Art-Deweloper Sp. z o.o. logoWOMAK HOLDING logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoCOTEX Office Centre logoGrupa kapitałowa DL Invest Group logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoEURO STYL Sp. z o.o. Sp. K. logoCHB14 logoKarimpol Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoEcho Investment logoPRO-INVEST S.A. logoTętnowski Development Sp. z o.o. logoCity Space logoBREMA Sp. z.o.o. logoSchüco International Polska logoAluprof S.A. logoNowy Styl Group logoALLCON INVESTMENT logoPlac Zamkowy – Business with Heritage/ Senatorska Investment Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLobos Nieruchomości logoKart Sp. z o.o. logoTriGranit Corporation logoPartner Capital Group logoOmnitech Sp. z o.o. logoDoradztwo i Zarządzanie Sp. z o.o. logoArchicom logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoDorbud S.A. logoTorus logoFYI Commercial Consulting logoSawig Invest Group logoKwiaty dla biura logoINTERBIURO logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoHAVRE Sp. z o.o. logoEcophon Saint-Gobain logoHexagon logoUNIMOR Development S.A. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoBusiness House logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Czas na mobilność

Aranżacje

|
Przykład mobilnych mebli biurowych, fot. MDD
Przykład mobilnych mebli biurowych, fot. MDD
Przestrzeń biurowa przechodzi w ostatnim czasie prawdziwą ewolucję. Jedną z zachodzących zmian jest wkraczająca do biur mobilność, która może być rozumiana na wiele sposobów.
Mobilność w biurze jest kojarzona głównie z urządzeniami mobilnymi – laptopami, smartfonami lub tabletami – a także możliwością wyboru miejsca pracy przez pracownika, m.in. w ulubionej kawiarence czy w domowym zaciszu. Trend mobilności dotyczy również aranżacji samej przestrzeni biurowej. Co to oznacza w praktyce?
 
 
Obecnie podczas projektowania powierzchni biurowych dużą uwagę zwraca się na kwestie związane m.in. z potrzebami pracownika, w szczególności z jego komfortem psychicznym i fizycznym. W efekcie coraz częściej biura są tworzone według popularnej ostatnio koncepcji aktywnego środowiska pracy (active-based working), która opiera się na założeniu, iż przestrzeń biurowa jest podzielona na różne strefy, np. pracy cichej, przeznaczone do formalnych i nieformalnych spotkań czy odpoczynku (strefy chilloutu). Tak elastycznie zaprojektowana powierzchnia pozwala pracownikom na wybór stanowiska pracy odpowiedniego do realizacji konkretnego zadania. Przykładowo pomieszczenia do nieformalnych spotkań są dobrym rozwiązaniem w przypadku „burzy mózgów” nad jakimś problemem, z kolei strefa pracy cichej umożliwia wykonanie zadań wymagających koncentracji i uwagi, a pomieszczenia przeznaczone do relaksu pomagają na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Podział biura na różne strefy ma więc pozytywny wpływ na komfort pracownika, a co za tym idzie jego wydajność.
 

Mobilność w meblach

Stworzenie biura zgodnego z koncepcją aktywnego środowiska pracy ułatwia bogata oferta firm meblowych posiadających w swoim portfolio szeroki wybór mebli mobilnych. Wśród oferowanych modeli znajdują się m.in. te wyposażone w kółka, które można bezproblemowo przemieszczać z miejsca na miejsce, a także meble z możliwością rozkładania, łączenia. W przypadku biura zaprojektowanego zgodnie z koncepcją aktywnego środowiska pracy, w szczególności sprawdzą się meble z kółkami oraz składane. Przykładowo firma MDD – działająca na rynku meblowym – posiada w swojej ofercie stoły ze składanym blatem z kółkami, a także sztaplowane krzesła konferencyjne, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane zarówno w salach służących do formalnych i nieformalnych spotkań, jak i do stanowisk pracowniczych w strefach pracy cichej. Dodatkowo tego typu meble można w razie potrzeby z łatwością przenieść do innego pomieszczenia, np. w przypadku organizacji ważnego spotkania z dużą liczbą uczestników czy zwykłego szkolenia dla pracowników. Rozwiązania te świetnie sprawdzają się także w hot deskingu, czyli systemie pracy, w którym pracownicy nie mają swoich stałych stanowisk w biurze, ponieważ większość czasu spędzają poza siedzibą firmy, np. na służbowych wyjazdach. Tymczasowe miejsca pracy dla takich osób pozwalają m.in. na obniżenie kosztów eksploatacyjnych powierzchni biurowej.
 
 
Do aranżacji powierzchni według koncepcji aktywnego środowiska pracy warto zastosować również mobilne ścianki działowe, które pomogą na przestrzeni typu open-space wyodrębnić strefy przeznaczone do różnych zadań. Redukują one także częściowo hałas będący zmorą otwartych powierzchni biurowych.  
 
 
Obok mobilnych stołów i krzeseł, wśród rozwiązań oferowanych przez firmy meblowe można znaleźć także m.in. biurka z możliwością regulowania wysokości lub kąta nachylenia. Zachęcają one pracownika do zmiany pozycji np. z siedzącej na stojącą, a także pozwalają na dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb. 
 
 
Powyższe mobilne meble biurowe to jeden z wielu produktów tego typu dostępnych na rynku. Przy wyborze wyposażenia do biura warto zdecydować się na takie rozwiązania, nie tylko ze względu na ich wielofunkcyjność, ale także komfort pracowników. Mobilne biura to trend, który podbija świat projektantów powierzchni biurowych, a mobilne meble są nieodłącznym elementem tej zmiany. 
 
Tagi: MDD
Napisz pierwszy komentarz
real connect 2017
mantra