Hexagon logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoCOTEX Office Centre logoLC Corp S.A. logoSawig Invest Group logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArchicom logoGhelamco Poland logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoGTV Lighting logoEcophon Saint-Gobain logoAluprof S.A. logoAgrobex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoEcho Investment logoLobos Nieruchomości logoOmnitech Sp. z o.o. logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoPartner Capital Group logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoNowy Styl Group logoOlivia Business Centre logoCity Space logoPRO-INVEST S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoALLCON INVESTMENT logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoBusiness House logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoSchüco International Polska logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoBREMA Sp. z.o.o. logoCHB14 logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoDorbud S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKart Sp. z o.o. logoTorus logoKwiaty dla biura logoPorto Office B Sp. z o.o. logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoFYI Commercial Consulting logoHAVRE Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Czas na mobilność

Aranżacje

|
Przykład mobilnych mebli biurowych, fot. MDD
Przykład mobilnych mebli biurowych, fot. MDD
Przestrzeń biurowa przechodzi w ostatnim czasie prawdziwą ewolucję. Jedną z zachodzących zmian jest wkraczająca do biur mobilność, która może być rozumiana na wiele sposobów.
Mobilność w biurze jest kojarzona głównie z urządzeniami mobilnymi – laptopami, smartfonami lub tabletami – a także możliwością wyboru miejsca pracy przez pracownika, m.in. w ulubionej kawiarence czy w domowym zaciszu. Trend mobilności dotyczy również aranżacji samej przestrzeni biurowej. Co to oznacza w praktyce?
 
 
Obecnie podczas projektowania powierzchni biurowych dużą uwagę zwraca się na kwestie związane m.in. z potrzebami pracownika, w szczególności z jego komfortem psychicznym i fizycznym. W efekcie coraz częściej biura są tworzone według popularnej ostatnio koncepcji aktywnego środowiska pracy (active-based working), która opiera się na założeniu, iż przestrzeń biurowa jest podzielona na różne strefy, np. pracy cichej, przeznaczone do formalnych i nieformalnych spotkań czy odpoczynku (strefy chilloutu). Tak elastycznie zaprojektowana powierzchnia pozwala pracownikom na wybór stanowiska pracy odpowiedniego do realizacji konkretnego zadania. Przykładowo pomieszczenia do nieformalnych spotkań są dobrym rozwiązaniem w przypadku „burzy mózgów” nad jakimś problemem, z kolei strefa pracy cichej umożliwia wykonanie zadań wymagających koncentracji i uwagi, a pomieszczenia przeznaczone do relaksu pomagają na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Podział biura na różne strefy ma więc pozytywny wpływ na komfort pracownika, a co za tym idzie jego wydajność.
 

Mobilność w meblach

Stworzenie biura zgodnego z koncepcją aktywnego środowiska pracy ułatwia bogata oferta firm meblowych posiadających w swoim portfolio szeroki wybór mebli mobilnych. Wśród oferowanych modeli znajdują się m.in. te wyposażone w kółka, które można bezproblemowo przemieszczać z miejsca na miejsce, a także meble z możliwością rozkładania, łączenia. W przypadku biura zaprojektowanego zgodnie z koncepcją aktywnego środowiska pracy, w szczególności sprawdzą się meble z kółkami oraz składane. Przykładowo firma MDD – działająca na rynku meblowym – posiada w swojej ofercie stoły ze składanym blatem z kółkami, a także sztaplowane krzesła konferencyjne, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane zarówno w salach służących do formalnych i nieformalnych spotkań, jak i do stanowisk pracowniczych w strefach pracy cichej. Dodatkowo tego typu meble można w razie potrzeby z łatwością przenieść do innego pomieszczenia, np. w przypadku organizacji ważnego spotkania z dużą liczbą uczestników czy zwykłego szkolenia dla pracowników. Rozwiązania te świetnie sprawdzają się także w hot deskingu, czyli systemie pracy, w którym pracownicy nie mają swoich stałych stanowisk w biurze, ponieważ większość czasu spędzają poza siedzibą firmy, np. na służbowych wyjazdach. Tymczasowe miejsca pracy dla takich osób pozwalają m.in. na obniżenie kosztów eksploatacyjnych powierzchni biurowej.
 
 
Do aranżacji powierzchni według koncepcji aktywnego środowiska pracy warto zastosować również mobilne ścianki działowe, które pomogą na przestrzeni typu open-space wyodrębnić strefy przeznaczone do różnych zadań. Redukują one także częściowo hałas będący zmorą otwartych powierzchni biurowych.  
 
 
Obok mobilnych stołów i krzeseł, wśród rozwiązań oferowanych przez firmy meblowe można znaleźć także m.in. biurka z możliwością regulowania wysokości lub kąta nachylenia. Zachęcają one pracownika do zmiany pozycji np. z siedzącej na stojącą, a także pozwalają na dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb. 
 
 
Powyższe mobilne meble biurowe to jeden z wielu produktów tego typu dostępnych na rynku. Przy wyborze wyposażenia do biura warto zdecydować się na takie rozwiązania, nie tylko ze względu na ich wielofunkcyjność, ale także komfort pracowników. Mobilne biura to trend, który podbija świat projektantów powierzchni biurowych, a mobilne meble są nieodłącznym elementem tej zmiany. 
 
Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz
My Hive - gif 13 luty - 13 kwietnia
mantra