Real Estate Management Congress

W pracy też można jeść zdrowo

Artykuł

|
Prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla zdrowia człowieka. Podczas wielu godzin spędzanych w pracy łatwo o tym zapomnieć, w biegu decydując się na fast food i kilka filiżanek mocnej kawy. Jednak pogodzenie kariery zawodowej ze zdrowymi posiłkami nie jest tak trudne, jak się wydaje.

Domowy obiad w pracy

Zdrowa dieta pracownika powinna być ważna również dla pracodawcy, szczególnie, jeśli w miejscu pracy zapewniona jest służbowa stołówka. Sposób odżywiania się zatrudnionego ma bezpośredni wpływ na jego wydajność w pracy, przez co istotne jest nie tylko zagwarantowanie pracownikowi odpowiednich warunków do spokojnego spożycia posiłków, ale również – jeśli to możliwe – dostarczenie wartościowych produktów spożywczych.

Dobrze skomponowany posiłek powinien składać się z 55-60 proc. węglowodanów, 10-15 proc. białka i 30 proc. tłuszczu – mówi Małgorzata Filipowicz. Dla osoby prowadzącej siedzący tryb życia tłuszczu może być mniej. Musimy też pamiętać, że 1 gram węglowodanów lub białka dostarcza 4 kcal energii, natomiast 1 gram tłuszczu to aż 9 kcal – dodaje.

Jak zatem może wyglądać zdrowy, pełnowartościowy posiłek w pracy? Poniżej jedna z propozycji:

Przepis na pełnowartościowy lunch autorstwa Małgorzaty Filipowicz, betteryou.com.pl:

¾ szklanki ugotowanego brązowego ryżu

por pokrojony w drobne paski

marchewka, jabłko i seler starte na grubych oczkach

1,5 łyżeczki soku z cytryny + 3 łyżeczki oliwy z oliwek

pół pstrąga gotowanego na parze

prażone nasiona słonecznika lub kiełki

do popicia: kefir lub jogurt naturalny

 

Przygotowanie pełnowartościowego lunchu nie jest trudnym zadaniem. Przetransportowanie gotowego dania również nie stanowi problemu. Na rynku dostępnych jest wiele opakowań hermetycznych, które nie tylko zajmują niewiele miejsca w aktówce czy torebce, ale również zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania gotowych potraw.

Poruszając kwestię zdrowego żywienia w miejscu pracy, nie można pominąć również problemu podjadania między posiłkami. Siedząca, niekiedy monotonna praca przy komputerze może zwiększać apetyt na słodkości. Jednak – wbrew pozorom – słodka przekąska nie pozwoli skutecznie poradzić sobie z uczuciem głodu, a może jedynie przysporzyć dodatkowych kalorii. Istnieje jednak zdrowy sposób na poradzenie sobie z pokusą na coś słodkiego w ciągu pracy.

Dobrą alternatywą dla słodkich przekąsek są sałatki warzywne, surówki i owoce, które mają dużo mniej kalorii – podpowiada Małgorzata Filipowicz. W warzywach i owocach, szczególnie surowych, znajduje się dużo substancji zwanej błonnikiem. Jest on bardzo dobry dla naszego organizmu, szczególnie dla osób o siedzącym trybie życia. Błonnik poprawia ruchy jelit, co zapobiega zaparciom oraz spowalnia trawienie, eliminując uczucie głodu przez dłuższy czas.

Zdrowe odżywianie w pracy jest możliwe. Przygotowanie zdrowych posiłków nie niesie ze sobą zbyt wygórowanych kosztów, nie jest również bardzo skomplikowane. Zbilansowana dieta zapewni dobre samopoczucie oraz energię w ciągu całego dnia.

  • 1
  • 2

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz