Giant

EKO Szklana fasada a energooszczędność

Artykuł

|
Alma Tower w Krakowie
Biurowiec Alchemia, w którym wykorzystano systemy fasadowe Aluprof
Do konieczności stosowania w budownictwie rozwiązań energooszczędności nie trzeba przekonywać. Jak się okazuje, szklana fasada biurowca ochroni przed uciekaniem ciepła równie dobrze jak mur. Ponadto może być źródłem nie strat, a znacznych zysków energii.

Wchodzące w życie dyrektywy Unii Europejskiej jasno określają normy i przepisy, jakie towarzyszyć mają wszelkim nowo powstającym inwestycjom budowlanym. Od 2021 r. wszystkie budynki budowane powinny być w technologii energooszczędnej, a nawet pasywnej, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. O ile potrzeba zachowania proekologicznej postawy nie dla każdego stanowi  istotny argument, o tyle informacji o generowanych w ten sposób oszczędnościach inwestor nie może zignorować. Certyfikaty świadczące o energooszczędności obiektów, typu precertyfikat LEED – CS 2009, stanowią już nie tylko ciekawostkę, ale przede wszystkim informacje dla najemców oraz potwierdzenie jakości wykonania i wysokiego standardu przyszłego użytkowania.

Energooszczędny, czyli jaki?

Ogromne znaczenie dla energooszczędności ma zewnętrzna powłoka budynku – fasada wraz z oknami lub przeszklona fasada – a także jej izolacyjność oraz poziom przepuszczania promieni słonecznych. Dzięki energooszczędnym fasadom, zastosowaniu wydajnego i nowoczesnego oświetlenia, systemom typu HVAC czy też detektorom ruchu w toaletach, korytarzach i garażach możliwe jest również zmniejszenie zużycia energii nawet o 30 % oraz utrzymujące się na podobnym poziomie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnych obiektów. Jako przykład zastosowania wyżej wymienionych usprawnień podać można chociażby biurowiec Alma Tower realizowany w systemach fasadowych Aluprof.

Światło dzienne

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na możliwości szklanych fasad oraz wykorzystania naturalnego światła słonecznego – czyli w zasadzie darmowego oświetlenia wnętrza biura oraz stanowiska pracy. Fasady szklane wykorzystywane chętnie w budynkach biurowych mają zastosowanie na wielu płaszczyznach – mówi architekt Katarzyna Choruży. Trzeba pamiętać,  że w tego typu obiektach przestrzeń  przeznaczona jest głównie na wynajem. Dzięki zastosowaniu fasady szklanej oraz lekkich ścianek działowych można dowolnie kształtować przestrzeń biurową, dostosowując do aktualnych potrzeb, projektu czy charakteru wnętrza. Niezależnie od tego, jaki podział na lokale zostanie wybrany, najemca może liczyć na doskonałe doświetlenie miejsc pracy światłem dziennym – dodaje.

Ciepłe fasady

Nowoczesne okna i systemy fasad pozwalają na nadanie obiektowi niemal dowolnego kształtu architektonicznego. „Szklane” biurowce zachwycają formą, linią, często też monumentalnością, udowadniając, że szkło umożliwia uzyskanie wysokich standardów energooszczędności. W tego typu obiektach wykorzystuje się przede wszystkim nowoczesne systemy aluminiowe, służące także do wykonywania, wymagających dobrej izolacji termicznej i akustycznej, elementów architektury zabudowy zewnętrznej i lekkich ścian osłonowych. Stosowane są tu również systemy ścian słupowo-ryglowych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Mówiąc prościej: wykorzystując systemy szklano-aluminiowe, otrzymujemy niezwykle wytrzymałą fasadę, która dodatkowo minimalizuje ryzyko uciekania ciepła na zewnątrz oraz przenikania zimna podczas chłodnych dni.

Producenci oferują również rozwiązania charakteryzujące się jeszcze bardziej podwyższoną izolacyjnością termiczną uzyskaną dzięki specjalnym wkładom izolującym wewnątrz kształtowników oraz w przestrzeni podszybowej. Na uwagę zasługują przede wszystkim specjalne dwukomponentowe izolatory, na których bocznych powierzchniach doklejone mogą być dodatkowe elementy z materiału elastycznego, ograniczające ruch powietrza w przestrzeni oddzielającej wypełnienia fasady. Zastosowanie poszczególnych akcesoriów, izolatorów i usprawnień sprawia, że współczynnik przenikalności cieplnej mieści się w granicach 0,94-1,94 W/m2.K.

Energetyczny zysk

Dodatkowo producenci systemów fasad szklanych oferują produkty umożliwiające oszczędność energii, a nawet jej pozyskanie. Doskonałym, choć bardziej kosztownym, rozwiązaniem jest zastosowanie elewacji wentylowanej, czyli fasady dwupowłokowej, fotowoltaicznej, wzbogaconej o aktywną technologię solarną. System pozwala na pozyskanie energii słonecznej i wygenerowanie zielonej energii elektrycznej bez hałasu emisji i zanieczyszczeń. Pozyskaną energię można wykorzystać do oświetlenia budynku, a nawet do wspomagania wentylacji i klimatyzacji, co w przypadku fasad szklanych ma ogromne znaczenie, ponieważ nagrzewanie budynku w okresie letnim może generować  spore koszty utrzymania – tłumaczy Katarzyna Choruży. Nie ma potrzeby wykorzystywania tego typu systemów na całej fasadzie –  zastosowanie szkła pozyskującego światło ma uzasadnienie w przypadku południowej, najbardziej nasłonecznionej strony budynku. Relatywny zysk z energii pobranej przez okna czy szklane fasady zamontowane od strony północnej i wschodniej byłby niewielki w porównaniu do kosztów instalacji.

Design

Warto również zwrócić uwagę na estetykę wykonania szklanych systemów. Niektóre z kształtów profili umożliwiają taki dobór profili słupów i rygli, który daje efekt zlicowania powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady. Oznacza to, że okna czy fasady nie „psują” architektury wnętrza, a wpływają na uzyskanie wykończonego i zaplanowanego w każdym stopniu biura. Inne modele pozwalają zaś na uzyskanie od zewnątrz jednolitego obrazu gładkiej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o niewielkiej szerokości.

Choć przed kilkunastoma laty szklane fasady kojarzyły się raczej z wydatkami na żaluzje lub klimatyzację, obecnie dostępne na rynku energooszczędne modele pozwalają na efektywne gospodarowanie zyskami i stratami energii.


4.0
Napisz pierwszy komentarz