PGE Narodowy

O biurowych trendach słów kilka

|
Biuro Broadway Malyan, aranżacja Interbiuro, fot. Y. Hristov
Biuro firmy Broadway Malyan, aranżacja Interbiuro, fot. Y. Hristov
Zakup lub wynajem powierzchni biurowej oznacza konieczność jej optymalnej aranżacji. Jakie trendy panują obecnie wśród projektantów wnętrz?

Wybranie i omówienie kilku wiodących obecnie trendów związanych z aranżacją wnętrz wydaje się być trudne. Związane jest to z ich mnogością, zmiennością i oczywiście, różnymi potrzebami najemców. Jednakże, jak mówi Anna Wnuk, architekt z pracowni Interbiuro W projektowaniu wnętrz biurowych możemy już od dawna zauważyć trwałe zmiany, jakie zaszły w projektowaniu miejsca pracy. Spróbujmy więc się im przyjrzeć.

Najbardziej istotną zmianą i obecnie obowiązującym trendem jest organizowanie przestrzeni w systemie open space. Rozwiązanie to zakłada brak jednoznacznie wydzielonych pokoi pracowniczych i korytarzy.  Innym często stosowanym rozwiązaniem  są wielofunkcyjne sale konferencyjne i szkoleniowe z mobilnymi ścianami. Pozwala to na dostosowanie wielkości pomieszczeń, dzięki czemu przyczynia się do optymalizacji wykorzystania powierzchni. Sprawia również, że przestrzeń staje się bardziej „elastyczna” i dostosowana do potrzeb konkretnych najemców. Oczywiście, znajduje również wielu przeciwników, którzy uznają, iż taki układ przestrzeni może rozpraszać i zmniejszać koncentrację pracowników oraz ograniczać ich poczucie prywatności.

Z myślą o komforcie i integracji użytkowników przestrzeni biurowej, powstaje coraz powszechniejsza potrzeba tworzenia miejsc wspólnych. Strefy wypoczynku z choćby niewielkim stołem do piłkarzyków, to okazja dla zacieśniania więzi pracowniczych nie tylko w dużych korporacjach.  Projektanci i inwestorzy często wyposażają swoje biurowce w rozbudowane przestrzenie służące wygodzie najemców. W nowoczesnych budynkach biurowych znajdziemy nie tylko kantynę, lecz coraz częściej również przedszkola, siłownie czy też centra medyczne - komentuje Anna Wnuk.

Architektura wnętrz często powtarza, nawiązuje do form, materiałów i stylu zewnętrza budynku, tworząc z nią spójną całość, bądź innym razem może też świadomie kontestować to, co dzieje się na zewnątrz budynku, tworząc osobny świat - zauważa Anna Wnuk. Bardzo możliwe, że dla wielu wnętrz biurowych, w których dominuje kolor biały, naturalną inspiracją stały się obecnie powstające projekty, np. dwie realizacje w Warszawie – Business Garden, należący do SwedeCenter oraz Plac Unii, realizowany przez Liebrecht & wooD i BBI Development. Choć równie dobrze można by powiedzieć, że trend na białe wnętrza w Polsce przyszedł już dawno temu ze Skandynawii.

Jakie są zalety tego koloru? Jest on uniwersalny i bez względu na bieżącą modę, zawsze aktualny. Jako baza może też stanowić znakomite tło dla innych barw. Zestawienie barw szarego, białego i akcentów w intensywnych barwach, na przykład koloru pomarańczowego to ostatnio zestawienie najczęstsze. Niewątpliwie również białe wnętrza optycznie powiększają przestrzeń często dość niskich przestrzeni biurowych.

Pracownia Interbiuro podjęła się aranżacji i realizacji biura dla firmy GrECo, której siedziba znajduje się w biurowcu Crown Point w Warszawie. Architektem odpowiedzialnym za projekt była Anna Wnuk, która opowiada - W biurze firmy GrECo, w recepcji i w sali konferencyjnej, zastosowano na posadzkach zestawione w kratę połączenie trzech odcieni szarości. Dodatkowo ułożono tzw. „ścieżki kawowe”z ciemniejszej wykładziny w najbardziej uczęszczanych miejscach. W recepcji wzór kraty z podłogi przechodzi również w malowanie ściany, z wpasowanymi w siatkę kwadratów, podświetlanymi ledowo, logotypami firm. Ten zabieg miał za zadanie nieco urozmaicić stonowane kolory w biurze. Całość wnętrza recepcji w projekcie stworzonym dla GrECo została dopełniona poprzez meble - specjalnie zaprojektowaną, błyszcząco białą, ladę recepcyjną oraz czarną sofę Barcelona.

Oprócz odpowiedniej aranżacji przestrzeni i kolorystyki niezwykle istotne jest właśnie wyposażenie. Obecnie w biurach stosuje się najczęściej proste, eleganckie meble, wpasowujące się w tonację zastosowaną w pomieszczeniach. Również kolorystyka mebli w biurze GrECo, czy to w kuchni – z biało pomarańczowymi krzesełkami, czy to w części open-space, dobrze wpasowuje się w przestrzeń biura. Pracownicy mają do dyspozycji naprawdę przestronne i funkcjonalne biuro, zapewniające komfort pracy.


0.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz