Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

EKO Pionierski program recyklingu sufitów

Artykuł

fot. Armstrong
fot. Armstrong
Dzięki rozwojowi idei zrównoważonego budownictwa, producenci materiałów budowlanych wprowadzają coraz bardziej zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong poszła o krok dalej – jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych.

W nowoczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się standardem – dają możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki, a także pozwalają ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Gwarantują estetykę i funkcjonalność, a teraz mogą być też wspierać ochronę środowiska.

 

Nowatorskim na skalę światową jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania zapoczątkowane w 1999 r. początkowo były realizowany głównie w USA, następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dziś powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które  nie trafiły na składowiska odpadów – zwraca uwagę Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

 

Z możliwości bezpłatnego przekazania starych płyt do recyklingu coraz chętniej korzystają także deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. Obecnie wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację, a dzięki programowi Armstrong, niepotrzebne materiały nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna – dba o poszanowanie środowiska i ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

 

Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty – niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia – wyjaśnia Maciej Kiepal.

 

Przykładem zagranicznych projektów Armstrong, w których wykorzystano recykling starego sufitu jest renowacja biur firmy Trilium Land w Londynie. W siedzibie spółki powierzchnia sufitu wynosiła 2300 mkw., co do powtórnego przetworzenia dało 9 ton starych płyt sufitowych. Zostały one odebrane z obiektu bezpłatnie i przewiezione z powrotem do zakładu produkcyjnego w celu powtórnego ich wykorzystania.

 

W Polsce takie rozwiązanie Armstrong po raz pierwszy wprowadził w 2015 roku w biurach, znajdujących się w Warszawskim Centrum Finansowym. Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, przeprowadzona we współpracy z pierwszym wykonawcą, który się na to zdecydował - firmą Neo-Świat - wyjaśnia Maciej Kiepal. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

 

Zainteresowanie recyklingiem w Polsce jest bardzo duże, stąd można przypuszczać, że program firmy Armstrong będzie się nadal rozwijał. W kolejnym etapie planujemy także recykling odpadów pozostałych po docięciu w trakcie montażu nowych płyt sufitowych -  zapowiada Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

 

Firma Armstrong Building Products jest jednym z największych producentów sufitów podwieszanych na świecie. Firma powstała w 1860 roku w USA. Obecnie zatrudnia ponad 8800 osób na całym świecie, pracujących w ponad 40 zakładów produkcyjnych. Jej oferta obejmuje systemy sufitów akustycznych wykonywanych z płyt mineralnych, metalowych oraz drewnianych wraz z nowoczesnymi elementami zawieszenia. Produkty firmy Armstrong powstają zgodnie z ogólnoświatową ideą zrównoważonego wytwarzania Cradle to Cradle, czyli produkcji w formie „od kołyski z powrotem do kołyski”, dzięki czemu wykorzystywane są w budynkach certyfikowanych w systemach LEED, BREEAM czy DGNB.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz