Giant

Najbardziej niesamowite budynki korporacyjne świata

|
Aldar Headquarters, copyright by Michael Merola
adidas LACER
Im wyższe, im większe, im bardziej oszałamiające, tym lepsze... Coraz więcej firm z całego świata inwestuje miliony, aby stworzyć imponującą siedzibę, która wyrazi ich markę poprzez architekturę.

Eksperci z portalu emporis.com, międzynarodowego banku danych z sektora budowlanego, zgromadzili najbardziej olśniewające siedziby firm z całego świata. Wzięli oni pod uwagę innowacyjny design, wrażenie wzrokowe, jakie robi obiekt oraz funkcję zastosowanych rozwiązań architektonicznych.

Duże firmy, takie jak gigant z sektora naftowego Petronas czy Bank of China, używają imponującego efektu, jaki wywołują ich wieżowce, by podkreślić swoją gospodarczą siłę. Petronas Tower, o wysokości 452 metrów, do 2004 roku był najwyższym budynkiem na świecie. Również Bank of China Tower, mający 367 metrów, jest liczony wśród jednych z najwyższych siedzib.

Istnieją firmy, których architektura budynku przedstawia ich powiększone, najważniejsze produkty. Przykładem jest siedziba BMW w Monachium czy fasada adidas LACES, obiektu oddanego w 2011 roku.

Można również zwrócić uwagę na czołowych architektów, zajmujących się tego typu projektami. Przykładowo, Foster + Partners mają w swoim portfolio takie projekty jak The Bow dla kanadyjskiej firmy z sektora energetycznego EnCana. Obecnie pracownia podjęła się stworzenia nowej siedziby Apple w Dolinie Krzemowej.

Najbardziej imponującymi budynkami według Emporis są:

- The Bow, należący do firmy EnCana, w mieście Calgary w Kanadzie. Budynek ma wysokość 236 metrów i został zbudowany w 2012 roku.
- BMW Building, należący do firmy BMW, znajdujący się w Monachium, o wysokości 101 metrów, oddany do użytku w 1972 roku.
- BMW Welt, również siedziba firmy BMW w Monachium, mająca 19 metrów wysokości i ukończona w 2007 roku.
- The Lloyd's Building, siedziba Lloyd's of London w Londynie, o wysokości 95 metrów, powstała w 1986 roku.
- Hearst Tower, należąca do Hearts Corporation, znajdująca się w Nowym Jorku, sięgająca 182 metrów i stworzona w 2006 roku.
- Gazprom, siedziba firmy o tej samej nazwie, zlokalizowana w Moskwie, o wysokości 151 metrów i stworzona w 1994 roku.
- Tour CMA CGM, należąca do firmy CMA CMG, wysoki na 143 metry obiekt znajdujący się w Marsylii i oddany w 2010 roku.
- Aldar Headquarters, siedziba Aldar Properties, znajdująca się w mieście Abu Zabi, zbudowana w 2010 roku i sięgająca 110 metrów.
- Bank of China Tower, budynek Bank of China w Hong-Kongu, wysoki na 367 metrów i stworzony w 1990 roku.
- Riviera TwinStar Square w Szanghaju, siedziba ABC Bank und CCB Bank, mająca dwie wieże, obie wysokie na 216 metrów, powstałe w 2011 roku.

Eksperci Emporis wymieniają jeszcze Jong-ro Tower Samsunga, ING House, siedzibę Grupy ING, wspomniane wcześniej Petronas Towers oraz adidas LACER, General Motors Renaissance Center, należące oczywiście do General Motors oraz Torre Mare Nostrum, budynek GasNatural fenosa.


1.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz