Giant

60 godzin w pracy?

Z badań CBOS wynika, że co czwarty pracownik w Polsce pracuje od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin. Czy Polacy popadają w pracoholizm?

Większość pracoholików nadmiernie zaangażowanie w wykonywanie służbowych obowiązków tłumaczy pasją – w badaniu CBOS aż 75 proc. Polaków zadeklarowało, że lubi swoją pracę. Nie dziwi przy tym fakt, że największe zadowolenie z pracy odczuwają osoby o najwyższych dochodach – prywatni przedsiębiorcy i pracownicy średniego szczebla. Pracujemy dużo więcej niż inne narody europejskie. Patrząc na kodeks pracy, powinniśmy spędzać w pracy najwyżej 40 godzin, ale często na naszych zawodowych zajęciach zależy nam dużo bardziej niż innym Europejczykom i jesteśmy w stanie wiele dla pracy poświęcić, łącznie z czasem, który należałby się nam czy rodzinie – komentuje Iwona Kowalewski, pedagog i specjalistka w zakresie nowoczesnych metod edukacji ze spółki SITA.

 

Zobacz także: Pracuj wolniej!

 

Niekiedy większe zaangażowanie w pracy jest zrozumiałe. Konieczność rozwiązania niecierpiącego zwłoki problemu czy realizacja ambitnego projektu, niezależnie od poświęconych na niego godzin przynosi satysfakcję, otwiera czy wręcz odmienia ścieżkę kariery zawodowej. Bywa jednak, że zbytnie zaangażowanie w pracy przeradza się w uzależnienie. Zdaniem Iwony Kowalewski, czas spędzany przez Polaków w firmach wskazuje, że rzeczywiście możemy mieć do czynienia z narastającym problemem pracoholizmu, a od niego blisko już do ranienia bliskich, zniszczenia zdrowia czy utraty chęci do życia. Warto zatem przypomnieć sobie powiedzenie, że w ciągu dnia należy osiem godzin przeznaczyć na sen, osiem na pracę i osiem na odpoczynek. Pasjonatów od pracoholików odróżnia fakt, że rozumieją znaczenie odpoczynku i regeneracji – uważa Iwona Kowalewski. – Jeżeli dzień pracy zaczniemy kilkunastoma minutami odprężenia, podczas których nabierzemy dystansu i perspektywy do codziennych zadań, i podobnie go zakończymy, będzie to skutkować lepszą pamięcią, koncentracją i pomysłami, zarówno dotyczącymi życia zawodowego, jak i osobistego.

 

Pracoholizm najprościej zdefiniować jako zaburzenie równowagi między pracą a innymi sferami życia, a tym samym – jak w przypadku innych uzależnień – utratę kontroli nad własnym życiem. Związany jest z ciągłym myśleniem o pracy, nieumiejętnością korzystania z czasu wolnego, odczuwaniem dyskomfortu spowodowanego chwilą spoczynku. Najpopularniejsze objawy pracoholizmu to codzienne zostawanie po godzinach i zabieranie pracy do domu, prowadzenie rozmów wyłącznie na tematy zawodowe, zaniedbywanie rodziny i przyjaciół, brak czasu na rozrywkę i dotychczasowe hobby, a także ogromne wyrzuty sumienia, spowodowane popełnieniem choćby najmniejszego błędu. Wśród symptomów pracoholizmu nie można pominąć także objawów fizjologicznych, m.in. nieustającego zmęczenia, bólu głowy, wrzodów żołądka, nudności, bólu w klatce piersiowej, a także problemów ze snem i koncentracją.

 

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz