Proton Office

Wpływ biurowca na jakość pracy

|
Decyzja o wynajmie powierzchni biurowej jest poprzedzona długą i drobiazgową analizą.

W cyklu artykułów Biurowiec perfekcyjny: oczekiwania i możliwości cz. 1 przedstawiamy, w jaki sposób oczekiwania najemców spotykają się z możliwościami deweloperów w obrębie rynku powierzchni biurowych.

Decyzja o wynajmnie powierzchni biurowej jest poprzedzona długą i drobiazgową analizą wielu czynników, które mogę decydować o funkcjonowaniu firmy w danej lokalizacji. Oprócz czynników ekonomicznych i demograficznych, o zasięgu zarówno krajowym, jak i miejskim, takich jak poziom inflacji, wysokość podatków, zaplecze kadrowe czy infrastruktura komunikacyjna, na wybór konkretnego biurowca wpływa przede wszystkim jego standard. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście lokalizacja i cena, choć zwykle ustępują one przed jakością zastosowanych w budynku rozwiązań.
 
Wymagania najemców stają się w tym zakresie coraz wyższe, choć wcale nie zbieżne. Wymusza to na deweloperach poszukiwanie – już na etapie projektu – sposobów zaspokojenia tych zróżnicowanych potrzeb. Wśród cech, którymi powinien charakteryzować się biurowiec klasy A, wymienia się zwykle wysoki standard wykończenia wnętrz, odpowiednią wysokość pomieszczeń czy właściwą liczbę miejsc parkingowych. Warto bliżej przyjrzeć się tym właściwościom nowoczesnych budynków biurowych, które decydują o ich atrakcyjności.
 
Karta przetargowa
 
Spełnienie wysokich standardów w budynkach biurowych jest szczególnie ważne na rynku krakowskim, stosunkowo niewielkim w porównaniu z dziesięciokrotnie większym rynkiem warszawskim. Inwestycje w stolicy Małopolski mogą być konkurencyjne tylko wtedy, gdy będą w stanie zaproponować najemcom najwyższą jakość oferowanych powierzchni. Kraków przyciąga bardzo dużo nowych firm z sektora BPO, SSC, IT i R&D, które nie muszą lokować się w stolicy, natomiast potrzebują odpowiednio wykwalifikowanego personelu i dobrej jakości życia – komentuje Maciej Gołębiewski. Wysokie standardy biurowców w połączeniu z komfortem i zaletami miasta stanowią najważniejszą kartę przetargową Krakowa w konkurowaniu o wymagających klientów korporacyjnych.
 
Niezawodne zasilanie
 
Kwestią bezspornie podstawową jest zapewnienie niezawodnej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej. Na tę pierwszą szczególną uwagę zwracają przede wszystkim firmy wywodzące się z Azji, gdzie problemy z dostawami energii są znacznie bardziej dokuczliwe, niż ma to miejsce w Polsce. Obok bezawaryjności okablowania istotne jest zapewnienie zapasowych systemów zasilania na wypadek awarii sieci. Najbardziej wymagający klienci domagają się zagwarantowania nawet 72 godzin ciągłego zasilania awaryjnego. Stosuje się w tym celu agregaty prądotwórcze, zasilanie najczęściej spalinowo. Różnią się one w zależności od pojemności oraz wydajności. Największe spośród stosowanych mieszczą nawet 1000 litrów paliwa i mogą być uzupełniane na bieżąco.
 
Zdrowy budynek
 
Dla lokujących się w Krakowie firm z sektora BPO i SSC, zatrudniających wielu pracowników, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej atmosfery pracy. Obecnie standardy powierzchni biurowych idą w kierunku podnoszenia efektywności i komfortu pracy poprzez zwiększanie wydajności systemów ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, a także zapewnianie jak najlepszego dostępu naturalnego światła – mówi Maciej Gołębiewski, dyrektor ds. najmu w Avestus Real Estate. Na współczesne tendencje wpływa przede wszystkim rozpoznany w latach 70. ubiegłego wieku tzw. syndrom chorego budynku. Amerykańscy lekarze zauważyli wówczas, że warunki panujące w biurze mogą wpływać na powstawanie i rozwój dolegliwości chorobowych. Dla pracownika oznacza to pogorszenie stanu zdrowia, a dla pracodawcy – straty finansowe, spowodowane urlopami zdrowotnymi, rotacją kadry oraz spadkiem efektywności pracy.
 
Uwaga najemców oraz deweloperów skierowała się w kierunku rozwiązań korzystnych dla osób, które znaczną część swojego życia spędzają w przestrzeniach biurowych. Kluczową rolę odgrywa w tym wypadku regulacja temperatury i wilgotności powietrza. Nowoczesne filtry powietrza pozwalają na oczyszczanie powietrza nie tylko z rozmaitych alergenów, bakterii czy grzybów, ale również na usuwanie nieprzyjemnych zapachów i oparów. W regulacji wilgotności powietrza, która dla optymalnej pracy powinna wynosić 50-60 proc., wykorzystuje się nawilżacze, współpracujące z instalacjami klimatyzacyjnymi. Pozwalają one nie tylko na zwiększenie wilgotności, ale – w przypadku zaistnienia takiej potrzeby – także na jej zmniejszenie. Właściwa wentylacja oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powodują, że przebywanie w biurowej atmosferze nie musi być trudne i męczące.
 

W kolejnym artykule z cyklu Perfekcyjny biurowiec: oczekiwania i możliwości opiszemy znaczenie elementów konstrukcyjnych w nowoczesnym budynku biurowym.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz