Proton Office

Zadbaj o zdrowie - stwórz biuro ergonomiczne

|
Ergonomia stanowiska pracy jest bardzo ważna. Aranżacja Kinnarps
Aranżacja biura według firmy Kinnarps
Przy stanowisku pracy spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Dobór odpowiedniego fotela, zapewnienie dobrego oświetlenia biurka czy wyposażenie stanowiska w dodatkowe udogodnienia pozytywnie wpłyną zarówno na komfort pracy, zdrowie oraz samopoczucie pracownika.

Rozluźniony kark i nadgarstki

Częstym problemem związany z pracą przy komputerze jest niewłaściwe ułożenie rąk. Wiele osób pisząc na klawiaturze ma tendencję do unoszenia przegubów dłoni ku górze. W ten sposób są nadwyrężane nadgarstki, co może prowadzić do poważnych zwyrodnień.

Jak zatem prawidłowo pracować przy komputerze? Podstawą jest swobodne ułożenie dłoni. Podczas pisania na klawiaturze czy korzystania z myszki komputerowej ramiona powinny być ułożone na powierzchni biurka. Warto w tym celu wykorzystać specjalne podkładki pod mysz i przed klawiaturę. Należy unikać opierania rąk o kant biurka. Dzięki temu zostanie ograniczone napięcie przedramion podczas pracy.

Poza tym istotną kwestią jest właściwe ułożenie barków i ramion w trakcie pracy przy biurku. Pracownik powinien mieć możliwość oparcia łokci o tzw. podłokietniki, które umożliwiają zachowanie naturalnej postawy podczas siedzenia. Kąt między ramieniem i przedramieniem powinien wynieść ok. 90⁰.

W przypadku ergonomicznych rozwiązań dotyczących ramion i karku pracownika ważną sprawą jest odpowiednia organizacja dokumentów na biurku. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie podstawki umieszczonej w niewielkiej odległości od ekranu. Podczas pracy z tak umiejscowionym dokumentem zostaje zachowana naturalna pozycja siedząca. Dodatkowo warto zadbać o bliskie sąsiedztwo przedmiotów, z których korzysta pracownik. Umieszczenie przyborów biurowych czy ważnych pism na „ wyciągnięcie ręki” pracownika ograniczy ilość nienaturalnych ruchów wykonywanych podczas pracy.

Ergonomia w parze z nowoczesnością

Ergonomicznie zaprojektowane biuro może paradoksalnie kojarzyć się z surowo urządzoną powierzchnią. Jednak dzięki coraz bardziej nowoczesnym rozwiązaniom biuro spełniające wymogi ergonomiczne nie musi być wcale starodawne czy niefunkcjonalne.

Ergonomia polega na dostosowywaniu narzędzi i warunków pracy do wymagań psychofizycznych pracowników, aby byli jak najbardziej efektywni. Problem pojawia się, kiedy właściwe warunki pracy mają iść w parze z innowacyjnym podejściem – twierdzi Aleksandra Krawsz, Marketing i PR Manager Kinnarps: Jednak naszym zdaniem, ergonomia idzie w parze z nowoczesnością nie tylko w sensie dopasowania do nowych zdobyczy technologii, co niestety nadal w Polsce nie znajduje odzwierciedlenia w przepisach, które zatrzymały się jeszcze w latach 90-tych na ekranach monitorowych komputerów, podczas gdy za chwilę już większość będzie pracowała na tabletach, ale przede wszystkim nowoczesnością metod i stylów zarządzania. Tam, gdzie mamy do czynienia z pracownikami wiedzy, ich motywacja, kreatywność i efektywność są najistotniejszymi sposobami zdobywania przewagi konkurencyjnej i istotne jest wszystko, co temu służy – z ergonomią na czele.

Ergonomiczna aranżacja biura jest niezwykle istotna nie tylko ze względów zdrowotnych pracowników, ale również z wymogów prawnych dotyczących stanowisk pracy. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek zagwarantować dodatkowe elementy wyposażenia stanowiska, które zwiększą komfort pracy. Jednak dostosowanie przestrzeni biurowej do tych indywidualnych wymogów personelu nie musi wcale oznaczać zerwania z kreatywnym designem.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Kinnarps
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Łukasz :
Przydatny artykuł. Dbanie o właściwą postawę ciała podczas wykonywanej pracy jest naprawdę istotne, bo wpływa na efektywność. Ciekawym rozwiązaniem są biurka, w których można regulować wysokość i kąt nachylenia. O ergonomii na stanowisku biurowym można poczytać również w artykule "Sposoby na ergonomiczne stanowisko pracy" (http://toppresellpages.pl/sposoby-ergonomiczne-stanowisko-pracy/).
29 lutego 2016 12:09