Giant

Umebluj biuro

|
Realizacje firmy Interbiuro. fot. Yassen Hristov, Interbiuro.
Na zdjęciu aranżacja sali konferencyjnej przez firmę OFFICE mebel
Dzisiejsze firmy meblowe nie ograniczają swojej działalności jedynie do sprzedaży produktów. Coraz częściej można się spotkać z przedsiębiorstwami, które oferują kompleksowe usługi, obejmujące pełną aranżację i wyposażenie biura.

Aranżacja biura to jeden z najważniejszych etapów w przygotowywaniu własnego stanowiska pracy. Miejsce, w którym spędzamy tak wiele czasu powinno być odpowiednio przemyślane, zaprojektowane tak, aby  dobrze się w nim czuć. Odpowiednio urządzone biuro owocuje lepszym samopoczuciem pracowników, większą efektywnością oraz przyjazną atmosferą. Najemca nie musi znać się na aranżowaniu powierzchni biurowej. Obecnie firmy dostarczające meble wyręczają go i oferują kompleksowe usługi - od zakupu biurka po dostarczenie biura wyposażonego pod klucz.

Od pustego lokalu po nowoczesne biuro

Czasy, w których usługa firm meblowych kończyła się na dostarczeniu produktu, odchodzą w niepamięć. Rynek wymógł na takich przedsiębiorstwach zdecydowane rozszerzenie zakresu swojej działalności. Transakcja może oczywiście zakończyć się na np.zakupie krzesła biurowego, ale istotną część działalności takich firm stanowią bardziej kompleksowe zlecenia. Dąży się do sytuacji, w której najemca w jednej firmie może otrzymać złożoną usługę. Dla klienta oznacza to korzyść w postaci zaoszczędzonego czasu, zaś dla firm meblowych skutkuje koniecznością ściślejszej współpracy z projektantami, specjalistami aranżacji wnętrz itd. Jedną z tak działających firm jest OFFICE Mebel, której właściciel, Janusz Wierzbicki, przytacza jeden z przykładów takiego zlecenia: Wykonywałem kiedyś usługę dla firmy TAKT, zlokalizowanej koło Olkusza, jednego z większych producentów płyt. Na miejscu była tylko hala - ja miałem wyposażyć te obiekty kompleksowo tzn.: ścianki działowe zgodnie z zaprojektowaną przez nas aranżacją wnętrz, sufity podwieszane, instalacje elektryczne, biały montaż w toaletach,  montaż stolarki drzwiowej, wykładziny dywanowe, wyposażenie studia z pełnym wygłuszeniem, magazyny, konstrukcje (dodatkowo musiałem zrealizować wewnętrzny przetarg na projektanta konstrukcji stalowych) oraz oczywiście meble i krzesła biurowe jako zakończenie inwestycji „pod klucz”. Była to w pełni kompleksowa obsługa - w tym przypadku byłem niemalże inwestorem zastępczym.

Klient wymaga często pełnego wykończenia biura bezpośrednio od firmy budowlanej (firma meblowa jest wtedy podwykonawcą), jednak wybór dostawcy mebli ma ogromny wpływ na wykończenie biura. Firmy takie muszą być w ciągłym kontakcie z przedsiębiorstwami z branży budowlanej - zarówno w celu pozyskiwania zleceń, jak i pełniejszego ich wykonania.

Pełen pakiet usług

Przykładowy sposób działania przy meblowaniu biura można rozpisać na kilka etapów. Najemca zainteresowany umeblowaniem kontaktuje się z firmą meblową. Podczas rozmowy klient przekazuje informacje odnośnie skali swoich zapotrzebowań (jak szeroka ma być usługa) czy układu pomieszczeń w meblowanym miejscu. W przypadku prostszych zleceń już na tym etapie - podczas rozmowy w biurze - dzięki pomocy programów komputerowych klient może otrzymać wstępny projekt zaaranżowania powierzchni biurowej. Do wykonania pełnoprawnego projektu aranżacyjnego konieczna jest jednak wizyta profesjonalisty w lokalu. W przypadku bardziej kompleksowej usługi, która obejmuje np. dobór farb lub płytek, firma meblowa współpracuje z ekspertami wnętrz w celu jak najlepszego wykonania zlecenia.

Następny etap pracy polega na dostarczeniu mebli oraz montażu produktu na miejscu. Należy przy tym zadbać o całe zaplecze logistyczne (jak np. kontakt z właścicielem budynku). Na powodzeniu całego zlecenia zaważyć może właściwy dobór ekipy montażowej. To od niej zależy, czy meble zostaną dostarczone w sposób profesjonalny, bez uszkodzeń czy zarysowań. Na tym etapie projekt aranżacji zostaje zaadaptowany w istniejącym lokalu.

Dodatkowe usługi firm meblowych

Jeżeli katalog mebli danego dostawcy nie spełnia oczekiwań klienta, istnieje możliwość wykonania mebli na zamówienie. Dla firmy jest to zawsze wyzwanie, ale także możliwość sprawdzenia się i potwierdzenia swojego profesjonalizmu. Takim wyzwaniem było jedno ze zleceń realizowane przez Janusza Wierzbickiego z OFFICE mebel: Kiedyś realizowałem wyposażenie biur całej centrali firmy CARREFOUR Polska w Warszawie. Trudność polegała na tym, że musiałem wykonać zupełnie indywidualne rozwiązanie - nawet biurka były nietypowe. Ilość zamówionych mebli była bardzo duża, przy abstrakcyjnie krótkim czasie. Taki był pierwszy etap sprawdzający. Ze względu na wymagania Klienta, czas na realizację oraz dużą ilość konkurencyjnych firm z całej Polski walczących o to zlecenie, które trzeba było pokonać - było to duże wyzwanie i osiągnięcie, które zostało potwierdzone pozytywnymi referencjami ze strony CARREFOUR Polska.

Meble muszą spełniać odpowiednie wymogi poparte certyfikatami. Przykładowo meble stosowane do obiektów użyteczności publicznej muszą być wykonywane z materiałów trudno zapalnych o wysokim stopniu trwałości.

Meble a zdrowie

Atesty i certyfikaty to jedno, tymczasem dla przeciętnego pracownika liczy się przede wszystkim coś innego: ergonomia. Ergonomia to słowo-klucz w przypadku nowoczesnych mebli biurowych. Mebel uznać można za ergonomiczny wtedy, gdy jest dostosowany do warunków psychofizycznych człowieka. I tak np. ergonomiczny fotel zaprojektowany zostanie tak, by jak najbardziej odciążyć kręgosłup użytkownika. Ergonomiczne mogą być też układy aranżacyjne, jeżeli przestrzegają zasad BHP i ułatwiają pracownikowi życie. Odpowiednia aranżacja wnętrz może – przynajmniej w pewnym stopniu - zniwelować tzw. choroby biurowe. Odpowiednie materiały wykorzystane przy produkcji mebli ograniczają wytwarzanie szkodliwych substancji. Natomiast odpowiednie ich rozplanowanie zwiększa wygodę użytkownika - w konsekwencji pracownicy są mniej zmęczeni. To z kolei skutkuje lepszym samopoczuciem i większą efektywnością, dlatego śmiało można stwierdzić, że na meblach (a zwłaszcza ergonomicznych fotelach i krzesłach) nie należy oszczędzać.

Dobra aranżacja biura to nie tylko dbałość o wygląd, ale także dobór mebli w taki sposób, aby pozytywnie wpływały na efektywność pracowników. Firmy meblowe, którym zależy na zadowoleniu klienta, pomagają mu odpowiednim doborze wyposażenia meblowego i jego ustawieniu. Zdecydowanie usprawnia to proces tworzenia wygodnego biura.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
mcx :
ciekawy poradnik. więcej takich tekstów na portalu by się przydało
8 lipca 2013 10:45
Agata :
Fajnie, że w biurach stosują takie ciepłe i żywe kolory jak na zdjęciach, nie jest ponuro.
10 sierpnia 2012 11:26