Giant

EKO Certyfikaty BREEAM, LEED – ekologia czy marketing?

Budownictwo zielone zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wciąż jednak wiele aspektów certyfikacji budzi wątpliwości.

Zielone horyzonty

Budownictwo zrównoważone, zwane także zielonym, zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Jeszcze przed kilku laty było uznawane za ekstrawagancję. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat liczba inwestycji realizujących zasady zrównoważonego rozwoju radykalnie wzrosła. Wynika to zarówno z napływających do naszego kraju tendencji globalnych, jak i regulacji prawnych które wymuszają poszanowanie środowiska naturalnego i oszczędność energii.

Wraz z zielonym budownictwem większego znaczenia na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nabierają także certyfikaty, poświadczające zgodność realizowanych inwestycji z przyjętymi standardami. Nie służą one tylko zwiększaniu prestiżu budynków biurowych. Coraz więcej międzynarodowych korporacji w poszukiwaniu powierzchni biurowych bierze pod uwagę certyfikaty zielonego budownictwa.

Znaczące certyfikaty

Czym jednak jest budownictwo zrównoważone? Kto ustala jego standardy? Co oznaczają skróty BREEAM, LEED i DGNB? Jakie kryteria musi spełniać budynek, aby uzyskać certyfikat? Kiedy trzeba zacząć o tym myśleć? I przede wszystkim – czy to wszystko się opłaca?

Systemy certyfikacji stają się stałym elementem rynku nieruchomości – wynika z vademecum „Zielone budynki w Polsce”, przygotowanego przez zespół portalu e-biurowce.pl. Certyfikaty nie służą tylko ocenie obiektów, ale przede wszystkim mają promować budownictwo zrównoważone oraz integralne rozwiązania w procesie inwestycyjnym. Na ten moment na polskim rynku praktykowane są dwa systemy certyfikacji dla budynków komercyjnych LEED oraz BREEAM.

Amerykański LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), opierający się na normach budowlanych obowiązujących w Stanach Zjednoczonych, jest aktualnie w naszym kraju najbardziej rozpowszechniony. Wynika to z jego globalnej pozycji oraz uznawania go przez amerykańskie korporacje za standard, wpływający na wybór powierzchni biurowych. Znaczącą pozycję zajmuje także brytyjski certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), bardziej elastyczny w dostosowywaniu się do lokalnych uwarunkowań środowiskowych i prawnych, choć mniej popularny w skali globalnej.

Eksperci rynku budownictwa zrównoważonego prognozują również, że w niedalekiej przyszłości do Polski wkroczy niemiecki system DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen). Jego twórcy stawiają sobie za cel skonstruowanie od podstaw kryteriów oceny, pozwalających na porównywanie obiektów na całym świecie.

Istotnym aspektem w powstawaniu zielonego budynku od fazy projektu, przez budowę, aż po wykończenie, jest udział akredytowanych doradców. Do zadań doradcy należy nie tylko kontrolowanie przebiegu budowy czy dopełnianie wymogów formalnych, ale przede wszystkim doradzanie w zakresie podejmowanych decyzji i stosowanych rozwiązań, aby spełniały one kryteria oceny. Licencjonowany doradca może także ułatwić wybór tych kryteriów, które dany budynek ma w założeniu spełniać, oraz tych, które, z różnych powodów, zostaną pominięte – czytamy w vademecum „Zielone budynki w Polsce”.

Zmiana myślenia

Bardzo ważnym zagadnieniem dla inwestorów są kwestie dotyczace finansowania zielonych obiektów. Zasady zrównoważonego rozwoju zakładają zmianę w sposobie myślenia o rachunku ekonomicznym tego typu inwestycji, który ma obejmować już nie same koszty budowy, ale cały cykl życia budynku. Taka zmiana optyki pozwala dostrzec realne – finansowe – korzyści zielonego budownictwa. Dzięki zintegrowanym rozwiązaniom nie tylko najemcy, ale także właściciele biurowca mogą uzyskać znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji.

Konkretne opłaty uzależnione są m.in. od wielkości budynku czy członkostwa w organizacjach przyznających oceny. Dodatkowe koszty wiążą się z profesjonalnym doradztwem, które w praktyce okazuje się niezbędne do uzyskania satysfakcjonującej oceny – podsumowują temat redaktorzy portalu www.e-biurowce.pl w vademecum „Zielone budynki w Polsce”.

Pełna treść vademecum dostepna na stronie www.e-biurowce.pl/e-book


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz