PGE Narodowy

Płaca minimalna pójdzie w górę

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma być wyższe przynajmniej o 88 zł.

Zgodnie z ustawą w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie przynajmniej o 88 zł. Wzrost ten może oznaczać jednak pewne problemy dla wielu firm oraz samozatrudnionych. Od wysokości wynagrodzenia zależy bowiem również wysokość niektórych składek oraz np. opłat za przedszkole.

Płaca minimalna musi wzrosnąć zgodnie z ustawą i na pewno wzrośnie. Natomiast jest pytanie, jak wysoka będzie od 2014 r., bo minimalnie musi wzrosnąć o 88 złotych, co wynika z założeń do przyszłorocznego budżetu i ze wzoru, który jest zawarty w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dobrze byłoby, aby nie wzrosła więcej, bo to powoduje określone skutki i dla pracodawców, i dla pracowników – komentuje Piotr Rogowiecki, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

Co się stanie, jeśli płaca wzrośnie radykalnie?

Jeśli płaca minimalna wzrośnie, pracownicy będą zarabiali więcej, o ile będą mieli miejsca pracy. Jeżeli ich zatrudnienie przestanie się opłacać to po prostu stracą pracę. Podwyżka płacy minimalnej mogłaby spowodowować przez wzrost obciążeń składkowych wypadniecie części firm z rynku – tłumaczy dyrektor PZFP.

Obecnie minimalną płacę pobiera około 3 proc. zatrudnionych. Jej podniesienie nie wpłynie w znacznym stopniu na pobudzenie konsumpcji, ma jednak wpływ na wiele innych wskaźników.

Na przykład opłata za przedszkola publiczne w Warszawie jest powiązana z płacą minimalną czy też składki na ZUS odprowadzane od samozatrudnionych. Trzeba też pamiętać o tym, że jeżeli ktoś zarabia dzisiaj 2 tys., a płaca minimalna zaczęłaby wynosić 1,9 tys. złotych, to on także zaraz będzie chciał podwyżki. Spowoduje to wzrost presji płacowej, co jeśli nie będzie powiązane ze wskaźnikami ekonomicznymi, byłoby szkodliwe dla gospodarki. Płace oczywiście powinny rosnąć i oby rosły jak najszybciej, ale zawsze musi to być poparte ekonomią, a nie decyzjami administracyjnymi  – mówi Piotr Rogowiecki.

Wzrost płacy minimalnej zależy bezpośrednio od wzrostu cen, ale również od oceny przyszłego wzrostu PKB przez rząd.

Jeżeli rząd założy zbyt optymistyczny PKB, a będzie niższy, wtedy płaca minimalna wzrośnie zbyt dużo. Natomiast jeśli założy zbyt niska inflację, a inflacja okaże się wyższa, wtedy płaca minimalna wzrośnie w zbyt małym stopniu i pracownicy będą pokrzywdzeni. Ministerstwo Finansów ma to do siebie, że z tymi prognozami budżetowymi często niestety ma kłopoty – podkreśla ekspert.

Wysokość wynagrodzenia minimalnego ustalana jest w ramach Komisji Trójstronnej, czyli poprzez spotkanie rządu, pracodawców i związków zawodowych. W 2013 roku wynosi 1600 zł brutto.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
krzysiek :
zawsze są dwie strony medalu. Ale trzeba zwrócić uwagę, jaki jest cel ustalania płacy minimalnej - ochrona pracowników przez zbytnim zaniżaniem pensji. No cóż, lepiej chyba mniej pensję nieco niższą, ale mieć ją w ogóle, niż stracić pracę, bo przedsiębiorcy nie stać na zatrudnianie.
28 maja 2013 10:26