Giant

Święta w mieście, cz. II

|
Świąteczny Gorzów Wielkopolski, fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
Świąteczna Łódź
Część druga artykułu, w którym prezentujemy polskie, świąteczne miasta i odpowiadamy na pytanie, ile te piękne iluminacje kosztowały?

Łódź

 

W Łodzi część ozdób jest własnością miasta, a część została w tym roku wydzierżawiona. Wśród nowych dekoracji znalazła się m.in. 21-metrowa choinka, ubrana w co najmniej 1000 bombek w kolorach logo miasta, co najmniej 15 000 lampek dekoracyjnych led, a także kilkadziesiąt dekoracji świetlnych w kształcie kul.

 

Całościowy koszt obsługi dekoracji świątecznych w tym roku - montaż, demontaż, konserwacja, naprawy, transport, ubezpieczenie itp. wyniósł ok. 470 000 zł, podczas gdy w zeszłym sezonie kwota ta była o ponad 170 000 zł niższa.

 

Gdańsk

 

Dostawa, rozbudowa, remont, uruchomienie, montaż i demontaż, a także utrzymanie i przechowanie elementów gdańskiej iluminacji świątecznej w tym roku kosztuje miasto 421 635,27 zł.

 

W ubiegłym roku te wszystkie usługi kosztowały Gdańsk ok. 260 000 złotych, ale już rok wcześniej ok. 290 000. Koszt zależy od zaplanowanych zakupów nowych elementów iluminacji oraz ilości tych, które muszą zostać wymienione na nowe z powodu zużycia - czytamy w oficjalnym komunikacie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

 

Zakopane

 

Najpopularniejsze podtatrzańskie miasto na zmodernizowanie, zamontowanie i utrzymanie ozdób świątecznych przeznaczyło w tym roku ponad 136 000 zł.
 
 
W roku 2013 Zakopane wydało na świąteczne ozdoby ponad 142 000 złotych. W ramach tej sumy zmodernizowano stare i dokupiono nowe ozdoby, w tym 12 aniołów. Powieszenie, demontaż i przechowywanie kosztowało łącznie ponad 203 000 zł. W tym roku w Zakopanem zawisną te same ozdoby, co w zeszłym roku. Zostanie zmodernizowana jedynie dekoracja świąteczna w rejonie Krupówek. Renowacja i remont dekoracji kosztowały ponad 58 000 złotych. W tym roku koszt założenia i utrzymania ozdób to 78 305 złotych - informuje Agata Pacelt z Urzędu Miasta Zakopane.

 

Kielce

 

Koszty dekoracji świątecznej w Kielcach, podobnie jak w zeszłym roku, wyniosły ok. 90 000 zł. Na kwotę tę składa się zawieszenie ozdób, nadzór nad działaniem, a także konserwacja i zdjęcie dekoracji. Wszystkie ozdoby są własnością miasta, nie dzierżawimy ich. W tym roku dokupimy tylko 2 elementy (Anioły), ich koszt – ok. 9000 zł - wyjaśnia Anna Ciulęba, Rzecznik Prasowy Prezydenta Kielc.

 

Toruń

 

Budżet na iluminacje świąteczną Torunia, podobnie jak w zeszłym roku oscyluje wokół 80 000 zł.

 

Gorzów Wielkopolski

 

Budżet Gorzowa Wielkopolskiego na dekoracje świąteczne wyniósł w tym roku 74 415 zł i był o ponad 5000 zł niższy niż w roku 2013.

 

Kwota na obecny okres świąteczny została określona na podstawie wyboru najniższej spośród trzech przedstawionych ofert - zdradza Anna Zaleska, Dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz