Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Neuropsychologia i design sensoryczny w biurze

Artykuł

Przykładowa aranżacja przestrzeni biurowej, fot. Balma
Ważnym trendem w aranżacji biur jest elastyczność i mobilność, fot. Balma
Dobrze zaprojektowana, przyjazna człowiekowi przestrzeń to takie samo narzędzie pracy jak komputer – podkreślają eksperci firmy Fabryka Mebli BALMA S.A.

O jakich zasadach ergonomii należy pamiętać, projektując przestrzeń biurową?

 

Projektując przestrzeń biura musimy pamiętać o zaprojektowaniu odpowiedniej wielkości i wysokości pomieszczenia. Chodzi tu nie tylko o funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni, ale o zapewnienie stosownej ilości światła naturalnego i sztucznego oraz jakość powietrza. Dobra wentylacja i akustyka to podstawa, nasz mózg korzysta ze zdrowego oddechu i nie rozprasza się hałasem. Stanowisko pracy musimy dopasować do pracownika – jego wymiarów, sposobu pracy i potrzeb. Tu sprawdzą się biurka z regulacją wysokości oraz krzesła obrotowe z podłokietnikami. Doskonałym wynalazkiem są krzesła, które „współpracują” z ciałem i zmuszają nas do przyjęcia zdrowej dla kręgosłupa pozycji siedzenia. Ustawienie monitora i klawiatury w odpowiedniej odległości odciąża ręce i wzrok.

Ilość miejsca do przechowywania dokumentów musimy dostosować do indywidualnych potrzeb. Niektórym pracownikom wystarczy szuflada pod blatem, innym kontener lub system łatwo dostępnych szaf. Trzeba trzymać się zasady, by wszystko było pod ręką, ale warto także mieć po co wstać. Wiele firm stosuje obecnie zasadę zachęcania pracowników do opuszczania na chwilę stanowiska pracy, czy spaceru po firmie. Zmiany pozycji ciała, np. praca przy komputerze na stojąco, czy przerwa w działaniu są konieczne, bo nasze ciała to nie maszyny. Nie zapominajmy także o potrzebach emocjonalnych. Zdjęcie osób, które kochamy, czy pocztówka z wakacji przypięte np. na ściance dzielącej biurka, uruchamiają pozytywne emocje potrzebne do działania tak samo jak światło i tlen.

 

Jakie rozwiązania zaproponowaliby Państwo firmie, w której panuje twórcza, kreatywna atmosfera, a jakie firmie, która skupia się bardziej na pracy indywidualnej, analitycznej?

 

Nie ma rozwiązań dobrych dla wszystkich, dlatego jedną z najważniejszych rzeczy przed zaprojektowaniem biura jest dokładne rozpoznanie sposobu pracy firmy i potrzeb jej pracowników. Jest to zadanie projektanta, ale musi mieć on również wsparcie ze strony firmy, czy, jak to się dzieje w przypadku Balmy, zespołu specjalistów, którzy dzielą się nie tylko wiedzą o produktach, ale także o trendach w projektowaniu czy ergonomii. Ważna jest wymiana informacji, rozmowy z pracownikami, obserwacja sposobu pracy. Kiedy już wiemy więcej, proponujemy rozwiązania.

W przypadku firm pracujących w kreatywnych zespołach ważna jest stymulująca przestrzeń, sprzyjająca współpracy. Tu sprawdzi się open space, ściany na których można pisać podczas burzy mózgów, ściany i meble mobilne, sofy, pufy, worki sako. Perfekcyjnie urządzone biuro nie sprzyja pracy kreatywnej. Kiedy spojrzymy na takie firmy jak Google, Yahoo czy Ideo widzimy wnętrza pełne kolorów, swobody i humoru, sprzyjające eksperymentom.

Do pracy analitycznej idealna jest natomiast przestrzeń, która jest bardziej neutralna i pozwala się skupić. Dominuje wyciszona i powściągliwa kolorystyka (biele, szarości, beże, brązy i zgaszone zielenie) oraz odizolowane miejsca pracy. Wygodne biurko i przestrzeń na dokumenty i książki są oczywiście standardem. Nie oznacza to jednak, że nie warto wprowadzić więcej swobody np. w stołówce, gdzie zespół może się spotkać i odpocząć. Tu może się pojawić mocniejszy kolor, grafika czy fototapeta na ścianie, odważniejsze w formie meble. Pamiętajmy, że kreatywnym można być w każdej pracy, a nasz mózg nie lubi się nudzić.

 

Czy odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej faktycznie zwiększa efektywność pracownika? W jaki sposób?

 

Siłą każdej firmy, jej podstawą i wizytówką są ludzie. Jednocześnie kierowanie nimi i motywowanie zespołu jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla każdego lidera, a koszty pensji są istotną częścią budżetu firmy. Na całym świecie specjaliści głowią się więc nad tym, jak zwiększyć efektywność.

Badania pokazują, że dla większości pracowników przestrzeń, w której pracują, jest ważna, a nawet kierują się oni wyglądem biura przy wyborze miejsca zatrudnienia. Dotyczy to szczególnie młodszego pokolenia.

Ważne jest nie tylko ergonomiczne krzesło, wygodne biurko, czy piękne kolory wokół, ale istotna jest atmosfera w pracy i relacje międzyludzkie. Zdrowy fizycznie i psychicznie pracownik nie korzysta ze zwolnień, jest mniej podatny na syndrom wypalenia zawodowego, bardziej się angażuje, jest otwarty na zmiany i twórczy. Badania z zakresu psychoneuroimmunologii potwierdzają, że stan psychiczny i nastawienie do życia to najważniejsze czynniki wpływające na stan zdrowia każdego z nas.

Dobrze zaprojektowana, przyjazna człowiekowi przestrzeń to takie samo narzędzie pracy jak komputer. Biuro tworzone z myślą o użytkownikach jest też sygnałem, że są oni ważną częścią firmy i warto w nich inwestować.

 


Na pytania odpowiadali eksperci firmy Fabryka Mebli BALMA S.A.

  • 1
  • 2

5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra