PGE Narodowy

EKO Pionierski program recyklingu sufitów

Artykuł

fot. Armstrong
fot. Armstrong
Dzięki rozwojowi idei zrównoważonego budownictwa, producenci materiałów budowlanych wprowadzają coraz bardziej zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Firma Armstrong poszła o krok dalej – jako pierwsza wprowadziła recykling płyt sufitowych.

W nowoczesnym budownictwie sufity podwieszane stały się standardem – dają możliwość kształtowania przyjaznej dla użytkowników akustyki, a także pozwalają ukryć biegnące pod stropem instalacje techniczne. Gwarantują estetykę i funkcjonalność, a teraz mogą być też wspierać ochronę środowiska.

 

Nowatorskim na skalę światową jest program recyklingu płyt sufitowych, który jako pierwszy wprowadził Armstrong. Działania zapoczątkowane w 1999 r. początkowo były realizowany głównie w USA, następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dziś powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln mkw. płyt. To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które  nie trafiły na składowiska odpadów – zwraca uwagę Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

 

Z możliwości bezpłatnego przekazania starych płyt do recyklingu coraz chętniej korzystają także deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. Obecnie wiele biur, hoteli i centrów handlowych przechodzi modernizację, a dzięki programowi Armstrong, niepotrzebne materiały nie trafią na wysypisko, ale będą powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. Dla inwestora korzyść z takiej współpracy jest podwójna – dba o poszanowanie środowiska i ogranicza też koszty, które musiałby ponieść w związku z wywiezieniem starych płyt na składowisko.

 

Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty – niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia – wyjaśnia Maciej Kiepal.

 

Przykładem zagranicznych projektów Armstrong, w których wykorzystano recykling starego sufitu jest renowacja biur firmy Trilium Land w Londynie. W siedzibie spółki powierzchnia sufitu wynosiła 2300 mkw., co do powtórnego przetworzenia dało 9 ton starych płyt sufitowych. Zostały one odebrane z obiektu bezpłatnie i przewiezione z powrotem do zakładu produkcyjnego w celu powtórnego ich wykorzystania.

 

W Polsce takie rozwiązanie Armstrong po raz pierwszy wprowadził w 2015 roku w biurach, znajdujących się w Warszawskim Centrum Finansowym. Była to pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju, przeprowadzona we współpracy z pierwszym wykonawcą, który się na to zdecydował - firmą Neo-Świat - wyjaśnia Maciej Kiepal. Dwa pozostałe projekty recyklingu w Polsce objęły biura w warszawskim budynku International Business Center oraz biurowiec firmy Intel w Gdańsku.

 

Zainteresowanie recyklingiem w Polsce jest bardzo duże, stąd można przypuszczać, że program firmy Armstrong będzie się nadal rozwijał. W kolejnym etapie planujemy także recykling odpadów pozostałych po docięciu w trakcie montażu nowych płyt sufitowych -  zapowiada Anna Baczkowska, architekt i kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży firmy Armstrong.

 

Firma Armstrong Building Products jest jednym z największych producentów sufitów podwieszanych na świecie. Firma powstała w 1860 roku w USA. Obecnie zatrudnia ponad 8800 osób na całym świecie, pracujących w ponad 40 zakładów produkcyjnych. Jej oferta obejmuje systemy sufitów akustycznych wykonywanych z płyt mineralnych, metalowych oraz drewnianych wraz z nowoczesnymi elementami zawieszenia. Produkty firmy Armstrong powstają zgodnie z ogólnoświatową ideą zrównoważonego wytwarzania Cradle to Cradle, czyli produkcji w formie „od kołyski z powrotem do kołyski”, dzięki czemu wykorzystywane są w budynkach certyfikowanych w systemach LEED, BREEAM czy DGNB.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz