Everspace

Oświetlenie biura

|
Oświetlenie w przestrzeni otwartej, fot. Interbiuro/Yassen Hristov
Oświetlenie w przestrzeni grupowej, fot. Interbiuro/Yassen Hristov
Idealnym oświetleniem stanowiska pracy jest światło naturalne. Jednak nie zawsze – ze względu na lokalizację biura czy godziny pracy – możliwe jest jego wykorzystanie. Wówczas konieczne jest oświetlenie sztuczne. Jak wybrać właściwe i na co zwrócić uwagę podejmując decyzję zakupową?

Zupełnie inne rozwiązania muszą być zastosowane w przypadku powierzchni open space. Duża przestrzeń pracy współdzielona przez wielu pracowników wymaga równomiernego rozmieszczenia oświetlenia. W takich wypadkach idealnie sprawdzają się oprawy montowane w sufitach czy oprawy nadbudowane. Istnieje również możliwość zapewnienia dodatkowego oświetlenia poszczególnym biurkom: Jeśli rodzaj pracy tego wymaga, istnieją specjalne oprawy wolnostojące stawiane tuż przy biurkach wyposażone w specjalne ekrany, które świecąc z góry doświetlają blat roboczy pracownika. Oczywiście najbardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli lampki biurkowe, są również częstym przypadkiem zastosowania – dodaje Krzysztof Wojtas.

W kwestii oświetlenia najbardziej wymagającym stanowiskiem pracy są tzw. biura projektowe. W takich pomieszczeniach idealnym rozwiązaniem byłby dostęp do światła dziennego. Dlatego w przestrzeniach tego typu standardem jest duża liczba przeszkleń czy zastosowanie dodatkowych świetlików. Jednak stopień natężenia światła dziennego mimo wszystko może okazać się niewystarczający do komfortowej pracy. W związku z tym, oprócz oświetlenia ogólnego – ze względu na konieczność pracy nad wieloma szczegółami chociażby na stołach kreślarskich – konieczne jest zastosowanie oświetlenia szczegółowego.

Przy wyborze oświetlenia do biura projektowego warto również pamiętać o doborze rodzaju lamp i opraw oświetleniowych do pracy przy komputerze: Aby uniknąć zjawiska odbijania się światła w ekranach monitorów, zastosowane zarówno oświetlenie ogólne, jak i dodatkowe, powinno opierać się na świeceniu światłem odbitym – podkreśla Krzysztof Wojtas.

Oświetlenie w parze z nowoczesnością

Powyższe przykłady wskazują, że oświetleniem najczęściej stosowanym w biurach są tzw. oświetlenia mieszane (czyli oświetlenie ogólne z dodatkowym oświetleniem szczegółowym). Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia zapewnienie odpowiednich warunków na stanowisku pracy, ale także ułatwia dostosowanie rodzajów oświetleń do aranżacji biura.

Odpowiednie oświetlenie przestrzeni biurowej musi iść w parze z aranżacją architektoniczną. Często przy nowoczesnym urządzaniu biur pomija się fakt wymagań oświetleniowych stawianych w Polskich Normach. W powyższym przypadku niezbędna jest konsultacja z projektantem oświetlenia –  zaznacza Piotr Burawski, Kierownik Zespołu Programowego PXF Lighting.

Jednak przystosowanie rodzaju oświetlenia do aranżacji biura nie jest jedynym wyrazem nowoczesności w tej kategorii. Coraz częściej wykorzystuje się bowiem nowoczesne technologie, które pozwalają nie tylko zoptymalizować natężenie oświetlenia w przestrzeniach biurowych, ale również zwiększają komfort jego wykorzystania.

Przy projektowaniu oświetlenia coraz większą uwagę zwraca się na maksymalnym wykorzystaniu światła dziennego. W takim przypadku należy zastosować automatykę i sterowanie oświetleniem – tłumaczy Piotr Burawski. Należy również wspomnieć o wykorzystaniu nowoczesnych źródeł światła LED. Dioda elektroluminescencyjna staje się powszechnym źródłem światła ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej w stosunku do standardowych źródeł, coraz lepszymi parametrami świetlnymi, mniejszymi gabarytami i długą żywotnością – dodaje.

Dobór właściwego oświetlenia przestrzeni biurowej nie jest trudny, wymaga jednak dokładnego przeanalizowania charakteru przestrzeni biurowej, liczby pracowników, a także rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania warto skonsultować ze specjalistą. Liczba rozwiązań dostępna na rynku pozwoli na zapewnienie oświetlenia nie tylko gwarantującego idealne warunki pracy, ale również komponującego się z biurową przestrzenią.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Interbiuro
Napisz pierwszy komentarz
mantra