Giant

Biuro dostosowane do Twoich potrzeb

|
Aranżacja powierzchni biurowej według Archas Design
Aranżacja przestrzeni biurowej według MIKOMAX Smart Office
Pracownik spędza w biurze ok. 1/3 swojego życia. Dlatego też przestrzeń biurowa powinna jak najbardziej odpowiadać jego potrzebom. Czy możliwe jest przystosowanie biura do wymogów pracowników? Jakie korzyści wynikają z tego rodzaju działania?

Biuro – element życia pracownika

Badania GUS z 2012r. dowodzą, że niemal 45 proc. ankietowanych spędza w pracy więcej godzin niż przewiduje tygodniowy czas pracy (powyżej 40 h tygodniowo). W tej grupie aż 12 proc. pracowników wyrabia 1,5 tygodniowej normy (60 h tygodniowo). Sam fakt tak wysokiego obciążenia pracą wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie pracownika. Jeśli zbyt długi czas pracy będzie szedł dodatkowo w parze z niekomfortowymi warunkami, czas spędzany przez pracownika w biurze nie będzie efektywnie wykorzystywany. Warto bowiem pamiętać, że biuro dostosowane do potrzeb pracowników to powierzchnia zapewniająca właściwe i – przede wszystkim – komfortowe warunki pracy.
Wnętrze biura przyjaznego dla pracowników przede wszystkim odpowiada charakterowi wykonywanej pracy – przyznaje Maciej Zuber, architekt Archas Design - Wybór poszczególnych rozwiązań, takich jak biura typu open space, korytarzowe itp. pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz dopasowanie jej do konkretnego rodzaju pracy. Osoby wykonujące zawód księgowego znacznie lepiej odnajdą się w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast pracownicy giełdy będą dobrze funkcjonować w otwartej przestrzeni, która pozwoli im swobodnie wymieniać uwagi pomiędzy sobą na temat dynamicznie zmieniających się notowań giełdowych. Przy projektowaniu przyjaznych wnętrz biurowych liczy się komfort pracowników również pod względem wizualnym. Umiejętne zastosowanie materiałów, faktur i kolorów pozwoli na nieustanne pobudzanie kreatywności pracowników, a także zwiększenie wydajności ich pracy.

Nie tylko miejsce do pracy

Dostosowanie biura do potrzeb pracowników w pierwszej kolejności kojarzy się z wyposażeniem przestrzeni biurowej w wygodne biurka czy fotele. Ergonomia jest oczywiście nieodłącznym elementem towarzyszącym komfortowej aranżacji miejsca pracy. Jednak pracodawca, który chce, aby inwestycja w projektowanie biura przyniosła realne efekty, powinien pamiętać o szeregu innych aspektów.

Zagadnieniami pomijanymi przez pracodawców są potrzeby fizjologiczne. Nie chodzi tu oczywiście o odpowiednio długie przerwy, w czasie których pracownicy bez problemu będą mogli wyjść do toalety. Istotną kwestią wpływającą na wydajność pracy jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza sanitarnego. Standardem w pracy powinna być również tzw. korporacyjna stołówka oraz stały dostęp do napojów takich jak świeże soki, różnego rodzaju herbaty i kawy. Współcześni projektanci biur bardzo dużą wagę przykładają do udogodnień dla pracowników. Oznacza to również, że pracodawcy są coraz bardziej świadomi jak ważne jest odpowiednie środowisko pracy. W biurach projektuje się nie tylko przestrzenie, takie jak sale spotkań, pokoje wspólne, siłownie czy strefy relaksu – zaznacza Maciej Zuber, architekt Archas Design - Pracownicy mogą również spędzić przerwę obiadową czy godziny po pracy w przyjaznym otoczeniu, oddając się jednej z ulubionych rozrywek lub dyskutując ze współpracownikami. Takie działanie pozytywnie wpływa na postrzeganie danej firmy, a także funkcjonowanie użytkowników obiektu, który przestaje być sztywną przestrzenią, kojarzącą się tylko i wyłącznie z pracą. Staje się za to miejscem gwarantującym rozwój na każdej płaszczyźnie.

Strefa relaksu?

Firmy, które doskonale zdają sobie sprawę z wpływu aranżacji biura na wydajność swoich pracowników, sięgają po coraz bardziej innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Patrząc chociażby na zdjęcia biur firmy Google, łatwo zauważyć, że pracodawca zadbał – oprócz komfortowych stanowisk pracy – również o tzw. strefy relaksu dla swoich pracowników. Wbrew pozorom różnokolorowe pomieszczenia z wygodnymi sofami czy stołami do gry nie muszą rozleniwiać personelu w godzinach pracy, lecz mogą sprawić, że szybciej zregeneruje on siły. Zapewnienie komfortu pracownikowi biura jest ważne również ze względu na jego późniejszą efektywność – potwierdza Maciej Zuber -  Strefy relaksu w biurowcach pozwalają na odpoczynek w przerwie na lunch, aby móc ze zregenerowanymi siłami wykonywać dalsze obowiązki. Z tego też względu pomieszczenia przeznaczone na rozrywkę i relaks pracowników są dobrą inwestycją dla danej firmy. Zaowocuje ona utożsamianiem się osób zatrudnionych z daną instytucją, lepszym podejściem do wykonywanych obowiązków, a także stworzeniem komfortowych warunków do pracy.

Argumentem przemawiającym za organizacją stref relaksu w biurze są również ostatnie badania nad korzystnym wpływem drzemki na wydajność pracownika. Dr David Dinges, który na zlecenie NASA analizował wpływ snu w ciągu dnia na percepcję człowieka, dowiódł, że krótka drzemka poprawia pamięć. Poza tym nie bez powodu nazwa „drzemka” coraz częściej zastępowana jest określeniem „powernapping” (sen w celu nabrania sił). Przyśnięcie w pracy na kilkanaście minut poprawi zdolność pojmowania i przyspieszy reakcje pracowników na otaczające ich bodźce.

Opłacalna inwestycja?

Barierą ograniczającą właścicieli firm w aranżacji biura dostosowanego do potrzeb pracowników są środki finansowe. Wprawdzie nowa aranżacja biura związana jest z kosztami, jednak warto tę decyzję traktować jako inwestycję, która przyniesie wymierne korzyści. Właściwa organizacja przestrzeni pracy dostosowana do różnorodności wykonywanych zadań jest gwarancją efektywnego i twórczego myślenia pracowników. Pozwala na większą interakcję i, co warto podkreślić, optymalizuje koszty oraz pomaga stworzyć optymalne warunki do pracy w każdej przestrzeni biurowej - przekonuje Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki MIKOMAX Smart Office - Ludzie to źródło innowacji, stwórzmy im warunki, aby byli innowacyjni. Wykorzystujmy wszystkich, bo przeciętna grupa pracowników może wpaść na pomysły na poziomie geniuszu, nie stawiajmy tylko na wybitne jednostki. Dobrze zagospodarowane biuro pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie pracowników, a także zwiększa efektywność oraz buduje pozytywny wizerunek firmy.

Architekt z Archas Design, Maciej Zuber, dodatkowo zaznacza, że koszty aranżacji biura są w pełni zależne od wymogów konkretnego miejsca pracy: Biuro dostosowane do potrzeb pracowników jest inwestycją, której koszt jest uzależniony od zastosowanych rozwiązań. Oczywiście, można wybrać projekt, pochłaniający mniejszą ilość budżetu i nadal będący komfortowym dla użytkowników obiektu. Rodzaj zastosowanych rozwiązań zależy od charakteru wykonywanej pracy w danym pomieszczeniu. Jeżeli konieczna jest ciągła komunikacja pomiędzy pracownikami, to dobrze sprawdzą się przestrzenie biurowe typu open space. Kiedy w grę wchodzą grupy zawodów, których sposób pracy jest indywidualny, wtedy zastosowanie znajdą zamknięte pokoje. Można oczywiście stosować również rozwiązania pośrednie, czyli biura wspólne dla kilku pracowników. Proponując konkretne rozwiązania inwestorom należy zatem dowiedzieć się. w jaki sposób przebiega praca poszczególnych grup pracowników oraz na co kładziony jest szczególny nacisk.

Zaprojektowanie własnego biura jest we współczesnych czasach nie lada wyzwaniem. Wraz z rozwijającymi się technologiami zmienia się wizerunek pracodawcy i miejsca pracy. Firma, która staje się dla większości pracowników ich drugim domem, powinna zadbać o jak najlepsze warunki nie tylko pracy, ale również relaksu. Bowiem potencjał każdej firmy stanowią jej pracownicy.


0.0
Napisz pierwszy komentarz