Giant

Iluzja w małym biurze

Artykuł

|
fot. Interbiuro
fot. Interbiuro
Fototapeta. Niegdyś symbol kiczu, dziś jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Dlaczego warto udekorować nią małe, a czasem zbyt duże biuro?

Stworzenie przyjaznej atmosfery w biurze pomaga integrować zespół, wzmacnia kreatywność i efektywność pracy. Sprzymierzeńcami w osiągnięciu tego celu okazują się fototapety, które – odpowiednio dobrane – nie tylko, podkreślają charakter firmy, ale również optycznie powiększają lub zmniejszają przestrzeń. Ich różnorodność i funkcjonalność cenią sobie zarówno właściciele firm, jak i pracownicy. Niejednokrotnie niestandardowe fototapety wprowadzają również w zachwyt gości odwiedzających firmy.

 

Podczas początkowej fazy aranżacji przestrzeni biurowych, gdy powstają pierwsze zarysy biura, podziały ścianami gips-kartonowymi i szklanymi, rysuje się układ komunikacji, podział na przestrzenie pracownicze, socjalne, sale konferencyjne. Już na tym etapie projektant w sposób intuicyjny dostrzega przestrzenie warte zaakcentowania, podkreślenia funkcji, jaką będą spełniać oraz uatrakcyjnienia ich – zdradza Magdalena Sąsiadek, architekt w firmie Interbiuro. – Fototapety stają się naturalnym sprzymierzeńcem projektanta, są efektownym rozwiązaniem, stosunkowo niedrogim i łatwym w realizacji – dodaje.

 

Liczy się iluzja

 

Dobrze dobrane i umiejętnie wkomponowane we wnętrze fototapety mogą optycznie je powiększyć. W tym celu należy jednak pamiętać o zachowaniu perspektywy linearnej, niekiedy zwanej też geometryczną. Ściana pokryta fototapetą nie kończy się wraz z jej materialną powierzchnią. Rzeczywistość przedstawiona na płaskiej powierzchni sprawia wrażenie głębi i przestrzeni trójwymiarowej. Elementy obrazu im dalej znajdują się od oka widza, tym wydają się mniejsze, niczym oglądany z brzegu morza, odpływający statek – wyjaśnia Joanna Rogowska, Business Development Manager w firmie PIXERS.

 

 

Przykładowe fototapety z kolekcji PIXERS, w których wykorzystano efekt perfektywy linearnej

 

Wybierając odpowiednią fototapetę, należy zwrócić uwagę na jej kolorystykę, pamiętając o prostej zasadzie – jasny powiększa, ciemny zmniejsza. Dobrze wiemy, że kolor wyzwala emocje, ale również generuje optyczne iluzje. Jeśli obok siebie umieścicie dwa kwadraty równej wielkości, jeden czarny, a drugi biały, to ten czarny będzie wydawał się mniejszy od białego. Te właściwości kolorów jasnych i ciemnych powinniśmy stosować w naszych wnętrzach – zwraca uwagę Joanna Rogowska. W małych wnętrzach lepiej sprawdzą się zatem barwy pastelowe, zaś w dużych, otwartych  przestrzeniach – nasycone. Ich zestawienie pozwoli część ściany zaakcentować, a inną uczynić dla oka niewidoczną.

 

Przykładowa fototapeta z kolekcji PIXERS, która rozświetli i optycznie powiękrzy wnętrze biurowe

 

Fototapetami warto dekorować również duże i puste ściany. Grafiki pozwalają wówczas na zbudowanie optycznej przegrody dla wzorku, otwierają nową przestrzeń, a skupiając uwagę na jednym punkcie, podnoszą atrakcyjność ogromnych przestrzeni open space. Zazwyczaj optyczne zmniejszenie przestrzeni przydaje się w wąskich i długich pomieszczeniach. Można wtedy eksperymentować z ciemnymi ścianami – wskazuje ekspertka PIXERS.

 

Kolorowy zawrót głowy

 

W wypadku biznesowych wnętrz, architekci często doradzają panoramy współczesnych, wysoko rozwiniętych metropolii (np. widok na Manhattan), a także grafiki z długimi mostami, autostradami, środkami lokomocji, wytworami współczesnej techniki czy biznesowymi diagramami.

 

Przykładowa fototapeta z kolekcji PIXERS

 

W biurach urządzonych w cieplejszym stylu warto wykorzystać fototapety przedstawiające wąskie uliczki, morskie krajobrazy lub kanały rodem z Wenecji. Z psychologicznego punktu widzenia dobrym rozwiązaniem okażą się fototapety w zielonej tonacji z motywami roślinnymi, np. widokiem lasu. Zastosowanie motywów natury w przestrzeniach biurowych daje odetchnąć podczas przerwy na lunch w aneksach kuchennych, pomieszczeniach socjalnych lub niezwykle modnych i coraz częściej tworzonych przestrzeniach chillout – dodaje Magdalena Sąsiadek.

 

Alternatywą dla krajobrazów miejskich i motywów roślinnych są wzory geometryczne, zazwyczaj wybierane do wnętrz oryginalnych i nowoczesnych. Przykładem mogą być paski. Te zorientowane wertykalnie optycznie podwyższą wnętrze, a horyzontalne sprawią, że wąskie pomieszczenie (np. długi, firmowy korytarz lub klatka schodowa) będzie wydawało się szersze. Estetyczne paski można namalować farbą, nakleić kolorową taśmą lub uzyskać przy pomocy fototapety.

 

Przykładowa fototapeta z kolekcji PIXERS – pionowe paski optycznie podwyższą wnętrze

 

Przykładowa fototapeta z kolekcji PIXERS – poziome paski optycznie poszerzą wnętrze

 

Przy wyborze fototapety do wnętrza biurowego należy pamiętać, że na przełomie kilkunastu lat pracować będzie w nim wiele osób o różnych upodobaniach estetycznych.  Nagromadzenie intensywnych kolorów i krzykliwych wzorów może pracowników rozpraszać, nadmiernie przykuwać uwagę, a także szybko się znudzić, stąd, niezależnie od obowiązujących trendów, w biurze powinny raczej dominować stonowane, delikatne i pastelowe barwy. Na ich tle warto jednak dodać odważniejsze, pobudzające i rozweselające akcenty. Kolory, takie jak czerwień czy pomarańcz w nowoczesny sposób urozmaicą i ocieplą klasyczne, wyważone biuro.

 

Poniżej prezentujemy wybór ciekawych i inspirujących zastosowań fototapet we wnętrzach biurowych, realizowanych przez firmę Interbiuro. O uzyskanym dzięki nim efekcie opowiada architekt Magdalena Sąsiadek:

 

Wbrew pozorom w projekcie wykorzystano fototapetę przedstawiającą nie abstrakcję, lecz obraz pól z lotu ptaka. Dekoracja stanowi tło dla tablicy najemców w głównej recepcji budynku biurowego, ożywia oraz intryguje, podkreślając czysty w formie projekt.

 

 

Prosta, wręcz minimalistyczna sala ożywa dzięki niewielkiemu zabiegowi – zaakcentowaniu jednej ze ścian monochromatycznymi tapetami o tematyce ściśle związanej z profilem firmy, dla której zrealizowano tę przestrzeń.

 

 

Przestronne wnętrze idące w stronę minimalizmu w formie oraz w kolorze przełamują przeskalowane zdjęcia źdźbeł trawy, wprowadzając do wnętrz kolor oraz przyjemny w odbiorze akcent, na którym możemy skupić uwagę, aby wzrok mógł odpocząć od monotonnej pracy biurowej.

 

 

Aneksy kuchenne w biurach, zazwyczaj ciemne i bez dostępu światła dziennego, stanowią idealną przestrzeń do zabaw z fototapetą.

 

 

Nawet w firmach o profilu konserwatywnym, w których nie ma miejsca na szaleństwa z barwą i formą, można zaakcentować na powierzchni open space ścianę motywem nienarzucającym się, a mimo to ożywiającym wnętrze.

 

 

Zastosowanie na fototapecie widoków z rożnych stron świata pozwoli pracownikom choć na chwilę oderwać się od biurowej rzeczywistości.

 

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Lidka :
Super rozwiązanie żeby oderwać wzrok i popatrzeć na coś przyjemnego podczas pracy .Też chce taką grafike u siebie ! :)
29 czerwca 2015 10:55