Giant

Ochrona biura przed słońcem – wybieramy osłony okienne

|
Refleksole firmy Selt w biurowcu firmy Ericpol, fot. Selt
Refleksole firmy Selt w biurowcu firmy Ericpol, fot. Selt
Coraz więcej słonecznych dni zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Promienie słoneczne mogą jednak znacznie utrudnić pracę w biurze. Wpadające przez okno światło, które odbija się w monitorze komputera, negatywnie wpływa na wzrok pracownika. Osłony okienne pozwolą na zapewnienie właściwych warunków pracy.

Ochrona obowiązkowa

Stosowanie odpowiednich osłon przed promieniami słonecznymi nie wynika jedynie z oczekiwań pracowników danego biura. Zapewnienie właściwego środowiska pracy przy stanowisku, na którym wykorzystywany jest monitor, należy do obowiązków pracodawcy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe „ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicia światła”. Jeśli ustawienie ekranu w taki sposób nie jest możliwe, odpowiednie osłony okienne z pewnością pozwolą ograniczyć niekorzystne światło w biurze.

 

Wielu osób pracujących przy komputerze uważa, że zastosowanie osłon okiennych jest konieczne dopiero wówczas, kiedy promienie słoneczne bezpośrednio odbijają się w monitorze. Jednak zasadniczy wpływ na wzrok ma stopień jaskrawości światła obecnego w biurze. Praca przy komputerze, której często towarzyszy również praca z dokumentami papierowymi, wymaga ciągłego dopasowywania się wzroku do obserwowanej powierzchni. Aby praca biurowa nie była zbyt obciążająca dla oczu pracownika, przełożony powinien zadbać o przybliżony poziom naświetlenia przestrzeni biurowej. Warto pamiętać, że zbyt intensywne światło dzienne może podrażniać oczy. Z drugiej strony nawet najlepsze sztuczne oświetlenie nie jest w stanie zastąpić naturalnego światła. Jak zatem odpowiednio regulować wpadające do biura promienie słoneczne? Właściwy poziom naświetlenia przestrzeni biurowej pomogą zapewnić dobrze dobrane osłony okienne.

 

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

Kiedy konieczność zastosowania osłon okiennych w biurze nie budzi już żadnych wątpliwości, czas przejść do wyboru najlepszego ich wariantu. Zadanie nie należy do łatwych, gdyż dostępna na rynku szeroka oferta rolet, żaluzji czy verticali znacznie utrudnia podjęcie decyzji.

 

Wybór osłon okiennych uzależnić należy przede wszystkim od kubatury budynku. Jego położenie, lokalizacja poszczególnych pomieszczeń względem stron świata oraz indywidualne wymogi zatrudnionych w biurowcu osób powinny bezpośrednio przełożyć się na rodzaj montowanych osłon.

 

W pomieszczeniach biurowych ważne jest, aby dany produkt był funkcjonalny i praktyczny – podkreśla Małgorzata Kędzierska, doradca ds. klienta w firmie OSA. Wybierając osłony należy zwrócić uwagę na regulację światła – swobodne podnoszenie rolet czy regulowanie położenia żaluzji pokrętłem. Ważne jest również w jakim stopniu chcemy zaciemnić biuro. Pamiętajmy, że przy roletach podnosimy/zwijamy tkaninę i mamy w pełni odkrytą szybę. Przy żaluzjach jednak mamy możliwość przekręcenia lameli, co powoduje częściowe zasłonięcie okna – dodaje.

 

Ważną kwestią jest również wybór sposobu montażu osłon. Zaletą żaluzji wewnętrznych jest łatwość ich regulacji. Pracownik w każdej chwili może podejść do okna i dostosować poziom naświetlenia pomieszczenia do swoich wymagań. W przypadku żaluzji zewnętrznych tego rodzaju działanie jest bardziej utrudnione i wymaga z reguły zastosowania elektrycznego napędu. Atutem zewnętrznych osłon okiennych jest natomiast znaczne ograniczenie ciepła przenikającego do wewnątrz budynku. Żaluzja fasadowa czy roleta zewnętrzna w dużym stopniu zatrzymuje ciepło na samej osłonie, a tym samym redukuje możliwość pochłaniania dodatkowej temperatury przez meble czy ściany wewnętrzne biura.

 

Producenci, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, opracowują coraz nowsze rozwiązania dotyczące funkcjonalności okiennych osłon. Skuteczne ograniczenie temperatury możliwe jest obecnie również w przypadku wariantów wewnętrznych: W biurowcach coraz częściej można spotkać naklejone na szyby specjalne folie, które nie tylko odbijają światło, ale również redukują temperaturę w pomieszczeniu – mówi Małgorzata Kędzierska.

 

Przyjemne z pożytecznym

Aby mieć pewność, że wybrane osłony okienne są właściwe, powinny one spełniać kilka zasadniczych ról. Oprócz wcześniej wspomnianego ograniczenia przenikania ciepła do pomieszczenia, optymalne osłony powinny umożliwiać równomierne oświetlenie biura, minimalizować potrzeby wykorzystywania sztucznego oświetlenia oraz dawać możliwość różnicowania jaskrawości światła. Dobrze dobrana żaluzja czy roleta powinna również pozwalać na obserwowanie widoku na zewnątrz przy jednoczesnym osłanianiu wnętrza biura.

 

Dobrej jakości osłony okienne mogą pełnić także funkcję dodatkowego zabezpieczenia budynku: Rolety zewnętrzne, fasadowe, a także folie pełnią funkcję antywłamaniową – przyznaje Małgorzata Kędzierska. Standardowe rolety zewnętrzne zabezpieczające są zrobione z aluminium, a rolety zewnętrzne antywłamaniowe ze szlachetnej stali. Folia antywłamaniowa jest przezroczysta i zapobiega rozpryśnięciu się szyby na drobne odłamki.

 

Ponadto osłona okienna może pełnić walor dekoracyjny w biurze. Zróżnicowane materiały i kolorystyka dostępnych na rynku produktów pozwalają na dopasowanie rolet czy żaluzji do całościowej aranżacji budynku czy biura. Co więcej, niektóre z wariantów rolet mogą stanowić również nośnik reklamy. Przykładem takiej osłony jest foto-roleta, na której można wydrukować m.in. logo firmy. Często wybierane są również folie perforowane OWV, na których może znaleźć się reklama firmy – mówi Małgorzata Kędzierska.

 

Wybór właściwej osłony okiennej to ważna decyzja. Montaż osłon wiąże się wprawdzie ze sporym wydatkiem, przekraczającym niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak optymalny wariant osłony będzie w pełni spełniał swoje funkcje i służył przez lata.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 7
Plantation shutters :
Custom Plantation shutters with wide range of fabrics, colours and designs for all type of rooms. AWC offers online Plantation Shutters with best price in Melbourne.
http://www.australianwindowcovering.com.au/plantation-shutters.html
27 lipca 2018 08:11
NickAleksandrov :
Firstly, I would like to thank you for posting such important article on how important it is to Protect the office from the sun choosing <a href="www.bavarianshutters.com.au>"window blinds</a> in details.. and would like to share it to my friends..
25 czerwca 2018 06:44
NickAleksandrov :
Firstly, I would like to thank you for posting such important article on how important it is to Protect the office from the sun choosing <a href="www.bavarianshutters.com.au>"window blinds</a> in details.. and would like to share it to my friends..
25 czerwca 2018 06:44
NickAleksandrov :
Firstly, I would like to thank you for posting such important article on how important it is to Protect the office from the sun choosing <a href="www.bavarianshutters.com.au>"window blinds</a> in details.. and would like to share it to my friends..
25 czerwca 2018 06:44
John Schopf :
Hello, This is also good services. your company services an satisfied. Well it is really a needed to office to put blind or shade in the windows.
2 czerwca 2017 10:43
Nick :
Firstly, I would like to thank you Katarzyna Kulik for posting such important article on how important it is to Protect the office from the sun choosing window blinds in details.. and would like to share it to my friends..
27 września 2016 09:33
domi :
Well it is really a needed to office to put blind or shade in the windows. One reason it help to block the sunlight to come in. Another one it helps to save energy and the cold temperature of the room.
8 października 2014 11:35