wysokimi notami, jakie miasto otrzymuje w globalnych rankingach centr outsourcingowych. Firmy, które nie chcą wynajmować biur w wielkich kompleksach, mogą skorzystać z oferty biurowca Roan. Dzięki temu otrzymają powierzchnie biurową w wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji. Dodatkowo, zachowując wszelkie zalety centr biznesowych, obiekt ten może poszczycić się cechą, której wielkim kompleksom zdecydowanie brakuje – kameralnością.


0.0
Napisz pierwszy komentarz