Sawig

Energia prosto ze słońca

Artykuł

|
Kolektory słoneczne, fot. Viessmann
Kolektory wykorzystują energię słoneczną, fot. Viessmann
Wchodzące w życie dyrektywy Unii Europejskiej przekonują nas do inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednym z nich są kolektory słoneczne, dzięki którym możemy wspomóc ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie biurowca oraz układy klimatyzacji.

Klimatyzacja

W przypadku obiektów biurowych bardzo ważnym zagadnieniem jest klimatyzacja pomieszczeń; wiąże się to z nagromadzeniem we wnętrzu ludzi i sprzętów emitujących ciepło, które wzrasta wraz z udziałem powierzchni przeszkleń. Także to zadanie zrealizują kolektory słoneczne - instalacja chłodząca może być napędzana termicznie. Do produkcji chłodu można zastosować tylko solary próżniowe, ze względu na wysokie temperatury podczas pracy urządzeń chłodniczych z absorpcją. Najpierw należy ustalić, jakie jest zapotrzebowanie budynku na chłód, według tej wartości dobiera się moc oraz rodzaj urządzenia chłodniczego. Najczęściej stosuje się jednostopniowe klimatyzacje absorpcyjne.

Energia elektryczna z promieniowania

Z pewnością spory koszt eksploatacji budynków związany jest z energią elektryczną. I tutaj ciekawym rozwiązaniem mogą być ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną – podpowiada Krzysztof Gnyra. Instalacja fotowoltaiczna pozwala w praktyce na produkcję prądu na własne potrzeby. W momencie, gdy promienie słoneczne padają na ogniwa solarne, energia promieniowania uwalnia ładunki elektryczne z materiału (jak np. krzem). Dzięki temu powstaje potencjał energii w formie napięcia elektrycznego. Zamknięcie obwodu między dwoma biegunami odbiornika sprawi, że popłynie w nim prąd. Najmniejszym elementem układu jest ogniwo solarne. Kilka połączonych ze sobą ogniw laminuje się w „moduły solarne”, zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Wiele połączonych ze sobą modułów tworzy generator solarny, wyposażony w falownik współpracujący z siecią energetyczną. Prąd stały wyprodukowany przez instalację jest następnie przetwarzany w prąd przemienny. Na rynku dostępne są również ogniwa fotowoltaiczne tzw. hybrydowe, które produkują nie tylko energię elektryczną, ale i ciepło następnie wykorzystywane np. do c.w.u.

Kolektory a architektura

Największe zyski cieplne uzyskamy tylko wtedy, gdy technikę instalacyjną zaplanujemy wspólnie z architekturą obiektu. Dlatego też nie istnieją gotowe projekty dla kolektorów słonecznych w tego typu instalacjach. Optymalnym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o montażu solarów jeszcze na etapie planu usytuowania budynku na działce, a nawet jeszcze wcześniej – wyboru jej lokalizacji. Znając wymaganą powierzchnię kolektorów, wkomponujemy je w architekturę obiektu, wygospodarujemy na nie niezbędną ilość miejsca na fasadzie lub dachu oraz zaplanujemy lokalizację np. zbiorników c.w.u. lub zasobników akumulacji ciepła wraz z instalacją. Stosowane obecnie kolektory słoneczne pozwalają na ich zamontowanie niemal w każdym dostępnym miejscu: na dachu płaskim, na ścianie budynku itd. – podpowiada Krzysztof Gnyra z firmy Viessmann. Doskonale sprawdzą się jako element architektury każdego budynku. Podkreśla się również możliwość kreowania wizerunku budynku za pomocą kolektorów. Nowoczesne urządzenia mogą stanowić przemyślane rozwiązanie estetyczne, podnoszące walory architektury obiektu. Osoby decydujące się na montaż kolektorów w obiektach biurowych zwracają uwagę na aspekt wizerunkowy. Budynki z tymi urządzeniami są postrzegane jako nowoczesne, co przekłada się wprost na wizerunek (jak dbałość o środowisko) – tłumaczy Karol Michałowski z EcoDay.

Pamiętajmy, że im droższe w eksploatacji główne źródło ciepła, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja w kolektory słoneczne. Z solarów jako układu wspomagającego system ogrzewania korzysta coraz więcej biurowców.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Viessmann
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra