Giant

Optymalna przestrzeń biurowa

Artykuł

|
Sala konferencyjna fot. Archas Design
Zdjęcie pomieszczenia do spotkań, fot. Archas Design
Biuro staje się coraz częściej niemal drugim domem pracownika. Dlatego jego aranżacja i wyposażenie powinny stwarzać jak najbardziej optymalne warunki pracy. Kiedy warto pomyśleć o optymalizacji przestrzeni biurowej i jak ją zrealizować?

Biuro – zorganizowana całość

Biuro kojarzone jest zazwyczaj z miejscem, w którym zostało zorganizowane stanowisko pracy. Jednak oprócz ergonomicznych warunków pracy, pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w aranżacji biura szeregu innych aspektów. Bezpieczne warunki pracy stanowią podstawową regułę aranżacji przestrzeni do pracy. Estetyka i funkcjonalność powinny iść w parze z wymogami dotyczącymi BHP stanowiska pracy.

Warto jednak pamiętać, że ergonomia i bezpieczeństwo stanowiska pracy nie powinny być jedynymi kryteriami warunkującymi organizację miejsca pracy. Celem każdej optymalizacji jest zwiększenie wydajności pracownika na danym stanowisku. Ułatwieniem w uzyskaniu tego celu będzie z pewnością dostosowanie stanowiska pracy do charakteru wykonywanych zadań. Dotyczy to nie tylko narzędzi czy urządzeń niezbędnych do realizacji zawodowych obowiązków, ale również samej organizacji stanowiska pracy w odniesieniu do ogólnego charakteru przedsiębiorstwa.

Optymalizacja przestrzeni biurowej ma na celu poprawę jakości i efektywności wykonywanej pracy. – zaznacza Maciej Zuber, architekt z Archas Design - Dobrze zaprojektowane biuro powinno wspierać pracę zespołową, podnosząc tym samym jej wydajność, co wiąże się w konsekwencji z ograniczaniem kosztów. Należy także wziąć pod uwagę, że wnętrze biura spełnia nie tylko rolę miejsca pracy dla osób w nim zatrudnionych, ale także powinno to być miejsce, do którego pracownicy będą chętnie przychodzić. – podkreśla.

Pełna optymalizacja

Zoptymalizowanie przestrzeni biurowej nie musi być wcale trudne. Istotne jest jednak solidne przemyślenie organizacji pracy pracowników w odniesieniu również do ich psychofizycznych wymogów. Nawet najbardziej estetyczna aranżacja biura nie zapewni właściwych warunków pracy, jeśli samo stanowisko pracy zostanie zorganizowane w zupełnym oderwaniu od charakteru pracy i predyspozycji pracownika. Warto pamiętać, że obecnie określenie „praca biurowa” dotyczy szerokiej grupy zawodowej o różnorodnej działalności. Wśród pracowników biurowych z pewnością można odnaleźć umysły ścisłe czy osoby wykazującą się szczególną kreatywnością. Aranżacja uniwersalnego stanowiska pracy, które nie będzie uwzględniać charakteru wykonywanej na nim pracy, nie będzie w stanie zapewnić właściwych warunków pracy, a tym samym w pełni wykorzystać możliwości pracownika.

Ze względu na duże zróżnicowanie pracowników w przedsiębiorstwach, coraz większa uwagę przywiązuje się do zagadnienia elastyczności firmy. Sztywne struktury organizacyjne czy organizacja biura według przestarzałych zasad może doprowadzić niejedną firmę do upadku. Dostosowanie organizacji biura do zachodzących zmian ułatwi nie tylko wykorzystanie potencjału zatrudnionego zespołu, ale również pomoże odnaleźć się przedsiębiorstwu wśród konkurencji.

Wątpliwości może jednak budzić konieczność optymalizacji biura w sytuacji, kiedy tak naprawdę przestrzeń została zaaranżowana. Oczywiste jest, że wyburzenie niektórych ścianek działowych czy postawienie zupełnie nowych nie będzie możliwe. Jednak w takich sytuacjach z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania ułatwiające optymalizację przestrzeni biurowej. Należą do nich z pewnością przeszklone czy mobilne ścianki działowe.

Szklane przegrody nie tylko maksymalizują przestrzeń, otwierają wnętrza, ale dyskretnie oddzielają pomieszczenia zachowując ich integralny charakter.- zaznacza Maciej Zuber.

Postawienie tego rodzaju ścianki działowej w biurze nie musi wiązać się wcale z dużymi kosztami, a pozwoli na skuteczne rozdzielenie pomieszczeń biurowych bez jednoczesnego burzenia wizualnej aranżacji wnętrza. Poza tym wprowadzenie elementów przeszklonych do przestrzeni biurowej może również pozytywnie wpłynąć na wrażenia wizualne. Przezroczyste ściany z pewnością zwiększą optycznie biuro i dadzą poczucie nowoczesnej przestrzeni.

Innym praktycznym rozwiązaniem, które warto wykorzystać przy optymalizacji przestrzeni biurowej, są ścianki mobilne. Ich podstawowym atutem jest możliwość dowolnego przemieszczania. Ściankę, która jeszcze do niedawna była potrzebna w jednej części biura, można w każdej chwili przesunąć w zupełnie inne miejsce. Tego rodzaju rozwiązanie znacznie zwiększa elastyczność przestrzeni biurowej i ułatwia jej aranżację w odniesieniu do zmieniającego się charakteru pracy.

Mobilne ściany umożliwiają praktycznie dowolne kształtowanie przestrzeni biurowej dostosowanej do różnorodnych potrzeb, dając przykładowo bardzo szybką możliwość zmiany indywidualnych stanowisk pracy w otwartą przestrzeń do spotkań. – przyznaje Maciej Zuber.

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz